Není husky jako husky. Každý je jedinečný, je svůj. Avšak shrneme-li vzhled a vlastnosti sibiřského huskyho ve třech slovech, bude to asi přírodnost, elegance, bystrost. Nezbytně nutně potřebuje dostatečně vybit svoji energii, a je třeba mít na paměti jeho značnou nezávislost na pánovi – vždyť husky musel být po celou dobu své historie být velmi samostatně myslícím tvorem.
Popis plemene
Sibiřský husky je středně velký pes, rychlý a lehkonohý, v pohybu uvolněný a elegantní. Má kompaktní tělesná konstituci, pevnou kostru, vyvážené proporce a silně vyvinuté svalstvo. Hlava je středně velká, s průměrně dlouhou čenichovou partií a nevýrazně vyznačeným stopem. Ocas tvarem připomíná liščí chvost. Srst má středně dlouhou, hustou s měkkou podsadou. Zbarvení srsti může být libovolné: černé, šedé, červené, skvrnité. Typická je maska světlé barvy. Oči mohou být hnědé nebo modré, přípustné je i každé oko jiné barvy nebo oči skvrnité.
Historie plemene
Plemeno pochází ze Sibiře z okolí řeky Kolymy, kde ho vyšlechtili místní obyvatelé. Jeho předkem byla pravděpodobně lajka. Původně se používal jako lovecký pes. Roku 1909 ho obchodníci s kožešinami dovezli na Aljašku, kde se poté, co byl velmi úspěšný v závodech psích spřežení, začal používat jako pes tažný. Oficiálně byl uznán roku 1930. Ve druhé světové válce byl husky využíván jako pátrací a záchranářský pes. Velmi oblíbeným je především v Kanadě a USA. V dnešní době se využívá na závody psích spřežení nebo jako psí kamarád v aktivních rodinách.
Jak se s ním žije
Husky se hodí pouze a výhradně pro toho, komu se líbí jeho vlastnosti, ale je si zároveň vědom i stinných stránek jeho povahy a je schopen je odpovědně zvládnout. Výjimečně důležitá je včasná a velmi důsledná výchova. Fyzické tresty ale na huskyho nezkoušejte, snažte se ho odměňovat a správně motivovat. Dokonalé poslušnosti ale většinou nelze dosáhnout. Neméně důležitý je také dostatek činnosti. Husky miluje pohyb jakéhokoliv druhu: kynologické sporty jako je skijöring, bikejöring, dogtrekking či canicross. Můžete s ním dělat i aglility, flyball či frisbee. Má rád běhu kola či dlouhé procházky, ale nejvlastnější je mu samozřejmě práce v zápřahu.Jinak je povaha sibiřského huskyho milá a přátelská. K lidem se chová vyloženě vlídně, má rád děti. Husky má silný lovecký pud, který nelze odnaučit. Ideální je pro něj celoroční pobyt venku.
Měli byste vědět
Nezbytně potřebuje velkou fyzickou zátěž.
Dokáže vyvinout neuvěřitelnou rychlost.
Pes s velkou chutí do života.
Má bleskové reakce.
Je náruživý lovec.
Více info najdete na: http://www.siberianhuskyklub.com
Video: http://www.youtube.com/watch?v=gNQesgFc37k&feature=related
Stručná fakta
- FCI: skupina V. - Špicové a primitivní typy. Sekce 1 - Severští tažní psi.
- ZKRATKA PRO ČR: SH
- VÝŠKA: psi: 53,5 až 60 cm, feny: 50,5 – 56 cm
- VÁHA: psi: 20,5 – 28 kg, feny:15,5 – 23 kg
Poznávací znamení
- temperamentní
- lovec
- často a rád vyje
- samostatný
Pro koho se hodí
- Zájemce o psí sporty
- Aktivní singles
- Zkušení pejskaři
- list item 4
Vitální
Chytrý
Hravý
Kamarádský