V dnešní době plastických operací, mejkapů, manikúr, pedikúr, melírů a všeho dalšího, čím se rádi zkrášlujeme, není divu, že sem tam naparádíme i naše mazlíčky.

Samozřejmě kartáčování srsti je základ, ale kdo říká, že tuto mnohdy vcelku nudnou činnost nemůžeme proměnit v zábavu? Proč nevymyslet nějaký veselý tvar psího účesu? A proč ho rovnou nevyzdobit i nějakou sponečkou či gumičkou?

Najdou se odpůrci, kteří tvrdí, že takovéto zkrášlování psů je zcela zbytečné nebo dokonce i týrání.  Mnohdy však může být právě taková sponka či gumička docela praktickou záležitostí. Pokud váš pes skáče jako čertík z krabičky pokaždé, když se k němu s nůžkami byť jen přiblížíte, je mnohem lepší sepnout mu neposlušné kadeře apartní sponečkou, která mu opět „navrátí zrak“, než riskovat že stříháním ublížíte mazlíkovi nebo sobě. U některých plemen to snad ani nejde řešit jinak než gumičkou či sponkou.

SHIH – TZU

Velká škoda, že tento huňatý krasavec neumí mluvit. Jinak by nám možná prozradil něco víc o bohaté historii Tibetu a Číny. Bůh ví (spíš Buddha ví), čím vším byl váš chlupatý kulička, který se právě choulí u vašich nohou, v minulých životech. Sázíme na to, že alespoň jednou býval některým z tibetských mnichů, kteří chovali předky tohoto výjimečného plemene. Nepodceňujte sladkou chundelatou fasádu tohoto fešáka. Pod ní se totiž skrývá velká osobnost, ve které se snoubí hrdost a hravost zároveň. Shih-tzu je inteligentní pes, který při správném výcviku snadno pochopí, co se od něj očekává. Nejnáročnější je asi právě péče o jeho nádhernou srst. Ta se musí pravidelně česat a opečovávat, aby neztratila lesk. Je to právě shih-tzu kterého nejčastěji potkáváme „s palmičkou“ na vršku hlavy. To je dáno jeho krátkým čenichem, kolem něhož má shih-tzu hojný porost chlupů. Proto je důležité, aby majitelé tohoto roztomilého „ťutínka“ dbali na to, aby mu tento porost nijak nepřekážel v rozhledu. Dále si dávejte dobrý pozor na příliš dlouhou srst. Říká se, že čím delší a chundelatější srst, tím lépe, ale neplatí to vždycky. Nechcete přeci, aby váš nejlepší čtyřnohý přítel neustále zakopával o svůj vlastní kožich.

YORKSHIRSKÝ TERIÉR

V současné době asi jedno z nejoblíbenějších plemen u nás. A není se čemu divit – u jorkšíra totiž stoprocentně platí pravidlo, že co je malé, to je milé. Přesto se nezkušení majitelé nesmí nechat unést jeho roztomilou fasádou. Jorkšír je totiž ohromná osobnost, která potřebuje důslednou výchovu, jinak dokáže být stejně „ostrý“ jako mstitel Jean-Claude Van Damme ve filmu Probuzená smrt. Pokud ale jeho výchovu dobře zvládnete a budete si trvat na svém i přes smutný výraz jeho roztomilých oček, naleznete v jorkšírovi úžasného parťáka do hry, který vás dokáže vždy rozesmát. Jorkšír je velký hračička – cokoliv co píská, šustí, chrastí, si zamiluje. Je to velmi živý a společenský pes, který ze všeho nejvíc miluje, když je jeho lidská rodinka pohromadě a on může radostně pobíhat od jednoho člena k druhému.

MALTÉZSKÝ PSÍK

Díky andělsky bílé srsti vypadá maltézáček jako perla čerstvě vylovená ze dna oceánu. Ostatně ke slané vodě má blízko – vždyť i jeho jméno je odvozeno od semitského výrazu „màlat”, který znamená přístav či útočiště. Předci tohoto roztomilého psíka se kdysi promenádovali po přístavištích, kde s oblibou lovili myši a krysy. Avšak nejen tam našli uplatnění – už antické paničky vesele tleskaly, když se jim tito malí psíci pletli do vleček jejich dlouhých tóg. Maltézáček má velmi přítulnou povahu, díky které lehce přilne ke svému pánovi. Ten by měl být klidný a vyrovnaný. Dostane-li se tento jemný pes do rukou hysterického pána, který při každé jeho chybě ztropí scénu ve stylu Viktorky u splavu, snadno se pak může proměnit v bojácného či naopak agresivního psa. Pokud však budete maltézáčkovi věnovat klidnou, důslednou péči a spoustu lásky, věřte, že vám to tisíckrát oplatí. Dalo by se říci, že zdobení maltézáka, je jako nosit dříví do lesa, krásný je přeci dost, ale pokud mu chcete nechat delší srst, sponka či gumička jsou nezbytností k tomu, aby dobře viděl. A stejně jako u ostaních plemen, by mu srst nikdy neměla vadit v pohybu!

PUDL

Tak ten tu samozřejmě nesmí chybět. Když se řekne pudl, většině z nás na mysli automaticky vytane obraz kudrnatého válečku spokojeně si hovícího na pohovce vedle naší babičky, která mu sem tam podstrčí kousek své dia sušenky. Tento svérazný pes ale rozhodně dokáže mnohem víc, než jen odpočívat na gauči. To mu jde sice taky skvěle, ale daleko radši má hru nebo aportování. Ač se vám díky jeho “naleštěnému” vzhledu může zdát, že jediné, pro co byl kdy používán, bylo zdobení svého okolí, velmi byste se mýlili. Jeho předci totiž bývali nezbytnými pomocníky při lovu divokého ptactva a vůbec se u toho nezdráhali umazat. Ostatně umazat se pudl nebojí ani dnes. Naštěstí pro páníčky patří k těm typům psů, kteří vodu milují, a tak by pro vás neměl být velký problém dostat ho následně do vany. Pudl je něco jako psí chameleon – chcete aby vypadal křehce a roztomile? Zvolte bambulkovitý sestřih a kolemjdoucí slečny se jistě budou rozplývat. Nebo spíše preferujete pudla drsňáka? Pak se nebojte vykouzlit mu na hlavě hranaté “číro”. Na pudlovi se zkrátka můžete “vyřádit”, ale nikdy nezapomínejte na jeho pohodlí.

VÁŠ PUNŤA

Máte-li doma plemeno s alespoň trochu delší srstí, i vy můžete při nějaké sváteční příležitosti pejska načesat. Krátkosrstým zase můžete ozdobit obojek nějakou malou ozdůbkou. A když se vám navíc poštěstí vyfotografovat takového nastrojeného psího „dárečka“ , budete mít na památku krásnou fotku, kterou můžete později využít třeba jako skvělé vánoční přání pro vaše přátelé.