O titul „NEJošklivější pes“ se dokonce soutěží. Soutěž probíhá každoročně v kalifornské Petalumě a bezkonkurenčně v ní vedou čínští chocholatí psi.

Známým zástupcem tohoto plemene byl Sam, který zvítězil hned 3x za sebou. Svým zjevem prý připomínal postavu mistra Yody z Hvězdných válek: holý, bradavičnatý psík, s vyceněnými křivými zuby a řídkou čupřinou na hlavě ostatním nedal šanci na vítězství. Jeho život byl díky vizáži velmi pestrý: Zúčastnil se mnoha TV show, vystupoval v rozhlase, pobýval v luxusních hotelích, vozil se limuzínama… Do svého seriálu o nejohavnějších zvířecích druzích ho chtěl zařadit dokumentární kanál Discovery, pejsek však v roce 2005 zemřel.

V roce 2010 se stala vítězkou fenka Miss Ellie z amerického Colorada. Bezsrstá psí dáma, která měla jen pár zadních zubů, stále vyplazený jazyk, vypouklé oči s šedým zákalem a s pihami a strupy na kůži se stala tváří několika reklamních kampaní a na dobročinných akademiích dokázala získat 100 tisíc dolarů pro děti bez domova. Ellie se objevila na mnoha billboardech, hrála v seriálech, vystupovala v televizních pořadech, a dokonce se ukázala i na divadelních prknech v představeních divadla Comedy Barn v oblasti Pigeon Forge v americkém Tennessee.

Ve svých 14 letech získala vítězství v již 23. ročníku soutěže o nejošklivějšího psa na světě maličká fenka jménemYoda, pravděpodobně kříženec čivavy a čínského chocholatého psa. Její majitelka Terry Schumacherová ji kdysi našla na smetišti za domem a v první chvíli si ji dokonce spletla s krysou. Po několika letech jí ale Yoda vyhrála tisíc dolarů a cennou trofej. Obě se objevily dokonce i v televizi. Pes, kterému nepřirozeně trčel jazyk z tlamy a po těle mu nepravidelně rostly chomáče řídkých chlupů, svým nešťastným vzhledem dojal porotu i diváky. Fenka bohužel letos v březnu zemřela, ale podle organizátorky soutěže si titul podrží i posmrtně. Ztratí ho až letos v červnu, kdy se uskuteční další ročník soutěže a oškliví psi budou mít nového vítěze.