Podzim je pro výlety ta nejlepší doba. Letní vedra skončila a vedle nepříjemných podzimních plískanic se určitě najde i několik krásných dní, které k procházce přímo vybízejí. A tak vás zvu na výlet do brdských lesů, který jsme podnikli s našimi přáteli a početným psím doprovodem.

Je to opravdu ideální místo pro rodinný výlet. Jako výchozí místo procházky doporučujeme prostorné parkoviště u komunikace II/116 mezi Mníškem a Řevnicemi. Najdete ho v místě, kde silnici kříží trasa vedení vysokého napětí a nedá se přehlédnout. Z parkoviště vyjděte nejprve směrem ke známému poutnímu místu Skalka. Cesta začíná hned na druhé straně silnice, kde je značená červená turistická stezka vedoucí až k baroknímu areálu Skalka.

Kostelík, který utrpěl v minulosti hodně šrámů vinou poddolování, je opravený, stejně tak jako kapličky křížové cesty. V budově bývalého kláštera se pořádají výstavy, dá se tu zakoupit občerstvení a chvilku posedět na příjemné zahrádce. Naši labradoři zde objevili i rybníček s „japonskou“ lávkou. Okamžitě se, i přes nevábně vonící bahno rozhodli, že podzim je ta nejlepší doba pro koupání a zahájili tím naši neoficiální soutěž o nejšpinavějšího psa dne. Určitě to zná každý majitel vodymilovných psů … čím více jezírko „zavánělo…“, o to větší radost z koupání naše „prasátka“ měla. Ještě, že tu nebylo moc návštěvníků.

Po prohlídce poutního místa pokračujte po červeně značené stezce, která vás navede do lesů přírodního parku Hřebeny směrem k rozcestí Červený kříž.

Tady změňte barvu turistické cesty na žlutou, a pokračujte po ní přibližně kilometr k dalšímu rozcestí s názvem Jezírko. Doporučuji udělat malou odbočku přímo k Jezírku, i když bezprostředně k němu dnes již turistické značky nevedou. Od rozcestí je cesta značená společně modrou a žlutou značkou k místu, kde stezka protíná kamennou zídku. Vydejte se vlevo podél zídky, za chvíli uvidíte pomníček a po dalších pár krocích se ocitnete na hraně lomu nad  romantickým jezírkem, které lemují chaty trampské osady El Paso. Je to jedna z nejstarších osad brdských lesů a také asi jedna z posledních, která si ještě zachovala kouzlo z dávných časů trampingu. Jen vás prosím o respektování soukromí majitelů chat a obyvatel osady dole pod vámi. Tady se zastavil čas v dobách začátků trampingu, tak ho nechte dál žít svým poklidným životem.

Po návratu na modrou značku vás čeká poměrně prudký sestup kamenitou pěšinou na další rozcestí Pod Jezírkem. A tady bych vám doporučil ještě jednu netradiční zastávku. Brdské lesy v této oblasti byly vždy opravdu vyhledávanou trampskou oblastí, a tak se v nich najdou i pěkná tábořiště. Kousek pod cestou je jedno takové, udržované a chráněné před větrem. Snad budete mít štěstí a tábořiště objevíte podobně jako my, protože malá zastávka na opečení špekáčků by na správném podzimním výletu neměla chybět. „Jako praví trampové“ jsme si v okolí nasbírali dřevo, rozdělali oheň a opekli zásoby buřtíků. Při početné psí účasti na výpravě to chvílemi vypadalo jako nedovolené trápení zvířat. Když je vůně opékajících se špekáčků příjemná nám, jak asi musí vonět našim čichově lépe vyvinutějším a stále hladovým čtyřnohým kamarádům? Je jasné, že nakonec i kousek toho buřta páníčkům z ruky upadl, a trpělivé psí pozorování našeho oběda tím bylo po zásluze odměněno.

