Lovecká kynologie je dnes trochu opomíjené odvětví. Přitom se vyrovná mnoha psím sportům, dokonce může vašeho psa bavit i víc, tedy pokud máte lovecké plemeno.

Pokud se myslivosti se svým psem chcete věnovat, musí totiž jít o psa loveckého plemene s průkazem původu, jinak nemá přístup na zkoušky a tím ani do praxe. Lovečtí psi se dělí do několika specializovaných skupin, takže si můžete vybrat nejen podle vzhledu, ale i podle možnosti uplatnění. A nebojte se, nemusíte být myslivec, můžete se psem jen složit zkoušky a pak třeba i chodit na hony jako psovod, nikdo vás do střílení nebude nutit.  I když, možná se vám to časem zalíbí. Není třeba se bát ani výcviku, v dnešní době existuje mnoho psích škol specializovaných právě na lovecké psy, kde i naprostému laikovi odborně poradí, jak se psem pracovat. Jen pozor: lovecká kynologie je časově náročný koníček, „lovečáci“ jsou aktivní psi, vyžadující hodně pohybu a od vás to bude chtít větší spolupráci než v parku házet míček. A ještě jedno varování: časem možná zjistíte, že veškeré oblečení, co máte, je zelené a že na mrazáku už dávno není jídlo pro vás, ale králík, kachna nebo bažant.

VÝMARSKÝ OHAŘ

Králem loveckých plemen je rozhodně ohař. Stříbrošedý atlet výmar je mistr v práci před výstřelem: umí najít převážně pernatou zvěř a vystavit ji, to znamená strnulým postojem ukázat vůdci, kde zvěř je – i po výstřelu, kdy úlovek přinese. Miluje i vodu, hon na kachny ho potěší. Jen pozor, výmar je malinko tvrdohlavější a ostřejší na ostatní psy, v zemi původu, v Německu, je znám i jako dobrý hlídač. Jeho výchovu a výcvik nicméně zvládne i začátečník, pokud si nechá poradit od zkušenějšího výcvikáře, klub chovatelů výmarských ohařů pořádá každoročně výcvikové tábory.

JEZEVČÍK

Ideální lovecký pes do malých městských bytů. Můžete si vybrat ze tří druhů srsti: dlouhá, hladká a drsná a ze tří velikostí: standardní, trpasličí a králičí. Se všemi jezevčíky se můžete věnovat práci v noře.  Nebojte se, při zkouškách se jezevčík s liškou na ostro nepotká, kmotra je schovaná za mřížkou, na kterou pes doráží. Učit ho můžete také práci na barvě, to je dohledávání postřelené zvěře. Jezevčík je pověstný svou paličatostí, ta mu ale v noře může zachránit život, a tak ji musíme do určité míry tolerovat. I jezevčík ovšem musí poslouchat – a většina lovecky vedených jezevčíků to zvládá na jedničku.

CHESAPEAKE BAY RETRIEVER

Hnědý kudrnáč je méně známým zástupcem skupiny retrívrů, tedy přinašečů. Retrívři byli vyšlechtěni v Británii jako specialisté na práci po výstřelu kdy ohař, v Anglii většinou pointr, zvěř vystavil, a po ulovení ji retrívr donesl. Má úžasnou paměť na aport, dokáže si zapamatovat, kam spadlo několik kusů pernaté zvěře a na povel je postupně přinést. Miluje vodu, které je uzpůsobena i jeho mastná srst. S retrívry se můžete také věnovat takzvaným Working testům, což je obdoba loveckého výcviku bez použití zvěře, jen s aporty zvanými dummy.