Bílý švýcarský ovčák je velmi všestranným plemenem, je temperamentní, miluje pohyb a při správném přístupu u prvního kontaktu s vodou se velice rád ve volné přírodě koupe a v zimě vezme za vděk alespoň vodou zmrzlou, tedy sněhem, ve kterém se taky parádně vydovádí. Tenhle zářivě bílý krasavec vzbudí pozornost všude, kde se objeví.
Popis plemene
BŠO má svalnatou středně vysokou postavu. Pozornost upoutává svou čistě bílou srstí, která je hustá, dobře přiléhá. Barva srsti je čistě bílé barvy, ale nejedná se o albína. Tělo bílého švýcarského ovčáka má jednoznačně obdélníkový formát, Ocas má šavlovitý tvar. V klidu ho pes nosí ve svěšené pozici, když je vzrušený, tak se zvedá, ale nepřevyšuje hřbetní hranici. Končetiny má svalnaté a rovné, uši nosí vzpřímené, oči mají mandlový tvar a jsou posazeny mírně šikmo. Hlava, trup, končetiny, to vše tvoří harmonický celek.
Historie plemene
V prvních 15 letech čistokrevného chovu německých ovčáků z 30 psů určených k chovu bylo 18 bílých. Bílý ovčáci tedy nejsou žádní barevní „mutanti“, kteří se objevili náhle během chovu. Po druhé světové začal v Německu boj proti bílému zbarvení německých ovčáků, bíle zbarvení psi začali být na výstavách diskvalifikováni a byl jim odpírán zápis do chovné knihy. V USA a v Kanadě se přátelé bílého německého ovčáka nevzdali a založili vlastní chovatelský klub. V roce 1970 přivezla paní Agate Burch z USA do Švýcarska bílého ovčáka jménem Lobo, o rok později přivezla ještě fenu a položila tak základy chovu bílých ovčáků v Evropě. Plemeno se původně nazývalo americko kanadský ovčák.
Jak se s ním žije
Není dominantní, takže se vám nemůže stát, že by se BŠO snažil o vůdcovství ve vaší rodině. Bez problémů se podřídí i dětem, které nade vše miluje. Bílý švýcarský ovčák je velice jemný a citlivý pes a má velmi nízký práh bolestivosti, jakákoliv bolest je u nich prožívána více než u jiných plemen. Psychicky bílý švýcarský ovčák dospívá vcelku pozdě. Až mezi 2. a 3. rokem života a podle toho se s ním musí zacházet. Od přírody má plemeno ve vínku lehkou nedůvěřivost ke všemu cizímu, takže je velice důležitá raná socializace. Rozhodně nepatří do ruky lidem netrpělivým, vznětlivým a agresivním a lidem, kteří na psa nemají čas.Plemeno je vhodné pro nejrůznější psí sporty stejně jako pro klasickou sportovní kynologii.
Měli byste vědět
budí dojem velké čistotnosti, ale péče o jeho srst není náročná
jeho výchova a výcvik nevyžadují zvláštní znalosti a zkušenosti
může být i slepeckým nebo záchranářským psem
typická je jeho neustálá bdělost
dožívá se 12 – 13 let
možné zdravotní problémy: kyčelní a loketní dysplazie, problémy s kůží a srstí, nadýmání, torze žaludku
Více informací najdete v Klubu bílého ovčáka, na: www.bily-ovcak.cz
Stručná fakta
- FCI: skupina I. – ovčácká, pastevecká a honácká plemena ( s výjimkou švýcarských salašnických psů), sekce 1 – ovčáci a honáčtí psi ( bez zkoušky z výkonu ), bez pracovní zkoušky
- ZKRATKA PRO ČR: BŠO
- VÝŠKA: psi 58 - 56, feny 53 - 61
- VÁHA: psi 30 – 40 kg, feny 25 – 35 kg
Poznávací znamení
- komunikativní
- list item 2
- list item 3
- list item 4
Pro koho se hodí
- list item 1
- list item 2
- list item 3
- list item 4
Vitální
Chytrý
Hravý
Kamarádský