Vybrat pejska k dětem je vždycky ošemetné. Názory na to, kterého si vybrat se různí a od každého uslyšíte něco jiného. Nedá se tedy tvrdit, že je nějaký pes „nejlepší“.

Můžete si přečíst desítky pozitivních zážitků s tím nebo oním plemenem a ve finále zjistit, že takový pejsek není vůbec pro vás a vaše ratolesti vhodný. Je to dáno tím, že ačkoliv známe obecnou charakteristiku plemene, musíme si uvědomit, že stejně jako je tomu u i člověka, každý pes je individualitou. Proto je dobré se vyptávat a zjistit co nejvíce informací. Ptejte se chovatele na cokoliv, co vás napadne: jak se štěně chová v kolektivu, jestli má zkušenosti s dětmi a chtějte vidět jeho rodiče. To vše vám může hodně napovědět o charakteru psa. Předtím než si psa pořídíte, dobře si rozmyslete, zda na to budete stačit. Péče o dítě je náročná a péče o psa taky. Budete zvládat kočírovat prcka, aby se k psovi choval hezky a zároveň zvládat řádnou výchovu psa? Pokud je odpověď ano, směle do toho, tady je pár tipů. Nelekejte se, že mezi nimi nenajdete labradora, bišonka a dokonce ani starého známého zlatého retrívra, kterého v posledních letech snad už nevídáme jinak, než s dítětem zavěšeným kolem krku. Tato plemena jsou svým vztahem k dětem pověstná a tak zkusme dát šanci i jiným pejskům, které bychom na první pohled netipovali na milovníky dětí, ale přesto jimi mohou být. Pamatuje si hlavně, že povaha psa je důležitá, ale ve finále je to hlavně o tom, jak vychováte nejen psa, ale i dítě.

NĚMECKÝ BOXER

Boxer je známý pro svou klidnou a vyrovnanou povahu. Je to sebevědomý pes, který potřebuje správnou výchovu, jinak se můžou projevit jeho divoké kořeny. Jedině vychovaný pes může žít v rodině s dětmi. Je to vysoce oddaný pes, který pro své lidské společníky udělá první poslední a bude vám i vašim dětem skvělým obranářem. Jako jeden z mála služebních plemen je doporučován i do rodin s dětmi. Boxer miluje hru a mnohými majiteli je považován za klauna, který vás dokáže vždycky rozveselit. Boxer je nedůvěřivý k cizím lidem, ale jakmile si ho jednou získáte, už se ho nezbavíte. Je to nádherný pes, má silnou atletickou postavu a elegantní držení těla. Charakteristický je jeho obličej, který je sice mnohdy terčem vtipů, ale ve finále působí nanejvýš roztomile. Připravte se na to, že dítko bude po hře s boxerem oslintané od hlavy až po paty.

BEAGLE

Boom bíglů, který v poslední době zažíváme má své opodstatnění. Bígl je společenský pes, který miluje přítomnost lidí. Co se týče dětí, bígl nemá sklony k agresivitě. Je to velmi, velmi živý pes a ideální partner do hry. Ta se ale občas v přítomnosti dětí může zvrhnout v pravou divočinu a proto je vždy nutné oba hlídat, aby si vzájemně neublížili. Bígl dokáže být poslušný, ale i při tom nejlepším výcviku se občas stane, že zavětří stopu a pak už se jen můžete spoléhat, že je vaše vodítko dost pevné. Bígl je opravdu náročným psem, co se týče aktivit – potřebuje pohyb a pokud si myslíte že pár krátkých vyvenčení denně mu bude stačit, velmi se mýlíte.

MALTÉZSKÝ PSÍK

Roztomilost sama. Malý chlupáč barvy čerstvě napadlého sněhu je dobrým výběrem když pořizujete pejska do bytu. Je velmi empatický a snadno se dokáže „naladit“ na vaši vlnu. Je spíše klidné povahy, což je při soužití s dětmi velkým plusem. Je to inteligentní a citlivý pes, který ve svém okolí potřebuje pozitivní podněty. Tím mu může být i hraní s vašimi ratolestmi, které si dokáže pořádně užít.

BERNSKÝ SALAŠNICKÝ PES

Chundelatý krasavec ze Švýcarska rozhodně nemá chladnou povahu. Je to milý a vřelý společník, který za svými páníky půjde kamkoliv. A to doslova – salašnický pes je schopný chodit celý den za vámi jako váš vlastní „ocásek“, což jen dokazuje jeho oddanost. Má jemnou a citlivou povahu a svou rodinu zahrne láskou. V případě potřeby ale nezaváhá ani v její obraně. Jeho nádherná tříbarevná srst přímo vyzívá děti k pohlazení. Je to milovník dlouhých procházek, který vás na procházce s dětmi bude rád doprovázet. Při výchově tohoto většího psa se rozhodně nevyplácí být hrubý, pak by se z něj totiž mohl stát bojácný pes, jehož důvěru si už nikdy nezískáte.

ČÍNSKÝ NAHÁČ

Pes připomínající vysloužilého rockera z Aerosmith je často zatracován právě díky svému vzhledu. Pořád se ještě najdou tací, kteří nejsou schopni ocenit originální vzhled naháče, natož pak jeho milou povahu. Čínský naháč má velkou potřebu kontaktu s lidmi –  je to zkrátka mazel. Rád si hraje s dětmi, ale díky jeho malému vzrůstu musíte dávat pozor, aby mu dítě nechtěně neublížilo. Navíc se často hovoří o tom, že tito psi vyhovují i některým alergikům. Není ale pravda, že všem a že na naháče nemůžete být alergičtí, jak se někdy můžete dočíst.