Láká vás romantika dalekého Severu? Pak je tu pro vás mushing!

 

CO TO JE?

Slovo mushing je obecně termín pro sportovní využití síly tahu psa či psů, ať už se jedná o canicross, skijöring, klasické spřežení nebo třeba weight pulling. Ovšem konkrétněji je na mysli použití jednoho či více psů k tahu saní na sněhu. Mushing má mnoho kategorií: koloběžka se psem, běžec se psem, kára se spřežením. to vše samozřejmě na suchu, na sněhu pak lyžař se psem, pulka, saně. Největší a nejdelší tradici má mushing na Aljašce, kde je národním sportem a kde se pořádají slavné závody jako Yukon Quest nebo Iditarod. V Čechách jde o sport poměrně nový, dokonce tu pro něj bylo vyšlechtěno národní plemeno, český horský pes. Toho dnes ale v zápřahu moc neuvidíme, nejčastěji se závodí buď s čistokrevnými seveřany – husky, malamut, samojed, grónský pes nebo s kříženci jako je evropský saňový pes nebo alaskan.

 

PRO KOHO SE HODÍ?

Mushing se hodí pro milovníky zimních sportů a adrenalinu. Pes by měl mít chuť tahat a také dobrou fyzičku. Pokud máte psa jednoho, zvažte sólové disciplíny jako je skijöring (běžky a pes), bikejöring (kolo a pes) nebo canicross. Pokud vás sněhová romantika nadchla, můžete si pořídit celé spřežení. Počítejte jen s tím, že jde o opravdu náročný koníček, jak časově, tak finančně.

 

CO POTŘEBUJETE?

Psa nebo psy a kvalitní vybavení: padnoucí postroje a šňůry, saně nebo pulku, případně lyže nebo kolo. Pro saňové psy jsou vhodné i botičky, které na ledu ochrání packy.

 

KDE CVIČIT?

Sólové disciplíny kdekoliv v přírodě, se saněmi je to už trochu těžší, krom sněhu potřebujete klidné cesty, kde se vám nikdo nebude motat pod nohy. Informace o závodech a musherských klubech, kde vám poradí v začátcích, najdete na www.mushing.cz