Název Oslo, norsky Uslu nebo Ušlu, je údajně odvozeno od slova Os – staro norsky bůh a slova Lund, což je háj. Toto označení severská metropole zcela naplňuje.

Oslo, hlavní město Norska leží na břehu Oslofjordu a svoji rozlohou 453 km² se řadí mezi největší hlavní města Evropy. S nadsázkou se říká, že je to velká vesnice, asi vzhledem k rozloze, počtu obyvatel a typickým severským domům na periferiích.

CO BYSTE NEMĚLI MINOUT

RADHUSET

Historické jádro Oslo tvoří dlouhá třída Karl Johans Gate s královským palácem, a krásným okolním parkem, který dotváří pěknou kulisu tomuto královskému sídlu. V centru města stojí zajímavá radnice Rådhuset z let 1933-50, která vzhledem ke svému zvláštnímu architektonickému pojetí, musela být ve své době jistou raritou. Na jedné z jejích dvou věží jsou umístěny hodiny s minutovou ručičkou dlouhou údajně 5,7 metru. Obyvatelům Oslo trvalo řadu let, než si na modernistický objekt z tmavočervených cihel zvykli. Radnice je administrativním centrem metropole a uvnitř se nachází přepychový slavnostní sál zvaný Rådhushallen, kde je vždy v prosinci udělována Nobelova cena míru.

AKER BRYGGE

Příjemná je procházka po nábřeží a přístavu s trajekty, loděmi, jachtami i čluny. Všude vládne klid a pohoda. Nikdo se tu netlačí, nepospíchá ani nepokřikuje, a pokud je hezky lidé posedávají na restauračních zahrádkách a užívají si sluníčka. Oslo je velmi poklidné město třeba oproti Berlínu, Barceloně nebo třeba i naší Praze, kde se stále každý za něčím honí a pořád pospíchá. Tady naopak vládne příjemná atmosféra a harmonie. Ve východní části města byste si neměli nechat ujít pevnost Akershus s úchvatným výhledem na Oslofjord.

NATIONALTHEATER

Národní divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1899 uvedením hry norského dramatika Henrika Ibsena. V roce 1980 zachvátil objekt požár a způsobil značné škody. Následná obnova trvala 5 let. Vstupenka na představení platí také pro prohlídku jedné z nejkrásnějších sbírek umění v Norsku.

FROGNERPARKEN

Oslo je spjato se sochařem Gustavem Vigelandem, jehož největší díla jsou umístěna ve Frognerparken (Frognerův park). Hlavní cesta měří 850 metrů, lemuje ji nádherná květinová výzdoba z růží, letniček a po celé délce jsou Vigelandovy sochy. Nejznámější je postava vztekajícího se chlapečka, umíněného a snažícího se vydupat to své. Nikde na světě tak zlobivé dítě nenajdete! U sochy stále stojí dav fotících se turistů. Třída vyúsťuje nejvyšším místem, kde stojí sloupová socha vytesaná ze žuly a nazvaná Strom života. Postavy na něm se snaží dosáhnout vrcholu a vylézt až ke Slunci. Je to vlastně symbol kariéry, úspěchu a lidské touhy být první na vrcholu, což je hlavně stále aktuálním problémem naší přízemní doby. Každý se snaží dosáhnout toho svého. Práce trvaly 16 let, jako materiál byl použit žulový blok z Iddefjordu, propletených postav je neuvěřitelných 121 a okolo stojí dalších 36 postav, které mají zobrazovat jednotlivé fáze života.

Mimo centrum můžete navštívit muzeum Fram a Kon-Tiki, která leží vedle sebe přímo u břehu moře na muzejním ostrově Bygdøy a jsou turisticky velmi vyhledávaná. V muzeu Kon-Tiki najdete vory Thora Hayerdahla, známého norského mořeplavce a vše spjaté s jeho výpravami. Z expedice dlouhé 4300 mil na balzovém raftu Kon-Tiki je zde vystavena soška známého Oskara za nejlepší dokumentární film, kterou byl oceněn v roce 1951. V Muzeu Fram je umístěna nejslavnější norská loď Fram, na které podnikal své dobrodružné výpravy Roald Amundsen. Zavítat můžete také do do vikingského muzea, v němž se nacházejí tři vikingské lodi nalezené ve třech velkých mohylách nedaleko Oslofjordu.

