Toužíte po psím společníkovi, ale nejste příliš aktivně založení? Nelákají vás psí sporty ani dlouhé vycházky za každého počasí? Bydlíte ve městě a máte náročné zaměstnání? Nebo se fyzicky prostě necítíte na zvládnutí temperamentního psa?

I pro vás je tu řešení: psí plemena, která nevyžadují mnoho pohybu, a budou šťastná i na gauči, kde vám budou spokojeně pochrupovat nebo spolu s vámi sledovat oblíbený seriál. Nezapomínejte ale, že i tito „gaučoví povaleči“ jsou psy se vším všudy, kteří procházky a styk s ostatními psy také potřebují. Pokud nechcete do venčení investovat alespoň minimální energii, zapřemýšlejte, zda by pro vás nebyla vhodnější kočka.

PEKINGSKÝ PALÁCOVÝ PSÍK

Starobylé, u nás dříve poměrně oblíbené, dnes řídce chované plemeno, které si zamilovali už čínští císaři. Pekinéz je s ohledem na stavbu těla (krátké a křivé nožky a zkrácenálebka) na gauč přímo předurčen. Na dlouhé procházky ho neužije a ani jich vlastně není schopen. Pozor jen na povahu pekinéze, je to pravý orientálec, svého pána si vybírá a nelze od něj očekávat klasickou radostnou poslušnost. Tenhle pes se prostě jen tak neponíží nějakým panáčkováním. Jeho bohatá srst vyžaduje péči, a udržovaný pekinéz je reprezentativní vizitkou svého majitele. Pokud jste fandy východních kultur, bude vám soužití s pekinézy vyhovovat.

ANGLICKÝ BULDOK

Anglický buldok je ideálním psem pro muže gentlemana. Procházky ocení, ale stačí mu krátké a nenáročné, kdy s ním obejdete park nebo zajdete do své oblíbené kavárny. Jde o psa velice přátelského a společenského. Jako krátkolebé plemeno špatně snáší horko. Buldok je v zemi původu, v Británii (no nepřipomíná vám Winstona Churchilla?) oblíbeným rodinným psem, dobře vychází s malými dětmi. Jen pozor, jde o mohutnějšího psa, který by neměl sám chodit po schodech, zvláště jako štěně. Buldoci mají výrazné hlasové projevy: chrochtají a chrápou a také trošku slintají. Zkrátka jde o plemeno, které jedni milují a druzí ho zrovna „nemusí“. Nudit se s ním ale rozhodně nebudete.

MALTÉZSKÝ PSÍK

Maltézáček je oproti buldokovi typicky dámským psíkem, a naprosto ideálním domácím společníkem. Má veselou a přátelskou povahu. Jeho dlouhá bílá srst vyžaduje sice údržbu, zato ale nelíná. Maltézáčka jeho příznivci popisují jako antidepresivní plemeno. Mají pravdu: tenhle bílý kašpárek vykouzlí úsměv na každé tváři. Snad jen některým pánům připadá ponižující venčit malé bílé nic s mašličkou, ale to je problém spíše jejich sebevědomí.

ITALSKÝ CHRTÍK

Nejmenší z chrtů byl gaučovým psíkem už v renesanci, jak dokládají obrazy mistrů, jako byl Leonardo da Vinci. Dokonalá miniatura greyhounda se vyznačuje mírnou a tichou povahou, nenáročnou srstí a exkluzivním vzhledem. Nemá podsadu, v zimě tedy doporučujeme obleček. Italský chrtík může ale být i sportovcem, toto plemeno stále ještě můžete potkat na dostihové dráze. Stejně šťastný ale bude i na gauči se svými páníčky. Jen pozor na malé děti, chrtík je poměrně křehký pejsek.