Představte si, že se narodíte jako dostihový chrt. Od malého štěněte jste vedeni, abyste běhali a účastnili se závodů. Okolo roku a půl přijdou testy a jste nemilosrdně rozděleni na perspektivní a vyřazené. Vyřazení končí neznámo kde, protože bližší evidence je vedena až u těch perspektivních.

Ale ani ti nemají vyhráno. Sice kvalitní strava, ale každý den trenažér, každý týden testy, co nejvíce závodů a po nich malá klec, kde sotva složíte své dlouhé nožky. Dokud máte výsledky, opakuje se historie dokola. Jakmile váš výkon nedosahuje představ majitele nebo trenéra, končíte.

V lepším případě v Programu adopcí, v horším smrtící injekcí nebo dokonce jiným horším způsobem, protože i smrtící injekce něco stojí.

Takhle nějak vypadá život dostihových chrtů, kteří jsou chováni v Irsku, ale i jiných zemích. Jestli vám z toho běhá mráz po zádech, tak nejste jediní. Podobné pocity mají i členové občanského sdružení GACR (Greyhound Adoption Czech Republic), které vzniklo v roce 2009 právě na pomoc těmto krásným zvířatům. Cílem GACR je záchrana životů vysloužilých dostihových chrtů, jejich převoz do České republiky a zajištění dožití důstojného stáří v nových trvalých adoptivních rodinách… Kromě vysloužilým dostihovým chrtům svou pomoc neodmítne ani loveckým psům galgo ze Španělska, podenco z ostrova Lanzarote a nezapomíná ani na pejsky, umístěné v českých útulcích. V minulosti GACR zachránil i pejsky jiných plemen a dokonce i kočičky, kterým ve Španělsku hrozila okamžitá smrt.

Přes velkou potřebu najít nové domovy co nejvíce pejskům, GACR velmi pečlivě na základě dotazníku, osobního setkání a návštěvy v místě bydliště zájemce, zvažuje, zda pejska do nové rodiny svěřit. K tomu abyste psa získali, musíte dokázat, že váš zájem o něj je upřímný a že mu dokážete poskytnout láskyplný domov. Zástupce organizace vám vše potřebné vysvětlí, odpoví na otázky a předá instruktážní DVD a brožuru „Dobré rady k péči o vašeho chrta“. Takové počínání se vám může zdát až přehnané, ale je třeba si uvědomit, že psi, jejichž adopci GACR zprostředkovává, rozhodně neměli lehký život a další špatná zkušenost by je mohla ještě více poznamenat. Pokud budete nakonec shledáni jako vhodní adepti, přispějete na účet občanského sdružení poplatkem ve výši 4500,-Kč, ve kterém jsou obsaženy náklady na převoz pejska do ČR a příspěvek organizaci na budoucí pomoc v případě zdravotních problémů pejsků a provoz organizace. Všichni pejskové z Programu Adopce chrtů GACR jsou kastrováni, očkováni a opatřeni mikročipem a vlastní svůj EUROPAS,  pejskové ze Španělska navíc procházejí testy na nemoci jižních krajin.

Na druhou stranu nemějte obavy, že by vám GACR pejska předal a tím to končí a dál si už tzv. poraďte sami. Co se týče soužití s novým pejskem, všichni adoptivní páníčci se sdružují na fóru GACR, kde si předávají rady a zkušenosti. Stránky fóra se rozhodně vyplatí navštívit, byť o adopci zatím jen uvažujete. Že se postupem času stane z většiny adoptivních páníčků jedna velká rodina, dokazují společná venčení pejsků a četná velká setkání, která sdružení pořádá. Organizace se snaží majitelům kromě poskytování rad i finančně vypomáhat s úhradou za zdravotní péči o adoptovaná zvířata v případě nějakého náročnějšího zákroku či operace. Hybnou silou organizace je především láska ke zvířatům, sdružující členy GACR a nové psí majitele a proto se s nimi můžeme setkat při zásazích v případě podezření z týrání zvířat nebo pořádání různých akcí na pomoc českým útulkům.

ADOPTUJTE DOSTIHOVÉHO CHRTA

Pokud se vám nápad adoptovat chrtího mazlíka zalíbil, dobře si to nejprve rozmyslete. Osvojit si pejska, který má za sebou pohnutou minulost je vždycky velká zodpovědnost. Na druhou stranu je velká radost, mít doma nejrychlejšího gaučového povaleče na světě. Jak se můžete dočíst na stránkách sdružení: „Adopcí jednoho chrta svět nezměníte, tomuto jednomu však určitě svět změnit můžete…“ A to už stojí za to, ne?

O ORGANIZACI GACR GREYHOUND ADOPTION CZECH REPUBLIC

Občanské sdružení, které vzniklo v roce 2009 v Ústí nad Labem má za svůj cíl především záchranu životů vysloužilých dostihových chrtů z Irska, Velké Británie, ale i pomoc převážně chrtům z jiných zemí. GACR spolupracuje například s největším irským útulkem PAWS Animal Rescue, Mullinahone County Tipperary, Ireland – Irsko a organizací na záchranu dostihových chrtů Retired Greyhound Trust – Velká Británie a mnoha dalšími.

VÍCE INFO NA: 

http://www.adopcechrtuforum.cz/

AKTUÁLNÍ NABÍDKA PSŮ:

http://adopcechrtuforum.eu/adopcechrtu.php