Poslali jste přihlášku a čeká vás výstavní premiéra?
V prvé řadě by vám cca dva týdny před výstavou měl přijít vstupní list, ať už poštou nebo dnes už i mailem. Potvrzuje přijetí psa, upozorňuje na případné nedoplatky a sděluje vám, v kolik výstava začíná a v kolik tam musíte být na veterinární přejímku. Máte ho? Skvěle, ale radši zkontrolujte, zda je váš pes správně zařazen do třídy, pokud ne, obratem řešte ve výstavní kanceláři.
CO SEBOU
Sbalte si ideálně den předem, ráno v pět, až budete vyjíždět (pokud se výstava nekoná ve vašem městě) se budete těžko balit. A vracet se sto kilometrů jen proto, že nemáte očkovák, to nikomu nepřeju.Takže kromě psa a pevných nervů nezbytně potřebujete: vstupní list, psův průkaz původu, ejho očkovací průkaz (pro ty, co mají víc psů, dost důležité). Dále nezapomeňte na výstavní vodítko, hřebeny, pokud je potřebujete, pytlíky na psí exkrementy, ubrousky, vodu pro psa, pamlsky nebo hračku. Hodí se i rozkládací židle, abyste si měli kam sednout a pro psa buď klec nebo látkový domeček, aby se měl kam schovat a kde si odpočinout.
CO NA SEBE
Oblečení, ve kterém vystavujete, by mělo psa vhodně doplňovat. Liší se podle typu a místa konání výstavy – noblastní výstavu konanou v parku můžete v džínách a triku, na mezinárodní nebo světovou výstavu se hodí pro pány oblek a pro dámy kostýmek. Ten by měl být vždy barevně kontrastní ke psovi – tmavý pes by na černém pozadí nebyl vidět, volte tedy světlý oděv a naopak. Výraznými barvami nic nezkazíte a budete lépe zapamatovatelní. Dámy pozor na bokové kahloty a úzké nebo krátké sukně, pamatujte si, že za psem budete klečet nebo se k němu sklánět a že okolo kruhu stojí lidé, kteří vás vidí zezadu. Také příliš velké výstřihy nedoporučujeme, přece jen se budete i předklánět. Obuv by měla být pohodlná, boty s nízkým podpatkem jsou nejlepší, vyvarujte se žabek, ve kterých se budete kruhem klouzat a jehel, které by mohly zranit psí tlapky.
CO DĚLAT
Po příchodu na výstavu nejdříve projdete veterinární kontrolou. Veterinář zkontroluje podle očkovacího průkazu, zda je vše v pořádku (zkontrolujte předem doma, že očkování je platné, ať nejste nemile překvapeni) a někdy i zkontroluje stav psa. Pak si u stánku vyzvednete katalog a zjistíte podle něj a vstupního listu, v jakém jste kruhu. Když kruh zdárně najdete (občas je to dobrodružství), zaberte si pěkné místo, rozestavte židle, přepravky atd, pozdravte se sousedy a známými a dojděte si do kruhu pro číslo. To vám vydají na základě vstupního listu. Číslo neztraťte, budete ho potřebovat při předvádění. Bývá lepící, ale doporučujeme si ho ještě pojistit páskou nebo klipsem. Posuzování většinou začíná v devět hodin, máte tedy dost času. Stánky a známé můžete obcházet po posouzení, do té doby vyvenčete psa, aby se mu v kruhu nestala nehoda, zkuste se s ním v zatím prázdném kruhu proběhnout a postavit si ho do postoje a dolaďte úpravu srsti, potřebuje-li to váš pes. Pak už jen čekejte, kdy vedoucí kruhu zavolá to vaše číslo. Nejdřív chodí všichni psi, pak teprve feny, i když máte pocit, že je spousta času, nevzdalujte se příliš, nikdy nevíte, jak rychle rozhodčí posuzuje. Do kruhu vstupujete na vyzvání vedoucího, tomu také předáte desky s posudkovým listem, máte-li je, někdy si je personál kruhu rovnou nechává.
Po posouzení si můžete – ale nemusíte – nechat zapsat výsledek do průkazu původu. Zapisuje se buď přímo v kruhu po skončení posuzování anebo ve speciální výstavní kanceláři. Pokud váš pes vyhrál titul BOB, jdete do závěrečných soutěží, někde jsou soutěže i pro nejlepší mladé (pes a fena s titulem CAJC), veterány, štěňata atd. O tom si ale povíme víc příště. Takže hodně štěstí!
… PŘÍŠTĚ SI POVÍME NĚCO O VÝSTAVNÍCH TITULECH.