Thajská královská policie a královské námořnictvo Border Patrol, s podporou aktivistů Animal aliance Thajsko zachránili před týdnem více než tisícovku psů od jisté smrti. Akce se odehrála v okrese Ban Phang v Nakorn, provincii Phanom na severovýchodě Thajska.

 

Pašeráci chtěli zvířata prodat do restaurací ve Vietnamu a Laosu. Psí maso je v těchto zemích velice oblíbené a pro Thajce vítaným zdrojem přivýdělku. Za jednoho psa jsou totiž restaurace ochotny zaplatit v přepočtu až 500 korun.

Při akci byli zadrženi dva Thajci a jeden jeden Vietnamec. Obviněni byli z pašování a nelegální přepravy zvířat.  Policejní kapitán Prawat Pholsuwan uvedl, že maximální možný trest je jeden rok vězení a pokuta ve výši až 20 tisíc bátů (11 500 korun).

Psi byli namačkáni v drátěných klecích, naloženi ve čtyřech kamionech a několik dní byli bez jídla a pití drženi v džungli. Byli velice vyděšení a zesláblí. Mnoho psů mělo obojky – pravděpodobně se jedná o kradená zvířata.

Při pronásledování policií se pašeráci snažili svého nákladu zbavit a klece se psy začali shazovat ze stráně, což nepřežilo přibližně tři stovky psů. Některým psům se podařilo osvobodit.

Zbylé psy odvezl záchranný tým do azylového zařízení v Nakhom Phanom. Guvernér provincie ovšem sdělil, že nemá žádné finanční prostředky na krmení a péči o psy. Pomoc nabídla Mezinárodní nezisková nadace Soi Dog, která se zavázala, že okamžitě veškeré náklady na péči o psy pokryje. Nadace  se spojila s aktivisty Animal Aliance Thajsko a pro psy dodali 12 tun krmiva, zajistili veterináře a ostatní potřebné zaměstnance.

 

Psi jsou sice nyní před pašeráky v bezpečí a hladovění jim také nehrozí, ale stále tu je velmi reálné nebezpečí onemocnění psinkou a parvovirózou.  Všichni psi proto musí být očkováni, aby se zabránilo výskytu těchto vysoce nakažlivých chorob. „Životy těchto psů jsou v bezprostředním nebezpečí,“ říká výkonný ředitel John Dalley. „Pokud nebudou včas naočkováni, vypukne epidemie a většina z nich zahyne. Průběžné náklady na péči pro psy budou přes 500.000 thajských bahtů za měsíc.“

Pro tyto účely bylo založeno zvláštní konto, kam mohou lidé pro zachráněná zvířata posílat peníze.

Registrované je nejen v Thajsku, ale také ve Francii, Holandsku, Velké Británii a Austrálii.