Někteří lidé si myslí, že je bezpečné, aby psi žvýkali velké kosti, například od šunky nebo pečeně. Vařené kosti jsou přitom velice nebezpečné, a to bez ohledu na jejich velikost.

Dát psovi vařenou kost znamená zcela určitě výjezd k vašemu veterináři. Ujistěte se, že vyhozené kosti z vašich vlastních jídel jsou bezpečně uložené mezi odpadky a pes se k nim nemůže dostat. A dávejte také pozor na procházkách, kdy na nějakou podobnou lahůdku může narazit.

10 DŮVODŮ, PROČ VÁŠ PES NEMÁ JÍST VAŘENÉ

1./ Zlomené zuby: drahé veterinární ošetření na stomatologii.

2./ Zranění tlamy či jazyka: toto zranění může velmi krvácet, pokud pes krvácí dlouho a rána je hluboká, bude návštěva veterináře nutná.

3./ Kost se vzpříčí v dolní čelisti: to je pro psa velice bolestivé. Jestliže pes vydává chrčivé zvuky, je rozrušený nebo stresovaný, má modrý jazyk a vypoulené oči, tak se dusí.  Snažte se nalézt příčinu. Pokud si přejíždí přes tlamu tlapami, tře si ji o zem, dáví a je v mírném stresu, ale bez dýchacích obtíží, hledejte těleso zapíchnuté v tlamě. Když je pes ovladatelný, podaří se vám kost odstranit, jinak musíte k veterináři.

4./ Kost uvízne v jícnu: jícen je trubice, kterou jídlo putuje do žaludku. Kost může uvíznout v místech, kde jícen probíhá podél srdeční stěny, nebo v místě, kde přechází z hrudníku do dutiny břišní. Odstranit ji může pouze veterinární lékař, a to většinou chirurgickým zákrokem.  

5./ Kost uvízne v hrtanu: k tomu může dojít při vdechnutí malého úlomku kosti. Pes má problémy s dýcháním – veterina a ihned!

6./ Kost uvízne v žaludku: kost může být příliš velká, žaludek ji nezvládne zpracovat.  Na její odstranění bude nutný chirurgický zákrok (endoskopie).

7./ Kost uvízne ve střevech: dojde k jejich ucpání, situace se opět řeší operativně.

 8./ Zácpa v důsledku kostních fragmentů: psu způsobí ostré a tvrdé úlomky skřípnutí tlustého střeva a konečníku, což mu způsobí velké bolesti. Řešení vyžaduje návštěvu veterináře.

9./ Závažné krvácení z konečníku: v žaludku dochází k nedostatečnému odvápnění přijatých kostí a jejich rychlé pasáži do další úseků střeva. Tam dochází k zahuštění jejich obsahu, vstřebání vody a vzniku kostního trusu. Trus pak uvízne v konečníku a vyvolá zácpu.

10./ Peritonitida: úlomky kostí prorazí díry v žaludku nebo střevech psa a dojde k těžké bakteriální infekci. Váš pes potřebuje rychlou pomoc, zánět pobřišnice může být smrtelný.

Alternativou je podávat psu kosti vyrobené z materiálů, které jsou pro ně bezpečné.  Například kosti ze surové kůže, které dovolují pejskovi žvýkat a kousat i uvnitř domu, aniž by poškodili nebo zašpinili podlahu. Pes si tak procvičuje čelist, stimuluje tvorbu slin a při tom zachovává tlamu zdravou. Chcete-li jednou začas nějakou tu kostičku psovi přece jen dát, zkuste 1-3 syrové kuřecí krky, hovězí oháňku nebo tučné konečky ovařených vepřových ocásků.