Skupinu společenských plemen spojuje jedno – nebyla vyšlechtěna pro žádnou práci ani jiný užitečný účel, jsou tu „jen“ pro to, aby lidem přinášela radost. A to není málo.

V této skupině si vybere každý, kdo hledá společníka, psa do rodiny i pro seniory, psa, který nepotřebuje denně běhat v lese ani dělat psí sporty, psa, který se snadno vychovává a nemívá sklony k dominanci nebo lovecké vlohy. Přesto mnozí příslušníci této skupiny, například pudlové nebo kavalíři, vynikají v psích sportech.

Líbí se vám bílí nadýchaní psíci? Volte mezi bišonky, jen si uvědomte, že krásná srst vyžaduje jistou námahu při údržbě. Jste alergici? Pak je tu pro vás čínská chocholatý pes. Líbí se vám placaté čumáčky? Vyberte si buldočka, mopse nebo pekinéze. Nebo třeba některého z grifonků. A co takhle trochu asijské tajemnosti a vznešenosti? No ano, je tu tibetský španěl, lhasa apso nebo tibetský teriér.  Najdete tu nejmenší psí plemeno, čivavu, stejně jako velkého královského pudla. Většina těchto plemen také patří k výstavně úspěšným, jen opět pozor na nutnost péče o srst, třeba právě u pudlů nebo takového shih-tzu.

Ať už si vyberete jakéhokoliv zástupce deváté skupiny, získáte milého a pohodového přítele, ideálního do města a pro zaměstnané lidi.