Běhat se psem je rozhodně lepší než běhat sami. Zkuste si to!

 

CO TO JE?

Canicross je běh v terénu se psem, při kterém je pes ideálně na postroji a běží šňůrou spojen s běžcem. Ten je opásán sedákem, který přenáší sílu psa a pomáhá mu. Canicross je závodní kategorie na suchu, tedy off snow. Canicross se řadí do kategorie sprint, což znamená dva dny po sobě 2–7 km (nejčastěji to bývá cca 5 km a oba dny stejná trasa). Jde o to, aby pes běžel před běžcem naplno, reagoval na povely, tj zahýbal, zpomaloval z kopce atd. První mistrovství světa se v roce 2002 konalo v italském městě Ravenna. Čeští závodníci, jako je Soňa Klikarová, Jiří Suchý nebo Martina Štěpánková, patří v tomto sportu k světové špičce. Jakýmsi guru a průkopníkem tohoto sportu je Jaroslav Monte Kvasnica, jehož knihu Canicross aneb Běh s vlky vřele doporučujeme všem zájemcům o tuto aktivitu.

 

PRO KOHO SE HODÍ?

„Profi“ závodníci nejčastěji běhají s evropskými saňovými psy (ESP), což jsou rychlí kříženci ohařů a chrtů, jakési psí formule jedna. Na závodech ale můžeme vidět i seveřany, jako jsou husky, různé ohaře, ridgebacky nebo křížence. Jde jen o to, aby byl pes zdravý a nekofliktní, často bývají hromadné starty a není dobré, aby pes „vyjížděl“ po ostatních psech. No a páníček by samozřejmě měl mít jakous takous fyzičku, aby na trati nezkolaboval.

 

CO POTŘEBUJETE?

Kromě psa a fyzické kondice potřebujete kvalitní běžecké outdoorové boty pro sebe, sedák na přivázání psa, pro psa pak postroj, který mu bude sedět a nebude ho nikde dřít a šňůru s odpružením, tzv amortizérem, na připevnění psa k sedáku.

 

KDE CVIČIT?

Kdekoliv, kde se dá bez nebezpečí běhat se psem. Samozřejmě tedy ne na silnici nebo asfaltové cestě, to by Vám psí tlapky a klouby nepoděkovaly. A až budete mít natrénováno, můžete vyrazit na závody. Informace nejen o nich naleznete na www.canicross.cz