Dnes si povíme něco o tom, jak trénovat před první výstavou.
Už máte odeslanou přihlášku, nejlépe do štěněcí třídy anebo do dorostu? Skvělé, teď jen začít trénovat, bez toho se neobejdete. Sebekrásnější pes nemá šanci vyhrát, pokud ho za sebou taháte jak volka na porážku anebo pokud po vás během předvádění vesele skáče. I proto radím začít ve štěněcí třídě – pejsek si zvykne a navíc vám tu rozhodčí ještě lecos odpustí.
CO BUDETE POTŘEBOVAT?
Na výstavní trénink nepotřebujete nic složitého – štěně trošku unavte, nemělo by samozřejmě usínat za pochodu, ale také by nemělo být nevylítané, mělo by se na vás soustředit. Vybavte se zásobou pamlsků, měly by být malé a měkké, oblíbené piškoty nejsou to pravé ořechové, drolí se a jsou suché, takže psa spíš dusí. Doporučujeme nadrobno nakrájené párky nebo šunku, kousky sýra nebo třeba sušeného masa.Uvidíte, jak si váš pes výstavní trénink zamiluje.
Dále budete potřebovat výstavní vodítko – jde o vodítko s obojkem v jednom, ať už jde o nylonovou nebo koženou šňůrku nebo kombinaci s řetízkem. Na vystavování větších plemen se používá zvlášť tenký řetízek a k němu tenké vodítko – rozhodně byste ale měli mít speciální výstavní vodítko, jednak to podstatně lépe vypadá, než kdybyste vláčeli psa na širokém obojku a flexině, druhak to usnadní výcvik – pes časem pochopí, že když má na sobě „tuhle věc“, bude se běhat do kola a ukazovat zuby – za příslušnou úplatu, samozřejmě.
SPOLEČNÝ ZÁKLAD
Předvádění na výstavě se skládá z několika různých úkonů: budete se psem běhat do kola, proti směru hodinových ručiček (a taky do trojúhelníku anebo tam a zpátky). Budete s ním stát v postoji. A pak ho budete, u menších plemen, dávat na stůl, kde bude ukazovat zuby a psí kluci taky to, že jsou kluci, ti velcí tohle absolvují na zemi.
Pohyb v kruhu – jde o to předvést vašeho miláčka v co nejlepším světle. Pes by měl běžet klusem a v tempu, tedy ne líně chodit nebo se ploužit, měl by vypadat energicky a aktivně, ale zas by neměl přecházet do cvalu (nebo trysku), škrtit se na vodítku anebo po vás skákat (anebo vás tahat z kruhu za zbytkem rodiny). Tohle chce pečlivý trénink – ukažte psu pamlsek a rozejděte se (malá plemena) nebo rozběhněte, psa brzděte vodítkem, aby netáhl dopředu, najděte si takové tempo, které vyhovuje psovi a nenutí ho do běhu. Psa máte v levé ruce, běháte prioti směru hodinových ručiček, tak, že pes je uvnitře kruhu, aby na něj rozhodčí lépe viděl. Během celé akce na psa mluvte, aby se díval na vás, stačí i mlaskat. Ze začátku neběhejte celé kruhy, úspěch je prvních pár kroků, kdy pes jde hezky a vnímá vás:-). Na předvedení v pohybu hodně záleží, mnoho psů už zvítězilo díky dechberoucímu pohybu – a tak si dejte na nácviku záležet, ideálně požádejte někoho zkušeného, aby se na vás podíval a poradil.
Postoj – po tom, co se se psem proběhnete do kola, vás rozhodčí požádá o postoj. Pes by měl stát v maximálně pozorné pozici, přední nohy rozkročené, ale ne moc, zadní mírně dozadu (u některých plemen, např u teriérů se postoj ale liší), hlavu by měl mít nahoře, ale ne zakloněnou, uši podle standardu, celkově by měl vypadat napjatě a pozorně. Většina plemen se v postoji přidržuje – například španělé, ohaři či retrívři, handler tedy stojí nebo klečí za psem, jednou rukou ho přidržuje pod hlavou (ale tak, aby jeho ruka nepřekážela), druhou někdy přidržuje ocas v linii za hřbetem. Druhou možností je volný postoj, který vídáme hlavně v zahraničí – pes stojí sám, v pozici před handlerem, to už je ale vyšší skola předvádění, k té se časem také propracujeme. Opět platí to, co u pohybu – nacvičujte buďto před zrcadlem anebo s někým zkušeným, kdo vás opraví. Vyplatí se také podívat se na různá fota z výstav, jak to dělají profíci.
Kontrola zubů se u malých plemen provádí na stole, proto je třeba tyto psy zvykat i na klidné stání na mnohdy vratkém stole – zkoušejte různé povrchy, stůl může být dřevěný, umakartový nebo plastový, nic z toho by psa nemělo překvapit. Požádejte svého veterináře i různé cizí lidi, aby se koukali vašemu psu do tlamy – samozřejmě ho nesmí předpadnout, s vaším povelem „zuby“ se nechají psem očichat, pohladí si ho a pak se mu jemně podívají do tlamy – a následuje odměna a pochvala. Samozřejmě povel učte i vy, pro psa cizí lidi ale využívejte, jak to jen jde – muže, ženy, starší lidi, lidi o holi, s brýlemi atd – prostě ať vašeho psa v akci nic nepřekvapí. Psí kluky podobným zoůsobem učte, ať si nechají zkontrolovat varlata.
SPECIFIKA PLEMENE
O tom, jak přesně se vystavuje to vaše plemeno, se informujte u chovatele, pokud to není možné, prohlédněte si fotky a videa na stránkách renomovaných chovatelů a vystavovatelů. Některým plemenům se v postoji přidržuje ocas, jiným ne, některá stojí v klasickém postoji, ale například foxteriér tak trochu připomíná houpacího koníka, většina plemen běhá klusem a chůze, nedej bože mimochod, je u nich nežádoucí, jiná plemena, jako třeba bobtail, mimochodem běhají „schválně“. U malého plemene vás nesmí překvapit stůl, třeba u jezevčíku pak ani váha nebo míra na měření obvodu hrudníku – prostě informujte se předem, co přesně potřebuje to vaše plemeno. Být připraven, toť vše.
A CO SRST, KDY KOUPAT, KDY STŘÍHAT, JAK ČESAT?
…příště si povíme, jak před takovou výstavou vašeho krasavce upravit, aby byl opravdu nejkrásnější aneb něco o psích salonech krásy a o tom, že přípravu potřebuje i krátkosrstý pes.