Téměř vždy je hlavní příčinou majitel psa. Podává mu výživnější potravy než je nutné a ve vyšším množství než pes potřebuje. Stačí, že pes udělá ty své „psí oči“ a páníček neodolá a dá… Pokud takhle „dává“ častěji, nenechá na sebe problém dlouho čekat.

 

PŘEKRMOVÁNÍ

Ve většině případů je příčinou tloušťky psa špatně zvolené energeticky bohaté krmivo a jeho nadbytečný příjem, spojený s nedostatečnou aktivitou, čili s malým výdejem energie. Jiné požadavky na živiny má mládě, dospělý jedinec, březí nebo laktující fena, kastrát, senior, pracovní pes, pes žijící trvale v bytě nebo naopak celoročně venku. S nadváhou se někdy setkáváme již u mláďat, která jsou u svých nových majitelů. Jakmile je štěně překrmováno, pomnožují se v těle tukové buňky, které se v dospělosti opravdu velmi špatně odbourávají, a problémy s váhou se stále vracejí nebo přetrvávají po celý život.

PREDISPOZICE K OBEZITĚ
Dispozice k tloustnutí, ať už plemenná či věková, neexistuje, ale u každého plemene určitě najdete nějakého „Otesánka“. Mezi nejnáruživější jedlíky patří labradorští retrívři, bíglové, kokršpanělé a baseti. A opět platí to samé: jakmile pes dlouhodobě přijímá více energie, než kolik jí vydá, tuk se stále ukládá. A to chce jediné: pohyb!

KASTRACE

Sterilizací dojde k poklesu hormonální činnost, takže se sníží i nároky organismu na obsah energie v krmivu. Kastrovaným fenám či psům se proto doporučuje zredukovat krmivo o 20–30 %.

STÁŘÍ

Tloustnutí může být také způsobeno stárnutím psa. U starších psů byla prokázána potřeba sníženého příjmu energeticky vydatné potravy asi o 20 % oproti mladším kategoriím. Vnitřní orgány, stejně jako pohybový aparát se věkem opotřebávají a dochází k ochabování tělesných funkcí. Potravu tráví delší dobu, zhoršuje se mu chuť k jídlu. Množství a složení potravy hraje u psího seniora zásadní roli v prevenci i léčení obezity.

LÉKY

Některé léky mohou způsobit nadváhu (jejich vliv na metabolismus psa a chuť k jídlu).