Proč štěně s průkazem původu

pes_diar_2_1335042065

PP vám dává záruku, že za své peníze dostanete to, co opravdu chcete, tj. čistokrevného jedince s povahou odpovídající danému plemeni.

PP vám zaručuje menší riziko, že vaše štěně bude trpět nějakou vrozenou vadou (dysplazie kyčelních kloubů (DKK), progresivní atrofie sítnice (PRA), epilepsie, chudozubost, kryptochysmus (nesestouplá varlata) aj.). Velká plemena psů, mezi která řadíme i retrívry, velmi často trpí zejména na dysplazii kyčelních kloubů. Pokud si pořídíte štěně s PP, máte jistotu, že ani jeden z rodičů štěněte neměl DKK horší než 2/2. Psi, kteří mají hodnotu DKK vyšší, totiž nemohou být uchováni, a tudíž ani jejich potomci průkaz. Stejně tak nemůže být uchovněn jedinec chudozubý případně s vadným skusem (požadovaný je skus nůžkový) nebo pes, který nemá sestouplá obě varlata.

Průkaz původu majitele štěněte k ničemu nezavazuje. Je to jen něco jako rodný list psa, na který se můžete se zájmem podívat a pak ho strčit do šuplíku a už ho nikdy nevytáhnout. Doživotně vám ale zaručuje exteriér a povahové vlastnosti vámi zvoleného plemene a v nemalé míře i nižší riziko zdravotních problémů. To, jestli budete chodit na výstavy nebo zkoušky, je čistě na vašem rozhodnutí, ale máte, na rozdíl od majitele psa bez PP, tu možnost. Psa bez PP není možné dodatečně uchovnit, ani když je prokazatelně čistokrevný (např. po neuchovněných rodičích s PP).

RIZIKA PSŮ BEZ PP

Chovatel vám bude tvrdit, že jde zaručeně o čistokrevné štěně, ale vy najednou během růstu zjistíte, že váš např. „čistokrevný“  labrador má podezřele dlouhý ovčákovitý čumáček a delší srst (na dvouměsíčním štěněti to zpravidla nepoznáte). Nejenže to pro vás pravděpodobně bude zklamání, ale navíc si ještě nemůžete být jisti povahovými vlastnostmi vašeho psa. Může se vám pak stát, že z vašeho krásného milého štěňátka vyroste agresivní jedinec, se kterým si nebudete vědět rady.

Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu, ale majitel ji dá přesto nakrýt. Štěňátka z takového krytí už průkaz původu nemohou dostat, nemusí odpovídat standardu a je možné (a často pravděpodobné), že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém či vadu jako je např. dysplazie, jiný problém s klouby či s páteří, oční problémy, nesestouplé varle, nedostatečný počet zubů nebo špatný skus. Takové vady se v chovu psů s PP sledují a postižení jedinci se z chovu vyřazují.

V nejlepším případě majitel feny s PP  ji z časových, finančních, nebo jiných důvodů neuchovní. Taková fena pak v případě, že otcem je pes neuchovněný ze stejných, nikoli zdravotních, důvodů, přivede na svět opravdu čistokrevná, pravděpodobně zdravá štěňata, která jsou ale už na celý život bez PP.

ČASTÝ OMYL

Není podstatné kolik se uchovněným rodičům narodí štěňátek. Všechny bez výjimky dostanou průkaz původu, pokud ho chovatel včas vyřídí. I kdyby měli nějakou z chovu vylučující vadu, PP dostanou – takoví psi pouze nebudou v dospělosti uchovněni. To znamená, že když vám „chovatel“ řekne, že štěňátko nemá PP, protože bylo sedmé z vrhu, není to pravda.

ROZDÍL V CENĚ?

Psi s PP jsou dražší, protože vše spojené s uchovněním psa nebo feny, krytí, registrace chovatelské stanice, vystavení průkazu původu apod. představuje pro chovatele určité náklady. Zároveň si kupujete pejska s tzv. ochrannou známkou, která vám zaručuje právě zmíněný exteriér a povahu. Samozřejmě, že se nedají ani u štěňat s PP případné exteriérové a povahové vady úplně vyloučit, jsou však ojedinělé.

UPOZORNĚNÍ

Pokud se podle vás chovatel zachová neeticky nebo poruší chovatelský řád, máte možnost si na něj stěžovat v chovatelském klubu. Klub takovému chovateli může odebrat licenci a  ten už nebude moci štěňata s PP nadále chovat. U „chovatele“ psů bez PP žádnou takovou možnost nemáte.

KDYŽ MÁTE ŠTĚNĚ S PP

Průkaz původu je základním chovatelským dokladem.

Obsahuje údaje o psu či feně:

název plemene

pohlaví, jméno

datum narození

číslo zápisu v plemenné knize

tetovací číslo nebo identifikační čipové číslo

barvu a druh srsti

adresu chovatele a majitele

údaje o předcích nejméně do třetí generace včetně získaných titulů a ocenění

výsledky chovného svodu, bonitace, výstavy, zkoušky

Vše je potvrzeno plemennou knihou a opatřeno podpisem chovatele.

 

Po splnění všech podmínek stanovených chovatelským řádem příslušného chovatelského svazu vystaví průkazy na předem schválený počet štěňat plemenná kniha, která se zašle chovateli. Dodatečné vystavění průkazu původu (kromě duplikátu) není možné.
Rodokmen je nutný jestliže chcete se psem absolvovat výstavy, hony či některé zkoušky z výkonu.

 

 

Komentáře

komentáře