Chrti – to jsou psi z jiného světa, s odtažitou, ušlechtilou povahou, do dálky upřeným, zasněným pohledem a pohybem geparda. Čekají, až se budou moci pořádně rozběhnout…

Chrti se dělí na chrty evropské, kam patří známý greyhound, jeho menší bratr vipet a miniaturní italský chrtík. Dále také méně známý galgo, maďarský chrt a polský chrt, tedy všechno krátkosrstá plemena. Na hranici této skupiny pak je impozantní ruský chrt, barzoj.

Mezi evropské chrty patří také dva drsnosrstí krasavci, obří irský vlkodav a o něco menší skotský deerhound. Obzvlášť u vlkodava ale nejde o čistého chrta, za svou velikost vděčí molosům.

Pak jsou tu chrti orientální, ať už krátkosrstí ze Sahary, jako je slugi nebo azavak nebo asijští chrti  – afghánský a perský, tedy saluki. Obzvláště afghán potřebuji značnou péči o svou krásnou dlouhou srst.

Navzdory rozšířené představě nejsou chrti přehnaně nároční na pohyb  – potřebují se sice alespoň jednou za den pořádně proběhnout, ale stačí jim chvilka a zbytek dne rádi prospí na vašem gauči. Jen pozor na jejich silně vyvinutý lovecký pud. Chrti loví očima, je tedy třeba se mít neustále na pozor a vidět dál a dřív než pes, co se kde pohne. Nebo pro jistotu tam, kde může hrozit nebezpečí, chrta nepouštět z vodítka.