Vraťte se zpět na stezku a po několika stoupáních a klesáních se dostanete až ke směrové odbočce na vrchol Babky. Brdské lesy ukrývají místa, která se svou krásou vymykají mnohému, co kolem Prahy můžete najít. Jedním z takových míst je vrch Babka. Výhled z něho do okolí je opravdu úžasný. Na skaliskách roste spousta podivně pokroucených borovic a pod vrcholem je jeskyně, kterou tvoří velký převis.

Samozřejmě je potřeba mít štěstí na počasí, ale to tady řídí pán brdských kopců Fabián. Znáte ho? Každé hory, či lesy mají své panovníky, čarodějnice či rarášky. Všichni určitě znáte krkonošského Krakonoše, nebo beskydského Radegasta, ale o dobrém duchovi brdských lesů Fabiánovi jste možná ještě neslyšeli.

A jak se vlastně stal Fabián lesním duchem? Na temeni Baby prý kdysi stával hrad, do kterého si jeho pán, rytíř Fabián, přivedl ženu. Brzy po svatbě se v lesích pod hradem usídlila čarodějka, bývalá Fabiánova milenka. Přišla se, jak to ženy dělávají, Fabiánovi pomstít. Jedné bouřlivé noci si zavolala na pomoc síly pekelné a zlý úmysl se jí podařil. Hrad zmizel, žena byla proměněna v bylinu zeměžluč a Fabián se stal duchem. Pokud má zrovna špatnou náladu a teskní po své krásné ženě, je z lesů slyšet táhlé houkání. A běda tomu, kdo by chtěl jeho teskné houkání napodobit. Takže, pozor na to J.

Nyní se musíte vrátit zpět ke značení na vrchol Babky a pokračovat dál po modře značené cestě dolů do údolí Babského potoka až k rozcestí Pod Stržným. Tady přejdete na cestu se zelenou značkou a proti proudu potoka se vrátíte zpět ke Skalce a k výchozímu místu naší dnešní procházky. Podél potoka doporučuji pohybovat se pouze po cestě, jelikož spadané listí zakrývá dosti hluboké bahno. To však vůbec nevadilo našim bahnomilujícím labradorům, a závěrečný úsek cesty zcela jasně rozhodl o vítězi v neoficiální soutěži o nejšpinavějšího psa. Na fotce vidíte vítěze. Mollynka jako vždy své pány nezklamala a díky bahenní lázni svou pozici „Největší dobytek procházky“ bezkonkurenčně udržela!

Doufám, že si tuhle přibližně 13 km dlouhou procházku s vašimi pejsky užijete a bude se vám na výletě do brdských lesů líbit.

Skalka je původní poutní místo s barokním kostelíkem, klášterem, poustevnou a křížovou cestou. Leží na úpatíBrdského hřebene, 27 km jihozápadně od Prahy. Kaple sv. Máří Magdalény na Skalce tvoří charakteristickou siluetu nad Mníškem pod Brdy. Tato kaple byla dokončena roku 1693. Svatyně měla elipsovitý půdorys s přidanou čtverhrannou věží na jižní straně. Vnitřek byl vybudován jako jeskyně s krápníky, dlažba je z křemenných oblázků z řeky Berounky. Současně s kostelem vznikl v jeho sousedství malý klášter. Poslední součástí komplexu staveb na Skalce byla poustevna, vystavěná na nejvyšším bodě návrší.

Brdy jsou pohoří táhnoucí se více než 70 km jihozápadním směrem od matičky Prahy. V celé své délce představují prakticky jednolitý pás lesů, z nichž některé si zachovaly ještě charakter původních smíšených porostů. Ač leží v samém centru země, Brdy jsou místy až neuvěřitelně liduprázdnou krajinou. V kopcích nenajdete žádná turistická centra, hotely, chatkové kolonie (vyjma malé části na jejich severovýchodním výběžku), nejsou tu obydlené vesnice ani průmysl.