Televizní hvězda z Anglie.V jednom z minulých čísel jsme přinesli profil hvězdného psího trenéra Cesara Millana. Dalo by se říci, že Victoria Stilwell je jeho dámská varianta. Také má svoji televizní show, ve které napravuje nezvladatelné psy.

 

Na druhou stranu jsou jejich metody jako den a noc. O tom, jak Victoria psí nezbedníky zvládá, se můžete přesvědčit na vlastní oči. Její pořad It‘ s me or the dog (v češtině Buď já nebo pes) totiž vysílá i česky televizní stanice Spektrum.

Pořad sympatické Angličanky se vysílá od roku 2005. Začínal na britské stanici Channel 4, později se objevil ve Spojených Státech jako součást programu stanice Animal Planet. A příjemná brunetka si získává čím dál tím víc fanoušků: dnes se její show vysílá ve více než čtyřiceti zemích světa, například na Facebooku si ji oblíbilo něco před dvaadvacet tisíc lidí. Za svoji praxi se setkala s plejádou  psů nejrůznějších plemen a velikostí, kteří měli celou řadu problémů: od agresivity přes neposlušnost až po neustálý štěkot. Samozřejmě vystupování v televizi není její jediná aktivita: napsala dva bestsellery o výchově psů, jeden z nich se jmenuje Fat Dog Slim a věnuje se obézním psům a způsobům, jak zatočit s jejich kily navíc.

Pozorování, trénink, kontrola

Jak vypadá typický díl jejího pořadu? V jedné epizodě pomáhá dvěma mladým dívkám zkrotit Talulah, jejich čínského chocholatého psíka. Ďáblík v růžovém oblečku terorizuje svoje okolí: vyžene z bytu každou návštěvu, dokonce napadá náhodné chodce na ulici. Aby toho nebylo málo, odmítá se vykonávat potřebu venku a znečišťuje obydlí dívek. Victoriina terapie začíná pozorováním. Nejdříve sleduje rodinu a jejich psa (případně psy) v jejich přirozeném prostředí a snaží se zjistit, v jakých situacích nejvíce vyvádí.  Například Talulah nejčastěji útočí na dámy středního věku. Důležité je odhalit skutečné kořeny problémů. Potom následuje samotný výcvik. Victoria se snaží pomoct páníčkům, ukázat jim, v čem dříve dělali chyby. Majitelky Talulah si počínaly špatně v tom, že svého pejska považovaly spíše za módní doplněk než za zvíře, které má určité nároky. Z toho potom pramenily její problémy s chováním. Victoria poté předává majitelům podrobný návod toho, jak řešit problémy jejich psa a jak rozumět jeho potřebám. Základem řešení Talulina problému s venčením byla komunikace s paničkami. Victoria spojila Chelsea, jednu z dívek, a Talulah pomocí umělé pupeční šňůry, vodítka, které zacvakla slečně za opasek a psovi za obojek. Díky tomu byly neustále spojené a Chelsea se učila vnímat signály, které k ní její fenka vysílá. Pokud poznala, že se Talulah potřebuje vymočit, jednoduše ji vzala ven. Častým opakováním tuto dovednost zpevňovala. Na konci pořadu se dozvíme, nakolik byla pomoc psí cvičitelky přínosná. Victoria se za několik týdnů do domu vrátí, aby zjistila, jaké pejsek udělal pokroky. V případě Talulah se její snažení setkalo s úspěchem: návštěvy ani starší ženy na ulicích se už malého psíka nemusí bát, dokonce i hromádek v bytu děvčat výrazně ubylo.

Před tréninkem psů Drákula

Victoria není původním povoláním psí trenérka. Pochází z anglického Wimbledonu, města tenisu, a původně začínala jako herečka. Zahrála si v několika filmech, mimo jiné v jedné z verzí klasického hororu Drákula. Kromě toho vystupovala v řadě televizních reklam. K psům ji přivedla její sestra, veterinární asistentka. Ta navrhla, že by si Victoria mohla přivydělávat venčením. Od té doby začala Victoria žít obklopená psy. Každý den se procházela se dvěma desítkami hafanů. Deset brávala na procházku ráno, deset odpoledne. Při venčení pozorovala různé nedostatky v jejich chování a uvědomila si, že řada čtyřnohých přátel potřebuje profesionální pomoc. Začala se této oblasti intenzivně věnovat, poznatky získávala od nejlepších odborníků. Když v roce 1999 odešla se svým manželem do USA, spoluzaložila několik tréninkových center a také se v praxi věnovala cvičení psů. Později se díky svému hereckému talentu a přirozenému šarmu prosadila na televizních obrazovkách.

Podporovatelka výzkumu

Victoria žije se svým manželem a dcerou v americké Atlantě. Dlouhou řadu let neměla vlastního psa, potom si pořídila čokoládového labradora Sadie. Kromě toho zachránila postupně padesát psů a koček, kterým hrozilo, že budou uspáni v místním útulku. Podobně jako Cesar Millan Victoria založila vlastní charitu. Ta se jmenuje Victoria Stilwell Foundation a na rozdíl od jiných podobných nadací se věnuje podpoře výzkumu chování zvířat. Aby toho nebylo málo, angažuje se Victorie v dalších obecně prospěšných společnostech po celém světě, například v Hongkongu, v New Yorku nebo ve velké Británii. Podobně jako v době, kdy venčila dvacet psů denně, se setkává s  velkým množstvím zvířat.

