Příslušníci téhle skupiny musí udělat dojem na každého, kdo je spatří. Atletické postavy a ten pohyb! Ohaři – psí elegáni a sportovci, vhodní jak pro myslivce, tak milovníky aktivního pohybu v přírodě. Jen jako gaučoví povaleči šťastní nebudou.

Ohaři, to jsou lovečtí psi, kteří takzvaně vystavují zvěř. To znamená, že ji nehoní jako honiči, ale když ucítí její pach, ztuhnou, často v pozici se zvednutou přední tlapkou – vystavují. Lovec pak může v klidu dojít až ke psu a ten zvěř nevyplaší. Ohaři se rozdělují na dvě velké skupiny, na ohaře kontinentální a ohaře anglické. Angličtí ohaři, to jsou hlavně dlouhosrstí elegáni, setři a jejich krátkosrstý bratránek s roztomilým pršáčkem, pointer. Tito psi jsou nejen krásní, ale i velmi „běhaví“, proto se s nimi často setkáváme při disciplíně zvané trail, kdy má pes prohledat rychlým tempem velkou plochu a vystavit zvěř. Angličané nejsou tak univerzální jako evropští ohaři, proto se s nimi tak často nesetkáváme.

Asi nejznámějším evropským ohařem je německý krátkosrstý ohař, rozšířený hlavně mezi myslivci, je to takový univerzální pracant. Na paty mu v oblibě šlape hlavně mezi laiky oblíbený stříbrný výmarský ohař a zrzavý ohař maďarský, oblibu získává i naše národní plemeno, český fousek. Setkáme se i s dlouhosrstými ohaři, asi nejrozšířenější je velký a malý munsterlandský ohař.

V posledních letech se k nám dováží i vzácná plemena a tak na zkouškách a výstavách potkáte třeba těžkopádného vousáče italského spinona anebo třeba černobílého auvergneského ohaře. Oblibu si získává i nejmenší ohař, španělům podobný bretaňský ohař.