Patříte mezi „klasické“ pejskaře, kteří když na ulici potkají slečnu na vysokých podpatcích nesoucí si svého mazlíka ve stylové taštičce, protáčí své panenky rychleji než Al Capone nábojový válec svého revolveru?
Pak vás možná tímto článkem malinko rozhořčíme. I my si samozřejmě myslíme, že pes by měl především poslušně cupitat vedle vašich nohou, nicméně jsou situace, kdy je pro vašeho pejska pohodlnější, a možná i zdraví prospěšnější, zavrtat se do tepla a jen tak se nechat nést. Existují takoví pejsci (a majitelé malých plemen jistě potvrdí), ke kterým by se měla taška či batůžek dávat jako povinná výbava. Právě teď, kdy zima klepe na dveře, toto platí dvojnásobně.
Při výběru ale vždy pamatujte především na pohodlí, než na krásu zavazadla. Bohužel pro ty z nás, jejichž pes váží téměř stejně jako my samotní, je toto pouze utopie. Pojďte se tedy s námi podívat na pár plemen, které se jistě rády „ponosí“.
Japan chin
Tento roztomilý psík do tašky skočí rád a bez přemlouvání. Ostatně má to v genech. V dávných dobách, kdy byl chován jako vzácnost na japonském dvoře, byste ho našli, jak odpočívá na zdobených poduškách či dokonce vykukuje z dlouhých rukávů kimon vznešených dam. Naštěstí pro něj už jsou doby, kdy byl zavírán v klíckách jako exotické ptactvo, ty tam. Dnes už jeho chovatelé vědí, že krásný vzhled japončíka není jediné, pro co si zaslouží být obdivován a milován. Jeho vzhled tak berou spíše jako třešničku na dortu k osobnosti, která se skrývá uvnitř. Japan chin je velmi bystrý pes spíše mírnější povahy, což ale neznamená, že se při hře se svým pánem nebo jeho dětmi nedokáže pořádně „rozparádit“. Říká se o něm, že je zdrženlivý, ale co se týká lásky, tam to rozhodně neplatí. Tou vás přímo zahrne, budete-li mu ovšem dobrým pánem. Brát totiž „japánka“ jen jako módní doplněk by byla hloupost a nezkušený majitel by se takovým zacházením připravil o věrného a milujícího přítele.
Čínský chocholatý pes
Na světě snad není originálnější „náklad“ pro vaši tašku, než právě „čínský chocholáček.“ Zároveň však asi na světě neexistuje plemeno, které by bylo pro svůj vzhled více zatracováno než právě on (a teď hovoříme především o jeho „nahaté“ verzi). Asi se budeme opakovat, ale zkrátka: je to velká škoda. Hlavně pro ty, kteří chocholáče odmítají pouze kvůli jeho nevšednímu osrstění. Ti, kdo si však chocholáče pořídili, vědí, jak úžasným společníkem do nepohody dokáže být. Tento veselý pejsek totiž svými kousky dokáže spolehlivě zahnat všechny páníčkovy chmury. Chocholáč je živý pes, miluje hru, ale stejně tak se rád zavrtá i do tepla vaší postele. Z té ho budete jen těžko vyhánět, naopak – ještě rádi mu uděláte místo, aby se u vás pohodlně vyspal. Ač by se pro svého pána neváhal brodit sněhem třeba na kraj světa, snažte se, aby k tomu nemuselo dojít. Zimu totiž zrovna moc nemusí. Až se tedy na kraj světa vydáte, naložte svého „chocholáče“ do teplé polstrované tašky a vezměte ho rovnou s sebou.
Pražský krysařík
Malý fešák s velkými kukadly, který na vás určitě mrknul z nejedné tašky. Jeho popularita u nás však není dána pouze vlasteneckým cítěním (ano, konečně někdo domácí J), ale spíše jeho povahou, kterou si snadno zamilují všechny generace vaší rodiny. Historie tohoto plemene se začíná psát už za dob slavných českých králů, kdy nejen bohaté šlechtě byl toho času nezbytným společníkem. Uplatnění malinkatý psík našel i v chudších domácnostech, a to díky chytání nežádoucích návštěv v podobě myší či krys. Pokud tedy máte zálibu i v chovu potkanů, nenechávejte s nimi krysaříka o samotě, nemuselo by to skončit šťastně. Krysařík miluje hru, jen musíte, vzhledem k jeho lehké konstrukci, dávat pozor, aby nedošlo k úrazu. Co však krysařík miluje ještě více než hru, je blízkost svého páníčka. A té si může díky svému malému vzrůstu užívat často. Stačí „naložit“ krysaříka do tašky a jít. Třeba na nudnou odpolední přednášku ve škole. A nemusíte se bát, že by svým štěkotem rušil profesorské vyprávění – krysařík totiž k velkým „štěkounům“ nepatří.
Jack Russell Teriér
Vzpomínáte si ještě na film Maska, kde exceloval Jim Carrey jako uťápnutý úředníček? Pokaždé když si nasadil zelenou masku, proměnil se doslova v uragán. A pamatujete si i scénu, kde si jeho mazlíček Jack Russell Milo omylem tuhle masku nasadil a změnil se v hotové psí pozdvižení? Majitelé russellů jistě dosvědčí, že k tomu, aby se z těchto malých neposedů stala tornáda, žádnou kouzelnou masku nepotřebují. Jack Russell je zkrátka živý pes, který potřebuje pohyb. Stejně tak ale potřebuje důslednou výchovu a hlavně bezmeznou lásku svého pána. Jedině tak se z něj stane zdravě sebevědomý pes a nenahraditelný přítel. Nemyslete si však, že „Jacka“ jen tak naložíte do tašky a on v ní bude poslušně celý den odpočívat. Tašku by spíš použil jako úložiště ulovených „pokladů. Je to spíše ten typ psa, kterému po celodenní mnohakilometrové túře (kdy se už konečně unaví), můžete zavelet: „Vlez mi na záda!“
Pokud patříte k těm majitelům, kteří chtějí svého pejska brát všude s sebou, taška vám může dobře posloužit.
Jako pelíšek:
chlupáč se v něm uvelebí například pod deskou vašeho pracovního stolu.
Při cestování vlakem či tramvají:
je přeci mnohem lepší svého pejska pohodlně usadit do tašky, než na něj nechat šlapat spolucestující.
Na dlouhých výletech:
Nedělá vám problém strávit celý den na nohou, ale váš čtyřnohý mazel s vámi tuto vášeň tak úplně nesdílí? Není nic lepšího než mu dlouhý pochod zpříjemnit pobytem v batohu na zádech, kde se může pohodlně kochat výhledem na přírodu kolem vás.