Další díl našeho výstavního speciálu vás seznámí s tím, jak vašeho šampiona co nejlépe „vystajlovat“.
Pokud si myslíte, že váš miláček je nejkrásnější tak, jak se narodil, případně jak ráno vstal z pelechu/vaší postele, první výstava by vás nejspíš vyvedla z omylu a nejspíš dost ošklivě. Pes se na výstavě musí předvést v co nejlepším světle i co se srsti týče, dlouhosrstá plemena se upravují a to i ta, co vypadají „neupraveně“, upravují se hrubosrstí psi a světe div se, nějakou tu péči potřebují i psi krátkosrstí.
Informujte se u svého chovatele na to, jak vypadá výstavní úprava vašeho plemene. Některá plemena se stříhají, jiná trimují, některé je třeba před výstavou vykoupat den předem, jiné týden a jiné se koupat nemají vůbec, to platí hlavně u drsnosrstých plemen. Pokud se pes má před výstavou stříhat, je dobré zjistit si, jak dlouho dopředu se má pes upravit a objednat se alespoň na prvních pár stříhání ke zkušenému psímu kadeřníkovi, ideálně chovateli toho vašeho plemene. Zjistěte si dopředu, zda střihač opravdu zná výstavní úpravu – ta se od té obyčejné „chodníkové“ dost liší. Některá plemena, například foxteriér, se upravují na etapy, trimovaná srst má být různě dlouhá na různých partiích těla, proto je třeba počítat s úpravou na několikrát. Používejte kvalitní kosmetiku, určenou na psí srst, investice se rozhodně vyplatí. Stejně tak se vyplatí pořídit si kvalitní hřebeny či kartáče.
Upravovují se i plemena, která na první pohled vypadají „neupraveně“, například takový novofundlanďan nebo zlatý retrívr – upravují se tak, aby vynikly kontury těla a nikde nepřečnívaly žádné rozježené chlupy.
Máte hladkosrsté plemeno a myslíte si, že vás se úprava netýká? Jistě, jde to i bez ní, ale váš pes bude rozhodně vypadat lépe, pokud ho budete pravidelně hřebelcovat a vyčesávat podsadu, srst bude lesklá a jednotně barevná. Před výstavou je pak dobré přetřít psa buďto flanelem nebo jelenicovou kůží, uvidíte, jak se bude lesknout.
Pokud je váš pes dokonale upraven, čeká vás další náročný úkol – udržet ho dokonalého až do posouzení. Majitelé dlouhosrstých plemen ví, o čem mluvím. S napětím sledují předpověď počasí, protože zkuste ráno před výstavou vyvenčit načesaného, vyfoukaného psa tak, aby se neušpinil. Existují různé „vychytávky“ – návleky na uši pro psy typu kokr nebo afgán, různé oblečky a botičky a podobně.
Na výstavě samotné je Výstavním řádem ČMKU úprava psů stříháním, lakováním a vyvazováním zakázána (pomiňme fakt, že se to dělá a nikdo to neřeší). Vyfénovat psa ale nebývá problém, pokud tedy seženete místo poblíž zásuvky. Hodí se stůl, na kterém si menší a chlupatější plemena v klidu upravíte bez toho, abyste si zničili záda. Krom kartáče na finální úpravu, zvaného finišák, se vám budou hodit i ubrousky, ideálně vlhčené, na otření ospalků nebo třeba znečištěné srsti na zadku.
Před vstupem do kruhu pak už svého budoucího šampiona jen přečísnete, v případě hladkosrstého plemene přejedete hadrem – a jde se na to.
Příště si řekneme, jak se na výstavu vybavit a jak to tam chodí.