Krmíte svého psa granulemi a ztratili jste se v moři reklam a různých značek? Přinášíme vám pár rad jak najít cestu k vhodnému krmivu…

Jistě dobře víte, že kvalitní strava je pro psy velmi důležitá. Díky vhodné stravě lze předejít drobným či větším zdravotním problémům. Současně existuje přímá závislost mezi kvalitou stravy a kvalitou respektive délkou spokojeného života Vašeho psího kamaráda. Nekvalitní granule jsou příčinou vzniku alergií, onemocnění zažívacího traktu a slinivky, zánětů uší, onemocnění kloubů atd. Nezapomínejme na to, že každý pes je trochu jiný a každému vyhovuje něco jiného.  Nezáleží ani tak na rase, ale především na jeho aktivitách a jeho životním stylu. Než najdete granule, které vašemu psovi sednou po všech stránkách, bude to určitě chvíli trvat, ale vyplatí se.

A jak na to…? Ano, důležité je složení…

Při výběru vhodného krmiva rozhodně nespoléhejte jen na reklamu. Marketová krmiva, která svým složením připomínají spíš šrot než stravu masožravce, mají obvykle tu nejrafinovanější reklamu. Navíc tomu vašemu štěňátku ty různobarevné granule tak moc chutnají. Tak proč ne? Protože  krmiva s pompézní reklamou za rozumnou cenu obsahují méně kvalitní vstupní suroviny a navíc jsou často „vylepšována“ solí a chemickými příchutěmi. Hlavním kritériem při výběru by mělo být jednoznačně složení a kvalita vstupních ingrediencí! Uvedení složení krmiva je povinné a kontrolovatelné. Výrobce musí sestupně podle hmotnosti deklarovat suroviny, které byly zpracovány při výrobě. O kvalitě produktu hodně napoví správné označení jednotlivých složek. Suroviny by měly být přesně pojmenované. Např. rýže místo obiloviny, kuřecí tuk místo živočišný tuk, kuřecí moučka místo masová moučka apod. Obecné názvy jednotlivých surovin místo konkrétního pojmenování vypovídají obvykle o nízké kvalitě produktu. Ale je to opravdu tak jednoduché přečíst si etiketu?

Psi potřebují maso…

Psi jsou masožravci, proto potřebují ve stravě hlavně maso. Proti tomuto tvrzení asi nenajdeme argument. Proto by měly granule, které nakonec svému psovi naservírujete obsahovat vysoký podíl masa jako hlavní zdroj bílkovin. Bohužel se většina lidí při porovnávání krmiv zaměřuje hlavně na obsah bílovin, ale nezamyslí se nad jejich původem. Bílkoviny z masa mají pro psa vyvážený poměr aminokyselin a jsou pro něj proto mnohem snáze stravitelné na rozdíl od  levných granulí obsahujících bílkoviny téměř čistě rostlinného původu (např. soja, některé druhy obilí). A už vůbec se nepozastaví nad způsobem zpracování. Jak vlastně ta tvrdá suchá granule z toho masa vznikla? V současné době jsou celosvětově za nejkvalitnější granule považovány granule lisované, které jsou pouze krátce tepelně zpracovány bez použití extrudérů. Kvalitní granule by měly být vyrobeny alespoň ze 70 g čerstvého masa nebo 30 g sušeného masa na 100 gramů granulí! Jediným krmivem vyráběným ze 70% čerstvého masa je německé krmivo Platinum Natural.

Konečný účet za krmivo se skládá u veterináře…

Okřídlené ale pravdivé motto řady profesionálních chovatelů. Při pohledu do naší poloprázdné peněženky by nás neměla zajímat jen cena za kilo krmiva, ale měli bychom věnovat stejnou pozornost i etiketě složení a denní dávkování. Ta totiž prozradí skutečnou cenu krmné dávky na den. Kvalitní krmiva jsou výživnější, proto se jich dává výrazně méně. V konečném důsledku pak na první pohled dražší granule mohou vyjít nastejno nebo dokonce levněji než  levnější granule z marketu. Navíc nižší objemová dávka spojená s krmením dvakrát denně snižuje potenciální riziko torze žaludku (přetočení žaludku).

Při výběru držíme palce a proč nezačít třeba rovnou na www.krmivo-platinum.cz.

 

Článek obsahuje reklamní sdělení.