Psi jsou na tom většinou stejně jako lidé – někteří vodu milují, je pro ně druhým domovem a bez ní by byl jejich život o mnoho chudší. Psí vodomilové se radují, když si můžou zaplavat, nebo si v ní jen tak zařádit, vylovit páníčkovi aporty a vyhnat kachny z rákosí. Letní měsíce jim zpříjemníte návštěvou jakékoliv větší louže…

Pro psy, kteří vodu takzvaně „nemusí“ je letní čas dobou utrpení – špatně se jim dýchá, vyhledávají jen stín a těší se, až tohle letní bláznění skončí. Představujeme vám plemena, která jsou pro vodu přímo stvořená, protože jejich tlapy jsou pro to vybaveny silnými plovacími blanami. Nejen, že dobře plavou ale jsou také výbornými vodními záchranáři.

LANDSEER

Landseer je velice milé a společenské plemeno. Je to vyrovnaný, samostatný a dostatečně sebevědomý pes. Zároveň je velice oddaný svému majiteli, ke své rodině má silné citové pouto a je velice vděčný za každou společnou chvilku, chování v kotcích je pro landseera trestem. Neprojevuje se agresivně, ani příliš neštěká, ale svoji rodinu a teritorium dokáže v případě ohrožení lehce ochránit. Moc rád se mazlí a skvěle vychází s dětmi, a to i s cizími. Bez problémů se snáší i s ostatními zvířaty. Dnes se landseer chová jako pes společenský a hlídací, který může být využíván na canisterapii, ale i záchranářské a sportovní akce. Jeho nejtypičtějším charakterovým znakem je velká obliba v plavání a ve vodních aktivitách vůbec.

IRSKÝ VODNÍ ŠPANĚL (Irish Water Spaniel)

Mezi předky tohoto trochu nezvyklého, ale velice půvabného a zajímavého psa najdeme curly coated retrívra, pudla, zřejmě některého starého španěla. I když má mnoho pracovních i povahových předností, nikdy nedošel masového rozšíření. Irský vodní španěl byl používán v zemi svého původu k lovu vodního ptactva a to i v náročném bažinatém terénu. Dohledává zvěř, aportuje i z neprostupných houštin. Pro uvedenou práci je výborně vybaven. Má hustou vodu nepropouštějící nebo spíše vodu odpuzující srst. Ve vodě se cítí jako doma. Irský vodní španěl je neagresivní plemeno, které svoji povahou připomíná retrívry. Je věrný, spojuje v sobě velkou inteligenci a odolnost s odvahou a ohnivým charakterem; jeho vitalita a věrnost jsou osvědčené. Je to dobrý rodinný pes, který má rád legraci a má stále dobrou náladu. Není vhodný jako služební či hlídací, hodí se spíše pro sportovní majitele, kteří chtějí mít pohyblivého a neúnavného partnera a závodníka v agility.

NOVOFUNDLANDSKÝ PES (Newfoundland)

Novofundlanďan je největší vodomilné plemeno. Vznikl křížením severoamerických psů a iberských psů s evropskými. Používal se k tahání člunů a vytahování rybářských sítí. Jeho velké tlapy mají kulatý tvar a plovací blánu mezi prsty. Novofundlandský pes se moc nehodí do města. Má dlouhou teplou srst, o kterou je nutné pravidelně pečovat, snáší však díky ní nízké teploty a může být trvale umístěn ve venkovním prostředí. Jinak je to velmi přátelský a hodný pes, oblíbený společník, má rád děti. Ve Francii se používá i jako záchranář tonoucích, v Itálii je na mnoha plážích cenným pomocníkem plavčíků. Instinkt ho nutí zachraňovat z vody každého, ať už se topí či ne.

NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER (NSDTR)

Stejně jako ostatní retrievři byl původně psem loveckým a v celé řadě zemí včetně České republiky se stále v myslivosti využívá. Vzhledem k tomu, že je povahově nekomplikovaný, dobře ovladatelný a má vřelý vztah k lidem obecně stále více se uplatňuje jako plemeno společenské. Rád tráví čas se svou rodinou, a to nejlépe aktivně, ať už při agility či flyballu. Miluje také aportování, jeho vášeň pro tuto aktivitu je až fanatická. Majitelé často tvrdí, že jejich psi „mají místo mozku tenisový míček“. A jako silný a schopný plavec je talentovaným a schopným aportérem také z vody, kde je ve svém živlu. Navíc má koupání v přírodní čisté vodě kladný dopad na jeho kvalitu srsti i celkové zdraví.

VYDRAŘ (Otterhound)

Vydrař je staré lovecké plemeno, známé již z 12. století, původně vyšlechtěné k lovu vyder ve velkých smečkách. V době 2. světové války plemeno téměř vymizelo a bylo restaurováno pomocí bloodhounda, velkého vendéeského griffona a nivernaiského griffona. Z křížení vzešel dnešní typ vydraře, ale k jeho výraznému rozšíření nikdy nedošlo. Především proto, že jeho jedinou specializací byl lov vyder, které byly v celé Evropě téměř vyhubeny, nebo vyhynuly v důsledku znečistění vod a jsou chráněny zákonem. Vydrař má přitom všechny předpoklady stát se ideálním společníkem. Je to přívětivý a přátelský pes, s vyrovnanou a klidnou povahou, není agresivní a dobře se snáší s ostatními psy. Má velmi hustou hrubou srst, která ho chrání před nepřízní počasí a velmi kvalitní nos. Pro tyto vlastnosti je ve Švýcarsku úspěšně používán jako lavinový pes a vodní záchranářský pes.

PORTUGALSKÝ VODNÍ PES/PORTUGUESE WATER DOG

Portugalský vodní pes je podle některých pramenů praotcem všech vodních psů a retrívrů. Na území Portugalska se prý vyskytoval již před n. l., první písemné zmínky o něm pocházejí z 11. století, kdy byl nepostradatelným pomocníkem rybářů – naháněl ryby do sítí, vytahoval lana a sítě z moře, nebyla mu cizí ani záchrana tonoucích. Dodnes má tyto vlastnosti zakódované v genech. Miluje vodu, potápění a s obrovskou radostí svému majiteli aportuje předměty. „Portík“, jak ho milovníci tohoto plemene na celém světě nazývají, je všestranný pes – můžete se s ním věnovat mnoha psím sportům (agility, dogdancing, flybal), stopařině, záchranářským pracem. Pro svůj živelný temperament je proto vhodnější pro sportovněji založené lidi.

Porti má hustou a odolnou srst, která může mít dvě varianty – dlouhou zvlněnou nebo krátkou kudrnatou vytvářející válečkovité kadeře. Nejčastější barevné kombinace jsou černá, černo-bílá a hnědo-bílá. Srst je bez podsady a nelíná, takže je vhodný do rodin astmatiků a alergiků. Z tohoto důvodu si jednoho „pošťáckého fešáka“ pořídil do rodiny i americký prezident Obama. U nás toto plemeno příliš rozšířeno není, ale naštěstí si tento „elegán s výrazným smyslem pro humor“ svou povahou a vzhledem získává více a více obdivovatelů.

Samozřejmě, že i mnozí další hafani vodu milují a nevynechají žádnou příležitost, aby si ji užili. Dopřejte svým 4nohým kamarádům letní pohody u vody a nechte je se ve vodě dosyta vydovádět. Přesto připomínáme, že je na místě důležitá obezřetnost a bezpečnost (viz. Léto a pes).