Victoria versus Zaříkávač psů

Nabízí se nám srovnání s populárním trenérem Cesarem Millanem. Millan má stejně jako Victoria svoji televizní show ( Dog’s Whisperer neboli Zaříkávač psů), obrovskou fanouškovskou základnu a vlastní neziskovku. Jenže metody jejich práce jsou naprosto odlišné. Pokud nahlédnete na Victoriiny webové stránky, ze všech stran na vás bude vyskakovat klíčové a pro její trénink naprosto nezbytné slovo  – „pozitivně“. Její výcvik je spíše než na trestání postaven na odměně za dobře vykonanou práci. Zatímco Cesar Millan staví pána psa do čela smečky, Victoria je více diplomatická. Vztah psa a pána je podle ní harmonický, hodně závisí na komunikaci, vzájemném porozumění a respektování potřeb toho druhého. Dobře je to vidět v už zmiňované epizodě o převýchově čínského chocholatého psíka Talulah. „Pupeční šňůra“, kterou je majitelka připojená k pejskovi, ji má naučit poznat, kdy chce jít Talulah ven, pokud naše vysvětlování doženeme do důsledků, učí ji rozumět psí řeči. „Psi jsou psi, a protože nemluví naším jazykem, můžeme s nimi efektivně komunikovat jen tak, když se učíme mluvit a myslet jako pes,“ říká Victoria. Všeobecně se odborníkům více líbí Victoriin způsob výcviku. Zatímco se Cesar snaží dokázat psovi svoji lidskou dominanci někdy pomocí až násilných metod (například přitlačování psa k zemi, škrtící obojky), Victoria tvrdí, že podobné metody můžou napáchat více škody než užitku. Podle ní je jediná cesta zbavit psa jeho vnitřních strachů, které se mohou projevovat například agresivitou nebo jiným neurotickým chováním. Victoria Stilwell říká, že odnaučit psa špatným návykům je mnohem těžší než jej rovnou správně vychovat. Její práce možná nenese okamžité výsledky jako Cesarův výcvik, ovšem psí behavioristé říkají, že má na chování zvířete dlouhodobější vliv. I proto Victoria navštíví svého svěřence znovu, několik týdnů po skončení výcviku.  Něčeho podobného se u Cesara asi jen tak nedočkáme. Celkově se pejskaři shodují, že pokud by měli svého miláčka jednomu z nich svěřit, byla by to asi Victoria.

„Ti z nás, kteří mají rádi psy, vědí, že jsou důležitou součástí našeho života. To je důvod, proč je mým životním posláním je pomoci vytvořit zdravější, vyrovnanější vztahy mezi vlastníky psů,“povídá o svém povolání. Některé díly pořadu Buď já nebo pes končí možná až přeslazeným happyendem, každopádně Victoria přitom vyslovuje zásadní skutečnost, kterou bychom si měli při pořizování pejska uvědomit: Nejdůležitější je důvěra a porozumění.

 Deset zásadních bodů podle Victorie Stilwell:

1)      Nejdříve zjistěte PROČ má váš pes problémy. Pokud nezjistíte příčinu nesprávného chování, těžko s ním můžete něco udělat

2)      Pokud znáte příčinu, můžete se sami sebe zeptat, JAK mu můžete pomoct

3)      Naučte se PŘEMÝŠLET a MLUVIT jako pes. Dobrá komunikace značně posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.

4)      Zjistěte, co vašeho psa MOTIVUJE a používejte to při tréninku. Nejúčinnějšími prostředky jsou například pamlsek, hračka, pochvala nebo hra. Každý pes je ale jiný a vyhovuje mu jiná odměna.

5)      Buďte při výcviku psa laskaví! Nikdy na něj nekřičte ani ho nebijte.

6)      Nesnažte se překonávat strach psa tím, že jej ještě víc vystrašíte. Pokud zjistíte, že váš pes má obavy, pomalu a citlivě mu je pomozte překonat.

7)      Velmi opatrně zacházejte s úzkostnými zvířaty. Některé z nich se mohou bránit agresí. V tomto případě zkuste změnit vnímání stimulu, který v psovi vzbuzuje úzkost.

8)      Důležité je pravidelné cvičení! Hodně psů žije v prostředí, které je chudé na smyslové podněty, hromadí se v nich energie, kterou potřebují vybít. Toho můžeme docílit fyzickou (běh, procházky) nebo mentální aktivitou (různé hry pro psy).

9)      Vztah člověka se psem posiluje společná hra. Je to něco, co je vám společné, člověk i pes jsou velice hravé živočišné druhy.

10)   Pokud si nebudete vědět rady, nebojte se obrátit na kvalifikované odborníky.

Victoria v datech

  • 1969 – Narodila se ve Wimbledonu.
  • 1984 – začala svoji kariéru jako herečka
  • 1992 – zahrála si ve filmu Dracula
  • 1999 – přestěhovala se do USA
  • 2005 – začala působit jako hlavní tvář pořadu It’s Me Or the Dog
  • 2005 – vyšla její první kniha It’s Me Or the Dog: How to Have a Perfect Pet
  • 2007 – It’s Me Or the Dog přešlo z britské stanice Channel 4 na americkou Animal Planet
  • 2008 – objevila se jak jeden z porotců v show American Greatest Dog
  • 2009 – získala titul Trenér roku na soutěži Purina ProPlan Dog awards