O vánočních svátcích se všichni setkáváme s dalšími členy rozvětvené rodiny nebo se svými přáteli.

Do rodiny jistě právem zahrnujeme i své psy, takže se mnoho návštěv uskuteční za jejich přítomnosti. Pokud se chystáte na podobnou přátelskou návštěvu, dovolíme si vám dát pár tipů, jak ji zvládnout v pohodě a s úsměvem.

 

Kam pes nesmí

Hostitel vám sdělí: „Váš pes je u nás vítán, ale na naši sedačku nesmí.“

Vy si pomyslíte: „U nás doma se dělíme o všechno fifty-fifty “

Správná reakce: Respektujte hostitelovo přání. Pro některé lidi je nepředstavitelné, že si váš pes přisedne do křesla nebo dokonce do postele. Pokud o hostiteli víte, že to u nich není možné, natrénujte chování  vašeho psa (sedět u nohou) několik dní předem. Nehubujte psa za to, na co je zvyklý až na návštěvě – stejně vás neposlechne.

 

Přátelské chování?

Hostitel se ptá:  „To je ale roztomilý pejsek, můžu si ho pohladit?“

Pomyslíte si:  „Samozřejmě, můj pes je moje pýcha a radost. “

Správná reakce:  Bez ohledu na to, jak přátelsky se jinak váš pes chová, tady je na místě velká obezřetnost – pes je v jiném prostředí, pokřikují tu děti, dům je plný lidí… to vše může vašeho psa znejistět a jeho reakce by pak mohla být nepřiměřená.

 

Čistota

Hostitel se ptá:  „Je váš pes čistotný?“

Vy si pomyslíte, že:  „No dovolte, tohle můj pes už dávno nedělá.“

Správná reakce:  No a může se to stát! A co se dá dělat? Snažte se vysvětlit hostiteli, že se na světě dějí horší věci, než je počůraný koberec…Kvůli tomu si přeci nebudete kazit vánoce. Pomozte „malér“ zlikvidovat a omluvte se. Pak už jen záleží na hostiteli, zda se dokáže přes tuto nehodu přenést.

Snažte se zabránit také tomu, aby váš pes něco nechtěně neponičil – třeba svým ocasem… – předvídejte jeho reakce a stále ho mějte na očích.

 

Více psů

Hostitel vám sdělí:  „Bude u nás více psů, nebude to problém? “

Vy si pomyslíte:  „Žádný strach, můj pes miluje každého.“

Správná reakce:  I když je váš pes přátelský a nevyvolává konflikty, tady tomu tak nemusí být – připravte se dopředu na variantu, že si hafani tzv. „nesednou“ a vy budete muset návštěvu zrušit.

Sexuální chování

Hostitel je pohoršený: „Co to ten váš pes dělá?“

Vy si pomyslíte: „Ach ne! To musí zrovna tady?“

Správná reakce: Sexuální chování, kdy se psy vrhají na nohy „dvounožců“ a snaží se uspokojit své potřeby, byste neměli dovolit ani u vás doma, natož na návštěvě. Pokud víte, že má váš pes k tomuto chování sklony, hlídejte ho a držte při sobě, většinou si tak dokazují svoji dominanci a hostiteli se to právem nelíbí. Zejména jestli váš pes obtěžuje jejich dítě.

 

Jídlo od stolu

Hostitel nabízí:  „Zavolej mi toho vašeho psa, dám mu něco dobrýho!“

Vy si pomyslíte:  „Tak jo, pár soust mu přeci neublíží.“

Správná reakce:  Hned po příchodu upozorněte všechny přítomné na to, aby vašeho psa nekrmili zbytky od stolu – nechcete přeci strávit se psem vánoce na veterině? Psí trávicí systém je jiný než náš, vysvětlete to ostatním. Pokud vaše přání nedokážou respektovat, raději sbalte psa a jděte domů, za ty problémy vám to nestojí.