Pro stále populárnější společnou aktivitu vás a vašeho psího parťáka je důležité mít nejen vhodnou obuv a oblečení, vybrat vhodný běžecký terén, ale také vhodného psa.
Tímto vás nechci odrazovat, že když jste majitelem ne zrovna atletického plemene a občas proběhnete, že děláte něco špatně. Pokud se ale vytrvalostnímu běhu nebo joggingu chcete věnovat aktivněji, tak aby z něj měl požitek ne páníček, ale také jeho pes, není od věci zapátrat, která rasa je pro běhání doslova jako stvořená.
Běh se psem je dnes celkem populární způsob jak si budovat fyzickou kondici a prospívá jak vám tak vašemu psovi. Stačí si jen vybrat aktivitu vyhovující vám oběma. S běháním je možné začít prakticky kdykoli, pes musí dobře zvládat základní povely a být zvyklý na přítomnost jiných lidí a psů. Jde asi o nejběžnější způsob sportovní aktivity psa a jeho majitele. Bez ohledu na to, zda běháte v lese nebo v městském parku, vždy mějte na paměti, že chování psa, především milujícího běhání, je do značné míry pudovou záležitostí a tudíž jej nikdy není možné zcela předvídat.
CO BUDETE POTŘEBOVAT?
PES:
Košík je samozřejmostí, spolu s obojkem a známkou.
Druhou nezbytností jsou bezpečnostní prvky důležité je vidět, ale i být viděn. Pes může mítreflexní obojek i obleček a vy používejte oblečení s reflexními prvky, reflexní pásky na ruce popř. čelovku
PÁNÍČEK:
Vhodná obuv, nejlépe treková, běžecká
Sportovní oblečení dle ročního období
Dobrou náladu!!!
PSÍ PLEMENA, KRETÁ BĚHÁNÍ PŘÍMO MILUJÍ:
IRSKÝ SETR
Irský setr je temperamentní plemeno s velkou aktivitou. Je to ohař, a proto potřebuje tedy hodně pohybu. Pokud nejste zrovna myslivci a nemáte irského setra coby loveckého pomocníka, je běh jedním z nejideálnějších aktivit, které této rase můžete dopřát. Důležitá je však výchova. Poslušnost je na prvním místě. Pokud vyrazíte běhat do lesa, je třeba počítat s tím, že máte s sebou rodilého lovce a zájem o zvěř mu je vrozený. Než vyrazíte, ubezpečte se, že máte v kapse vodítko a váš kam čtyřnohý kamarád poslouchá na slovo. Irský setr je velmi aktivní a má obrovskou výdrž, proto vás bez problémů při společném běhání unaví.
VÝMARSKÝ OHAŘ
Stejně jako u prvního plemene je výmarský ohař lovecké plemeno s velkým temperamentem. Potřebuje hodně pohybu a od štěněčího věku důslednou výchovu. Považuje se za jednoho z nejnáruživějších lovců mezi loveckými rasami, velkou výhodou však je, že je lehce ovladatelný a všestranný. Pokud jej od mládí budete vést k aktivitám jiným než zrovna loveckým, uvidíte, že určitě nebude strádat, když ho místo do lesa na černou zvěř vezmete do parku nebo na pole. Bude vám vděčný už za to, že se s vámi může nejen zaběhnout, ale také vyřádit. Pokud se chystáte vyběhnout na kratší běh, berte na vědomí, že výmarský ohař je takřka neunavitelný a po 5 kilometrech bude štěkat, že chce dalších 5.
DALMATIN
Dalmatin je harmonicky stavěný, který se vyznačuje skvrnami tvaru a velikosti mincí. Je statný, svalnatý a temperamentní a dokáže vytrvale běžet v ostrém tempu coby neúnavný běžecký společník. Je to dáno tím, že se podle svého původu řadí honiče, tedy plemena, kterým je vlastní pohyb, především tedy běh. Výchova štěněte by měla vycházet z přirozeného sklonu k aktivitě. Má údajně pověst hloupého psa, ovšem neprávem, opak je pravdou, dalmatin je velmi inteligentní a učenlivé plemeno, občas je jen trochu tvrdohlavější. Proto, když chcete mít vychovaného čtyřnohého kamaráda, nezapomeňte na řádnou výchovu již od štěněčího věku… Aby se vám pak nestalo, že se při společném ranním běhání jen tak nerozhodne, že se půjde proběhnout sám.
RIDGEBACK
Ridgeback je sportovní plemeno a tomu odpovídá i péče o něj, fyzická aktivita je pro původem honiče jedna z nejdůležitějších složek života. Tento fakt by měli brát na zřetel především jeho páníčci a dostatek fyzické aktivity mu každodenně dopřát. Běh je nejideálnějším způsobem jak takto fyzicky zdatné a temperamentní plemeno potěšit, ale i zdravě unavit. Ridgeback potřebuje velké množství pohybu. Naučí se také běhat vedle kola a má rád dlouhé výlety. Má-li dostatek pohybu doma, bude klidný. Je jedním z nejvěrnějších parťáků pro každodenní jogging nebo dlouhé večerní procházky.
JE ČAS NA ZMĚNU
Po čase se může jevit běhání o samotě trošku stereotypně. Běhat můžete ve dvojici, se skupinou kamarádů, s nějakým občanským sdružením provozujícím některou z níže uvedených aktivit, mnohé lze provozovat ve skupině i závodně.
- AGILITY – jde překonávání nejrůznějších překážek na čas. Na větším prostoru postavte trať s různými překážkami (látkový či pevný tunel, skok, houpačku, skokové překážky, proskok obručí apod.) a potom si sami určete způsob hry – závodu. Například paralelní běh dvou závodních dvojic přes stejné překážky, nebo si psovod sám určí, které překážky přeskočí a které cíleně vynechá v určitém čase. Her je opravdu velké množství, nejde jen o spolupráci psovoda a psa, ale i celé skupiny psovodů a jejich psů. Navíc je agility přizpůsobená jak malým (Mini-Agility), tak velkým psům.
- CANICROSS – běh psa a člověka, kteří jsou k sobě připoutáni na delším „vodítku“
- BIKEJÖRING – jedná se o jízdu na horském kole v rozmanitém terénu, přičemž cyklista a pes jsou spojeni vodítkem s amortizérem
- SKIJÖRING – je to vlastně obdoba bikejöringu, ovšem člověk nejede na kole, ale na běžkách.
- FLYBALL – pro psy, kteří s oblibou běhají pro míčky ideální zábava. Pes zdolá několik malých překážek a sám si tlapkou (úderem do „vypalovací“ skříňky) nechá vymrštit míček, který chytí a vrátí se přes překážky zpět k psovodovi. Ten celou dobu čeká na startu.