Chcete se věnovat výcviku psů pro postižené lidi?

CO TO JE?

Vodícího ani asistenčního psa (tj psa pro vozíčkáře, neslyšícího, ale i třeba psa, který umí rozpoznat blížící se epileptický atd) sami nevycvičíte, na tento náročný výcvik uzpůsobený mnoha druhům postižení se specializují profesionální výcvikáři, výcvik je časově náročný a ne vždy vede ke zdárnému cíli. Vy ale můžete jednak na tento speciální výcvik přispět (věnují se mu neziskové organizace, stát dotuje a ještě ne plně, jen výcvik a užívání slepeckých psů, na psy asistenční pro ostatní handicapované se žádná dotace nevztahuje) anebo dokonce můžete pomoci s tzv předvýchovou budoucího vodícího psa nebo psa asistenta.

CO JE TO PŘEDVÝCHOVA?

Předvýchova je příprava štěněte pro práci vodícího nebo asistenčního psa. V podstatě to znamená, že předvychovatel převezme štěně od chovatelepřibližně ve věku osmi týdnů a stará se o něj asi do věku jednoho roku. Za tu dobu musí psa hlavně perfektně socializovat, takové štěně se nesmí ničeho bát, nemá mít reakci na zvuky, zvířata nebo lidi, musí zcela samozřejmě jezdit všemi dopravními prostředky i třeba  eskalátorech a vůbec chovat se jako správně vychovaný pes. Dále musí již v předvýchově absolvovat výcvik základní poslušnosti, požadavky se liší podle organizace, od které štěně je. Obecně lze říci, že pejsek by měl chodit na přivolání, umět sedni – lehni – vstaň, k noze, obraty, aport a odložení, samozřejmě s vodítkem i bez něj. Ze speciálních dovedností se zpravidla učí zastavovat na obrubníku, případně i na schodech nebo přede dveřmi, podávat nejrůznější věci a jít v mírném tahu na povel vpřed. Opět dle dané organizace a samozřejmě vše záleží i na schopnostech psa a jeho předvychovatele.

Na předvychovatele jsou kladeny poměrně vysoké požadavky, musí se pejskovi věnovat 24 hodin denně, brát ho s sebou pokud možno i do práce nebo do školy. Samozřejmě se pes učí i být doma sám, ale není možné, aby byl sám každý den dvanáct hodin. Pes  od mala nosí vestičku nebo postroj, který ho označuje jako vodícího a předvychovatel dále dostává průkaz, kterým se může prokázat například při vstupu do obchodů a jiných zařízení. Čím víc toho štěně prožije už během předvýchovy, tím méně starostí jsou s ním později ve výcviku.

KAM SE OBRÁTIT?

Pokud máte zájem o pomoc s výchovou budoucích asistenčních či vodících psů, obraťte se na některou z nadací, např na nadaci Helppes –www.helppes.cz , Pomocné tlapky – www.pomocnetlapky.cz  nebo Pes pro tebe –www.pesprotebe.com