HOLMENKOLLEN

Holmenkollen s lyžařským můstkem je známý především mezi sportovci. Každoročně se tu koná světový pohár ve skocích na lyžích. V doletu můstku je v letních měsících voda, prostě takové zvláštní koupaliště. K dostání jsou všude figurky trollů (bájných postav ze severské mytologie) nejrůznějších velikostí a provedení – skvělý suvenýr.

 PŘEDPISY A PES

Od 1. dubna do 20. srpna jsou všichni pejskaři povinni mít své miláčky na vodítku. Nařizuje to zákon o ochraně fauny, především ptactva. Pejsci mohou být odepnutí pouze na místech tomu určených, to jsou takzvané psí parky. Největší z nich se nachází na konci Vigeland parku. Pejska s náhubkem tu neuvidíte jak na ulici, tak ani v metru, zvaném T-bane. Za psa se v dopravním prostředku neplatí.

Co se týče restaurací, pejsci vás mohou doprovázet do restaurace či v kavárny s venkovním posezením, v ohraničeném posezení pejsky nepřijímají, nebo musejí být přivázáni tak, aby nikomu nevadili.

NOROVÉ A PSI

Pro Nory je velkým vzorem Cesar Millan, kterého nedávno nadšeně uvítali v aréně Oslo Spektrum. Neuvidíte tu typický výcvik, na jaký jsme zvyklí u nás v Čechách. Norové jsou velice klidní, dá se říci i trpělivý národ. Na cvičácích probíhá výuka převážně hrou, při níž se majitelé pejsků učí základní povely. Každá psí škola – Hundeskole nabízí výcviky v týdnu a i ve večerních hodinách. Výcvik obnáší 10 výukových hodin, docházíte 2x týdně a kurz stojí přibližně 6 tisíc korun českých. Není pejskaře / Nora, který by tento kurz neabsolvoval. Můžete se v ní setkat s nejrůznějšími plemeny (např. JRT, sheltii, ale i s většími hafany). Pro Nory není důležité jaké plemeno vlastní. Neřídí se výběrem z knihy plemen, ale spíše výběrem podle rady a zkušeností kamaráda či souseda. Výběr plemen je v Norsku o něco chudší než v ČR. Nejrozšířenějším plemenem je tu mops, setr, francouzský buldoček, německý ovčák, zlatý retrívr, labrador a v neposlední řade všude oblíbená čivava. Za zmínku stojí i takový český Pražský krysařík, který je tu poměrně oblíbený a zmiňují se o něm dokonce i v psích magazínech.

PSÍ OBCHUDKY

Tak těch je tu opravdu po málu, v obchůdcích mají pouze věci potřebné (obojky, krmiva…). Ale i Norové se mění, každým měsícem přibývá nový majitel pejska a s ním se určitě bude zvyšovat i poptávka po psích doplňcích.

ZAKÁZANÁ PLEMENA

Zákaz se týká těchto plemen – brazilská fila, argentinská doga, tosa inu, pitbullteriér, československý vlčák a veškerá jiná plemena křížená s vlkem.

KAM SI VYJÍT NA PROCHÁZKU

Velice pěkná procházka, jak pro pěší, cyklisty, tak i pro pejskaře, je z centra podél řeky. Vydejte se od Ankerbrua směr na sever Nydalen, odkud můžete jet T-bane, nebo autobusem č. 37 zpět do centra. Pokud si budete chtít zaběhat s vaším miláčkem, anebo se jen projít okolo jezera, stačí vystoupit na konečné T-bane Sognsvann. V létě toto jezero Norové využívají k barbecue a piknikům, a je tu možné si i zaplavat. Přes zimu je toto místo určené převážně běžkařům.

Budete-li chtít vzít vašeho miláčka k moři, jeďte autobusem č. 30 z Nationaltheatret a vystupte na konečné stanici Huk. Norové milují barbecue a piknikování, takže očekávejte, že i zde bude plno. Nezapomeňte, že vaši miláčci musí být na vodítku. Pokud si s sebou zapomenete vzít gril na jedno použití (prodávají v každém obchodě i na čerpací stanici), nevadí, můžete si zajít do místní restaurace s výhledem na moře.

Za zmínku stojí i druhé nedaleké jezero Bogstadvannet a na opačné straně oblast Lysaker, kde je také možnost koupaní. Z parků to jsou Slottsparken, Frognerparken, St. Hans Haugen, Vigeland park.

VEŘEJNÁ DOPRAVA

Jízdenky se zakupují v automatech před vstupem do metra. Jizdenka přestupní, stoji 27 NOK a je platná 60 minut. Můžete si také zakoupit zvýhodněnou Flexikort, 8 jízdenek za 200 NOK.