Psí miláček vám může pořádně provětrat rodinný rozpočet. Pořízením psa vám začnou přibývat také finanční výdaje s ním spojené, proto je nutné si již dopředu promyslet, zda na něj takzvaně „máte“. Než si pořídíte psa, spočítejte si, jak moc jeho životní nároky zatíží váš rozpočet.

Cena, kterou dáte za malé štěňátko je jen zlomečkem finančních nákladů, které pak za psa zaplatíte po celý jeho život. Což vás ve chvíli, kdy držíte roztomilé štěňátko poprvé v náručí, určitě nenapadne. Pes se může dožít i patnácti let svého života, a za tyto roky vás péče o něj přijde na desítky i stovky tisíc. Velký pes vás může za pouhých sedm let života stát pomalu čtvrt milionu. O celkové výši částky rozhodují další faktory než jen velikost plemene: je to zejména dobrý výběr štěněte, a pak také na jaký luxus svého psího miláčka navyknete.

KRMIVO

Kvalitní krmivo je základ a rozhodně se nevyplatí na něm šetřit, naopak – ušetří vám spoustu výdajů. Kvalitní krmivo se projeví na zdraví i vzhledu zvířete, jeho srst je lesklá a pes má správně formovaný trus. Vyplatí se investovat do krmiva, jež odpovídá plemeni, které chováme. Je potřeba se hned na začátku rozhodnout, zda budete psa krmit komerčními krmivy, nebo stravou připravenou doma. Rozhodně se nedoporučuje kombinovat. Pokud se rozhodnete pro granule, můžete zkusit zakoupit větší balení, kde bude cena příznivější, na druhou stranu je potřeba, aby se otevřený pytel granulí spotřeboval zhruba do dvou měsíců. Zatímco malý pejsek s váhou okolo tří kilogramů zkonzumuje denně zhruba 70 g krmiva, zástupce některého z obřích plemen, vážící například 70 kilogramů, spořádá denně i 700 gramů granulí. Malého psa uživíte za pár stovek měsíčně, velký vás měsíčně přijde na tisíce. Malý pes: denní porce 70 g, dražší komerční krmivo pro toto plemeno – balení 1,5 kg mu vydrží na 21 dní, cena okolo 300 korun, 18 balení na rok = 5 400 Kč za krmivo ročně. Velká a obří plemena: Denní porce granulovaného suchého krmiva 700 g, dražší komerční krmivo pro velká plemena zhruba 1 500 korun za 15 kg, 18 pytlů na rok = 27 tisíc za krmivo na rok.

V průběhu života má pes různé nároky na kvalitu i množství krmiva. Mladí psi, březí a kojící feny a hodně aktivní psi potřebují vyšší příjem energie než ti starší a pohodlnější. Neznamená to ovšem, že nároky na staršího psa se snižují. Někteří starší psi jsou často závislí na různých veterinárních dietách, které vyjdou mnohem dráž než běžné krmivo.

NÁKLADY NA VETERINÁŘE

Do základních výdajů za vašeho psa je nutné započítat i poplatky za veterinární služby. Povinné jsou ze zákona jen dvě návštěvy veterináře: při očkování proti vzteklině a proti psince. Dále různé vakcinace (hlavně u štěňat) a pravidelné odčervení. To se opět různí podle velikosti psa – u malého plemene si připravte přibližně stokorunu, u středně velkého psa 600 až 700 korun a u velkého plemene přibližně na 1 500 korun. Kolik zaplatíte za veterinární péči, se těžko odhaduje. Záleží to na zdravotním stavu vašeho pejska, jeho genetické výbavě, plemeni a dost často i na náhodě. Zejména přešlechtěná plemena jsou velmi citlivá na různé nemoci a větší psi zase častěji potřebují chirurgické zákroky. Musíte také počítat i s možností nenadálých výdajů v případě nemoci či úrazu, nebo při vleklých zdravotních problémech, kdy se výše částky může vyšplhat opravdu vysoko.

Cena veterinárních zákroků se velmi liší podle kliniky a typu zákroku. Například léčba rakovinových nádorů může stát až desítky tisíc korun! Ceny se liší podle použitých léků, kvality lékařského týmu a zařízení kliniky. Zkuste proto zauvažovat o možnosti pojištění.

POTŘEBY PRO PSA

K dalším výdajům přidejte náklady na potřeby pro psa – jako je obojek, vodítko, pelíšek, hračky…Pes nemusí mít vždy vše luxusní a stále nové, ale věci k běžnému používání také něco stojí. V případě, že plánujete se svým hafanem obrážet výstavy, bude třeba sáhnout do peněženky hlouběji. Protože to už je „drahý koníček“. Výstava –  to je poplatek za přihlášení, nějaká nutná výbava sebou (přenosná miska, výstavní vodítko, časem přibudou židličky, dečka, přenoska, stolek na úpravu…). Pokud máte pejska s údržbovou srstí, tak další nákladové položky jsou šampóny, kondicionéry, hřebeny, nůžky či strojky na střihání, nebo rovnou placené služby psích salónů. Malá plemena potřebují na zimu nějaký ten obleček, velká zase dobře zateplenou boudu.

POPLATKY

Nesmíme opomenout zmínit také poplatky za psy. Poplatek za psa upravuje zákon a vyhláška obecního zastupitelstva. Přihlásit psa musí majitel do 15 dnů od jeho nabytí. Nejvyšší poplatky jsou v Praze. V centru majitelé za psa zaplatí ročně 1500 Kč, za každého dalšího ještě 2250 Kč. Za psa v rodinném domku je sazba nižší – 600 Kč a dalšího psa 900 Kč. Od poplatku jsou osvobozeni nevidomí, bezmocní a osoby s těžkým zdravotním postižením. Slevu mají také důchodci.

A CO JEŠTĚ?

Sportovně založení si připočtou poplatky za cvičáky, závody a zkoušky. Zejména výjezdy do zahraničí něco stojí. Zapomínat bychom neměli i na letní soustředění, výcvikové tábory, soustředění a dovolenou s našimi pejsky…. atd.

Na druhou stranu  –  pes přináší do vašeho života obrovskou hodnotu. Každý den vám nezištně dává mnoho lásky, pozornosti, radosti, společnosti a oddanosti.

Pokud ho i vy milujete, nemůžete na něj umístit cenovku. Jednoduše řečeno, váš pes je pro vás neocenitelný, a jste ochotní mu koupit nebo zkusit cokoli, aby mohl žít šťastný, a co možná nejdelší život po vašem boku. A tak to má být…