Jste vy i váš pes v kondičce? A chcete být užiteční?

CO TO JE?

Podstatou záchranářského výcviku je vyhledávání a označení živých a/nebo mrtvých osob. Jedná se především o vyhledání v sutinách (trosky budov, sesuvy půdy) a terénní vyhledání (rozsáhlé a obtížně přístupné lesní porosty), ale také záchranné stopování, vodní a lavinové práce. Cílem výcviku je připravit psa pro praxi a zařazení do některé ze záchranných brigád.

PRO KOHO SE HODÍ?

Záchranářský výcvik se hodí pro sportovně založené páníčky a atletické psy. Nehodí se pro hodně malá plemena, pes se musí obratně pohybovat v sutinách, ani pro plemena s extrémní stavbou těla, jako je baset nebo mastif. Krátkolebá plemena mají nevýhodu v teplém počasí. Pes by také neměl mít příliš velký lovecký pud, aby v lese místo pohřešovaného nehledal zvěř. Měl by mít pevné nervy a dobrý nos na pachové práce. Často vídáme např flat coated retrívry, německé či belgické ovčáky anebo labradory. Majitel by měl být fyzicky zdatný, cvičí nejen on, ale i pes, páníček slaňuje, běhá po lese nebo běžkuje, měl by znát i základy zdravovědy.

CO JE TŘEBA?

Krom psa a fyzičky potřebujete spoustu volného času, který budete trávit venku, pes se musí naučit vyhledávat schované figuranty a aportovat předměty. S výcvikem je ideální začít v nějakém výcvikovém klubu, sami těžko získáte přístup do sutinových trenažerů.

Více informací naleznete např na www.jaroslav-sedlak.cz