Boom. To je přesně to, co běh se psem právě teď zažívá.
Pejskaři ze všech koutů republiky začínají objevovat kouzlo společného pohybu se psem. Pohybu, který přináší zážitky všem, lidem i psům. Nezáleží na velikosti psa, nezáleží ani na sportovních ambicích. Běh se psem může být příjemné zpestření každodenního venčení, ale i vrcholový sport.
Že pořád nevěříte? Že to chcete zkusit na vlastní kůži? Vaše cesta začíná právě tady. Připravili jsme pro vás seriál několika krátkých článků pro lepší orientaci, protože víme, že začínat bez informací je jako procházet se cizím městem bez mapy a průvodce. Nevíte, kde jste, kam jdete a většinou až doma zjistíte, že vám uteklo to nejzajímavější. Věříme, že v běhu se psem se vám to nestane.
Podoby běhu se psem
Běhání se psem může mít mnoho tváří. Když se ale řekne canicross, zpravidla se tím ve většině evropských zemích, jinde se snad canicross ani neprovozuje, myslí běh při kterém vám pes svým tahem pomáhá. Pomáhat může k vyšším rychlostem nebo pohodlnějšímu a snažšímu běhu.
Délky canicrossových závodů jsou v naprosté většiněmezi 4-6 km, což předurčuje i délky většiny tréninků. Uvedená vzdálenost má však své nesporné výhody i pro ty z vás, kteří na závody vůbec nepomýšlí.
Proč? 4 km během nebo rychlejší chůzí překonává začátečník nějakých 25-30 minut a to je přesně doba, která už zvyšuje kondičku vám i psovi. Ani o trochu méně, ani o trochu více. Pro začátek je to tak akorát.
K čemu je běh se psem dobrý?
Pes, který tahá, sílí a pevné svaly držícelýpohybovýaparát ve správné poloze a poskytují oporu kloubům. Snižujete tím riziko, že se vám pes zraní při jiných kynologických discplínách a prodlužujete tím svému parťákovi délku aktivního života.
Většina lidí, co se psy tahá, navíc oceňuje, že canicross psa unaví více než běžná procházka. A unavenýpes je hodný pes 🙂
Kde začít
Nejjednodušší cesta, jak si poprvé vyzkoušet běh se psem je navštívit některou z tréninkových skupin. Po celé republice je jich hned několik a záleží jen na tom, která je vám bližší (ať už vzdáleností nebo celkovými sympatiemi). Nemusíte se bát, že by byl trénink zvlášť náročný. Cílem totiž rozhodně není totální vyčerpaní všech učinkujích.
Společné tréninky vedou zpravidla canicrossaři, kteří mají pod palcem základní informace o zapřahání a jsou schopní a hlavně ochotní je předávat dál. V canicrossu je, narozdíl od sofistikovaných a technicky náročných psích sportů jako je agility, jen několik málo pravidel. O to důležitější ale jsou a pokud je budete hned od začátku dodržovat, je jen minimální riziko, že ublížíte sobě, psovi nebo ostatním.
Společné tréninky jsou určeny všem, kteří:
- chtějí začít a nevědí jak na to
- chtějí si půjčit a vyzkoušet vybavení před tím než si ho koupí
- hledají motivaci pro trénink
- chtějí nabudit svého psa během s ostatními
Seznam kvalitních tréninkových skupin, které vám můžu osobně doporučit naleznete na webu www.behejsepsem.cz.
Příště si posvítíme na vybavení.
Jste nedočkaví? Podívejte se na www.behejsepsem.cz. Na web, kde v tom všichni běžíme společně.
PŘEDSTAVUJEME AUTORA:
Šimon Cipro
Miluje volný čas a když je u toho pes, je to o to lepší. Se svou manželkou Karolínou propaguje canicross, z čehož je čas od času unaven, ale snaží se tak činit neúnavně. Miluje vybavení značky Non-stop dogwear a provozuje web o běhání se psem behejsepsem.cz