Čtyřnozí hlídači zahrad a domků „na plný úvazek“ jsou v dnešní době elektronických alarmů a bezpečnostních zámků k vidění stále méně a méně. Mnohem častěji si všimneme výstražně blikajících krabiček na fasádách novostaveb.

Někteří však na psí ochránce nedají dopustit. Možná právě proto, že nepříjemně houkající alarm vás nedoprovodí na nákup, ani vás nebude chránit na večerní procházce odlehlými končinami.

Jakýsi zvířecí „hlídací instinkt“ je vlastní každému psovi, někteří zástupci jsou však při ochraně svého majitele vyloženými specialisty. Pokud se rozhodnete si psího ochránce pořídit, promyslete si dobře, co od něho vlastně požadujete? Chcete psa, který by vás svým štěkotem na nebezpečí jen upozornil nebo bodyguarda připraveného za vás i bojovat?

Malý pejsek dokáže na zloděje svým štěkotem upozornit i pořádně vycenit zuby, bohužel, mu vzhledem ke své velikosti maximálně  tak potrhá nohavici. Větší plemena budí přeci jen větší respekt. Specialisty“ ve svém oboru jsou zajisté dobrman, německý ovčák, rotvajler či leonberger,  ale samozřejmě i mnoho dalších plemen se na hlídače dobře hodí.

NĚMECKÝ OVČÁK

Hojně rozšířené plemeno „vlčáka“ pochází z přelomu 19. a 20. století. Původem je z německých selských psů, a tak se ponejprv proháněl po loukách a byl věrným ochráncem a obráncem stád ovcí a dobytka. Za I. světové války byl využíván v německé armádě a to mu už zůstalo – dnes je využíván po celém světě u policie, záchranářů, armády i ve sportovní kynologii. Jeho vyrovnaná a odvážná povaha, pracovitost i poslušnost je pro práci hlídače neocenitelná. Zároveň je to však pes snášenlivý k dětem i k domácím zvířatům, snadno ovladatelný a přizpůsobivý, oddaný svému pánovi, ale i celé rodině, kterou miluje. Dobře vychovaný jedinec zbytečně neštěká, jako duch se plíží kolem plotu a sleduje jak kolemjdoucí, tak neznámé návštěvníky svého teritoria, ke kterým je nedůvěřivý a vždy je připraven své území a své páníčky bránit.

ROTVAJLER

Mohutný pes, jehož původ sahá až do dob antického Říma. Jeho předci doprovázeli římské legie na válečných taženích, chránili své pány a bojovali s nimi bok po boku – takto se plemeno rozšířilo po celé Evropě. Na území Německa se smísilo s domácími honáky a ovčáky, nadále byli jedinci užíváni ke hnaní dobytka, k tahu i k jeho ochraně. Rotvajler je vysoce inteligentní, klidný a vyrovnaný. Je to vynikající obranář, hlídač i průvodce po neznámých končinách; potřebuje však důslednou výchovu i výcvik – má totiž sklony k zaujmutí dominantního postavení. Ačkoliv umí proti nepříteli zasáhnout velmi tvrdě, je to pes dobromyslný, milující děti. Tomu svědčí i skutečnost, že je velice oblíbený a například v USA je stále častěji chován jen coby společník.

DOBRMAN

Koncem 19. století byl dobrman vyšlechtěn jistým Louisem Dobermannem z Německa. Při výkonu svého zaměstnání výběrčího daní a exekutora potřeboval ostrého psa, který by mu dokázal zjednat respekt. A to se mu nepochybně podařilo. Respekt si zástupci tohoto plemene zjednávali i během první světové války, kdy sloužili jako hlídači a strážní psi. Dobrman potřebuje velké množství volného pohybu, avšak vzít ho s sebou „joggingovat“ do parku si asi troufne jen málokdo. Jedná se totiž o plemeno značně temperamentní, a tak je doporučováno jen zkušeným kynologům. Správná výchova dobrmana je nezbytná pro jeho ovladatelnost, poslušnost a neagresivní chování. Přesto má přátelskou povahu, a tak dokáže být i dobrým společníkem a psem rodinným, pokud majitel zvládne jeho mimořádný a obdivuhodný temperament.

LEONBERGER

Že není lev, jako lev nám dokazuje i leonberger, který lva nápadně připomíná. Náhoda? Nikoliv! V polovině 19. století se radní Heinrich Essig z německého města Leonberg rozhodlvyšlechtit psa podobajícího se lvu.  Zkřížil psy novofundlandské, svatobernardské i pyrenejské horské a vyšlechtil lvího jedince, jenž si pro své vzezření brzy získal oblibu u mnohých panovníků v Evropě. Na rozdíl od pravého lva je však leonberger jedincem nekonfliktním, vnímavým, dobrákem od kosti, výborným společníkem milující lidi, zvířata a hlavně děti. Snadno se vychovává, je velice ochotný, schopný a moc rád předvádí, co se naučil. Přes svou milující povahu je však ostříleným hlídačem, dobře hlídá i rozlehlé pozemky. A pak, zejména za své nejbližší je vždy ochoten bojovat. Leonbergeři jsou robustní, s hustým a teplým kožichem, který jim umožňuje být celoročně venku, a tak se mohou o vaše bezpečí starat non-stop.