Dnes si představíme první zástupce brazilského teriéra.

Plemeno Brazilský teriér pro nás bylo až do nedávna zcela neznámé. Objevili jsme ho náhodou při hledání ideálního rodinného společníka, který bude zároveň parťákem pro naše dvě dcery. Hledali jsme malého psa, praktického pro život na venkově, vhodného do domu i na zahradu. Chováme plemeno Akita inu a tak jsme se pohlíželi v severských zemích po špicovité rase, která by nejlépe doplnila naší stávající smečku. Brazilského teriéra jsme objevili ve Finsku, kde je často chovaný společně s Brazilskou filou a doporučovaný jako společník pro velká plemena.

Dlouho jsme hledali vhodnou chovatelskou stanici, kde si můžeme zamluvit fenku. Toto plemeno je možné zakoupit  v Rakousku a v Německu, problém ale je, že psů této rasy je v chovu velmi málo a pokud bychom zakoupili fenku u těchto chovatelských stanic, byl by velký problém při hledání nepříbuzného krycího psa. Z tohoto důvodu jsme se rozhodly pro import nové krevní linie z Finska. Bohužel první dvě krytí u chovatele nevyšla a tak jsme na naši fenku nakonec čekali téměř dva roky. Jako odměna za naší trpělivost nám byl s černou trikolorní fenkou poslán ještě modrý pejsek ze stejného vrhu. Z počátku jsme se velmi báli, jak naše smečka velkých psů příjme nové členy naprosto odlišné rasy. Seznamování  probíhalo nad očekávání dobře a postupem času se z našich akit a teriérů stala velmi sehraná partička. Fenka Uma ( Jumpy ) žije společně s námi na malé farmě na venkově. Její bratr Uri (Danny ) tráví naopak většinu času ve městě u našich rodičů.

Brazilský teriér je velmi inteligentní a poslušný. Má velký  zájem o svého pána a ostatní členy rodiny.  Jumpy  je úžasný rodinný  společník,  neustále nás  sleduje a je šťastná, když se jí věnujeme.  Večer se k nám přitulí na gauči, když sledujeme televizi, leží u našich dětí na posteli, když jsou nemocné a chodí je kontrolovat v noci do ložnice, když spí. Danny je velice temperamentní  a nejvíce ho baví aportovat míček. Brazilský teriér miluje pohyb, ale i přes to, že se rád proběhne, zůstává ovladatelný. Jumpy není problém přivolat, reaguje na zavolání téměř okamžitě.  Jedinci tohoto plemene jsou velmi úspěšní při závodech agility, kde mohou využít svojí lásku k rychlému běhu, skákání do výšky a velmi dobrou ovladatelnost. K cizím lidem se chovají ostražitě a nedůvěřivě.  Potřebují více času, než se s někým cizím skamarádí.

Po dvou letech jsme se rozhodli najít vhodného krycího psa pro naši fenku a vyzkoušet první vrh. Přesto, že jsme zvolili hnědého trikolorního psa, narodila se všechna štěňátka černá. Ve vrhu čtyř štěňátek byli dva pejsci a dvě fenky, z nichž jedna má krátký ocásek po otci. Zvláštností u tohoto plemene je totiž také to, že se ve vrhu mohou objevit štěňátka s krátkým ocáskem a ve výjimečných případech i zcela bez ocásku. Skutečnost, zda se štěňátko narodilo s dlouhým, nebo krátkým ocáskem by měla být zaznamenána v rodokmenu, aby při výstavách v Evropě nedošlo k záměně s ocáskem kupírovaným. Další zvláštností tohoto elegantního teriéra je jeho originálně zbarvená hlava, která musí být celá černá, hnědá, nebo modrá  ( dle zbarvení psa ), jen nad očima, kolem úst a okraje uší musí být hnědá barva. Bílé znaky na hlavě jsou považovány za vadu.  Když se díváte na štěňátka tohoto plemene, jejich zvláštní zbarvení je takový malý zázrak, nenajdete ho u žádného jiného podobného plemene jako je Jack Russel, nebo Parson Russel, kde jsou bílé znaky na hlavě poměrně časté.

Zpočátku nás překvapilo, že plemeno původem z Brazílie je tolik oblíbené právě v severských zemích, kde je většinu roku chladnější počasí. Povaha tohoto malého elegantního teriéra nás ale naprosto nadchla. Severská plemena mají velmi nezávislou povahu a tak kdo hledá pravý opak, najde ho právě v Brazilském teriérovi. Je to velmi zdravé, na údržbu nenáročné plemeno. Přizpůsobí se životu na venkově i ve městě. Je vhodný jak do rodiny s dětmi, tak i pro lidi, kteří žijí samy a potřebují skutečného parťáka.

Věříme, že si Brazilský  teriér najde své příznivce i v České republice a majitelé našich odchovů ocení příjemnou společnost a povahu, tohoto elegantního zajímavého plemene stejně jako my.

Více o brazislkých teriérech najdete zde.