Správnou délku všech drápů je třeba kontrolovat, na přirozené obrušování se nelze spoléhat.
Jejich stav kontrolujte jednou měsíčně a podle potřeby je zastřihněte. Pokud se drápky stříhají pozdě, dochází protahování cév, kdy se cévy protáhnout i tam, kde normálně nemají být.
Častěji potřebují přistřihávat psi, kteří si je neobrousí přirozeným způsobem, tj. malá plemena nebo psi, kteří většinu času tráví na měkkém povrchu (koberec, trávník). Přerostlé drápky mohou kazit postoj (vyvrací kotníky psa), mohou se také stáčet a bolestivě lámat.
Postup
Začněte u štěněte, nejlépe kolem 4 – 5 týdne věku psa. Čím dřív začnete, tím lépe si váš pejsek na stříhání zvykne. Časté stříhání ve štěněčím věku pomůže zmírnit strach z této procedury. Jak stříhat drápky by vám měl ukázat chovatel, od kterého si štěňátko kupujete. Nejlepší je ukázka přímo na štěňátku, které jste si vybrali, zjistíte tak, jak štěně na stříhání reaguje. Je dobré si střihání pod dohledem chovatele vyzkoušet.
Poučte se o anatomii. Středem každého drápu vede krevní a nervové zásobení, kterému se říká drápové lůžko. Dráp stříhejte vždy až několik milimetrů od lůžka, abyste psa nezranili. Stříhání světlých drápů je jednoduché. Jejich lůžko prosvítá skrze rohovinu jako růžová tkáň a dobře jej vidíte. Ale především u černých, nebo hodně přerostlých drápů hrozí, že stříhnete až do lůžka, což je pro psa bolestivé bolí a dráp krvácí. Vždy používejte pouze ostré a vhodné kleštičky na drápky, které jsou pro psy vyráběny. Existuje velký výběr a váš veterinář vám jistě rád poradí ty nejvhodnější.
A co dělat, pokud drápek trochu zastřihnete a objeví se krvácení? Pokud krev pomalu odkapává, nedělejte nic, krvácení se zastaví po několika minutách samo. Pokud jste byli „šikovní“ a krev teče více, přiložte na drápek gázu a pevně stiskněte. Držte zhruba 3 minuty a pak krvácení zkontrolujte. Pokud má stále tendenci téci, znovu přidržte. Hlavně nepanikařte, ze zastřiženého drápku pes nevykrvácí.
Někteří psi budou při stříhání spokojeně sedět na vašem klíně nebo stát na stole, ale většinu budete muset více či méně přidržovat. Můžete si s pejskem sednout na podlahu, pevně ho držet v náručí, poprosit někoho aby vám ho přidržoval na stole. Pokud si pes za žádnou cenu nechce nechat drápky ostříhat, vyhledejte pomoc profesionálů – psí salón, ordinace.
Paspárek
Papsárek je pátý, někdy i šestý prst na vnitřní straně nohy. Někdy tvoří standardní znak plemene a neodstraňuje se, ale velmi často je spíše zdrojem rizik a trápení pro pejska. Může zarůstat a lehce může dojít k zatrhnutí a traumatické amputaci celého prstu. Někdy může být vyvinut bez kompletního kloubu, ale i přesto je daná oblast plnohodnotně zásobena krví.
Pomůcky
Nejvhodnější jsou ostré kleštičky na drápky, které jsou vyráběny speciálně pro psy. Existuje velký výběr a váš veterinář vám jistě rád poradí ty nejvhodnější.
Pokud chcete stříhat drápky štěňátku, můžete použít klasické nůžky od manikúry na lidské nehty. Protože štěňátka mají měkké nehty, půjde vám to s nimi velice dobře.