Skalní masiv Sokolka je téměř ze všech stran obklopený lesem. Skalní plošina cca 40 m vysoká nabízí překrásný rozhled do širokého kraje.

START: Dolní Bousov

CÍL: na výchozí místo

PŘES: Kněžmost, Drhleny, Nová Ves, Srbsko, Zakopaná

POČET KM: 18 km

NÁROČNOST: mírně náročná
POPIS TRASY

Trasa výletu začíná v městečku Kněžmost, kde je na náměstí zajímavá radnice a hned vedle stojící kostel sv. Františka Serafínského. Projděte městečkem, na jeho konci najdete žlutou značku, po které se vydejte vpravo až ke křižovatce silnic, tam odbočte vpravo. Pokračujte přes osady Suhrovice a Drhleny k Drhlenskému rybníku. Jděte kolem rybníka stále po žluté značce k obci Nová Ves, kde na rozcestí u hospody U koníčka odbočte vpravo – na zelenou značku. Pokračujte Žehrovským lesem až k rozcestí Pod Žehrovkou.  Odkud se vydejte vlevo po červené značce ke Zlaté stezce Českého ráje, za chvilku dojdete do osady Srbsko, a ke skalnímu masivu Sokolka. Od Sokolky pokračujte k obci Zakopané. Projděte obcí k silnici (není značená) a po ní cca 500 m ke žluté značce. Necelý kilometr vás značka povede po silnici a poté zahýbá vlevo. Stále pokračujte rovně po silnici do obce Branžež. Jděte stále rovně po neznačené silnici až ke křižovatce před městečkem Kněžmost. Odtud se po známé cestě vrátíte zpět k autu nebo na vlak.

MOŽNOST KOUPÁNÍ PSŮ: Drhlenský rybník
OBČERSTVENÍ PO TRASE: Sportovní a rekreační areál ráj – Srbsko,http://www.relevant.cz/, Tábořiště – Autokemp Drhleny, http://www.kemp.kvalitne.cz/

TRASU DOPORUČIL: Zdeněk Karas