Pořídili jste si štěně s průkazem původu a chcete začít chodit na výstavy? Náš průvodce po výstavách pro začátečníky je tu pro vás!Poradíme vám, jak na to, aby to bavilo vás i vašeho psa.

Máte doma štěňátko s PP (průkazem původu) a už se těšíte na první výstavu? Anebo chcete pejska jen uchovnit, aby i on mohl mít štěňátka s PP?Jste zmatení ze všech těch přihlášek, termínů, názvů tříd a titulů? Jsme tu pro vás, pomůžeme vám se zorientovat!

NA JAKOU VÝSTAVU MŮŽU?


Seznam všech výstav najdete na stránkách Českomoravské kynologické unie – www.cmku.cz. Výstavy se dělí na oblastní či krajské, národní a mezinárodní, na ty mohou psi všech plemen najednou. Oblastní a krajské bývají jednodenní, národní a mezinárodní dvoudenní, jiné skupiny plemen se vystavují v sobotu a jiné v neděli, to vždy najdete v propozicích. Obecně to bývá tak, že v sobotu se vystavují celé skupiny: I., II., III., IV., V., VI., VII., VIII., IX., X. a neuznaná plemena a v neděli celé skupiny: I., II., III., IV., V., VI., VII., VIII., IX., X., a další neuznaná plemena. Pak jsou tu výstavy klubové nebo speciální, ty pořádá chovatelský klub, mohou být jen pro jedno plemeno (třeba pro kokry) nebo pro více plemen (třeba Klub chovatelů málopočetných plemen zašťiťuje více než desítku plemen). Na to, abyste se přihlásili na klubovou výstavu, nemusíte být členy klubu, členství znamená jen výhodu v podobě nižšího poplatku.

JAK SE PŘIHLÁSÍM?

Najděte si stránky výstavy, na kterou se chcete přihlásit. Na nich najdete jak přihlášku, tak propozice. V propozicích se dočtete, který den je které plemeno posuzováno, kdo je rozhodčím pro to plemeno a také to, kdy je uzávěrka přihlášek. Uzávěrky jsou dvě, někdy i tři, ta první cca dva měsíce před výstavou. S každou další uzávěrkou stoupá cena za přihlášku, v průměru ale zaplatíte 800 Kč. Když nastudujete propozice, stáhnete si přihlášku a vyplníte ji. Pomůže vám při tom průkaz původu, vyplňujete totiž i takové položky, jako je otec, matka a číslo zápisu – to je číslo hned vedle jména vašeho miláčka. Pokud je v přihlášce položka velikost nebo druh srsti, vyplňujete, jen pokud se vás to týká – tedy pokud máte plemeno, které má víc druhů srsti nebo velikostí, tedy pokud vlatsníte třeba trpasličího knírače nebo krátkosrstou čivavu. Pozor si dejte také u kolonky majitel – chovatel. Majitel jste vy, chovatel ten, od koho jste štěně koupili.

DO JAKÉ TŘÍDY MÁM PSA ZAPSAT?

Důležitou položkou na přihlášce jsou třídy. Jak do nich psa správně přihlásit? Psi soutěží v takzvaných třídách, kam spadají podle věku, podle toho, zda mají pracovní zkoušky nebo podle toho, zda už jsou šampiony.

Podívejme se na třídy blíže:

Třída štěňat – pro psy a feny ve věku 4. – 6. měsíců.
 
Třída dorostu – pro psy a feny od 6. – 9. měsíců věku (tituly se nezadávají).
 
Ve třídách štěňat a dorostu ještě o nic moc nejde, hodnocení je Velmi nadějný (VN) nebo Nadějný (N), na uchovnění se tato ocenění ještě nepočítají, ale i tak je účast v těchto třídách dobrým tréninkem, štěňátka si zvykají na pohyb v kruhu, na ruch výstavy a na to, že se jich dotýká cizí člověk, rozhodčí. Na některých výstavách nejlepší štěňátka a dorostenci ještě soutěží o Nejlepší štěně výstavy.
 
V následujících třídách už jde o víc, ocenění jsou Výborná (V), Velmi dobrá (VD), Dobrá (D), Dostatečná (DO), případně Neposouzen (agresivní nebo příliš bázlivý jedinec). Vítězové tříd mohou dostat titul a soutěží dál (to si vysvětlíme příště).
 
Třída mladých – je pro psy a feny od  9. – 18. měsíců.
 
Mezitřída – je pro psy a feny od 15. – 24. měsíců. Je vhodná pro mladé psy, kteří ještě nejsou tak vyspělí, nasvalení nebo nasrstění jako dospělí a tak by jim jejich konkurence neprospěla.
 
Třída otevřená – je pro psy a feny od 15. měsíců věku výše.
 
Třída pracovní – je pro psy a feny od 15. měsíců věku, kteří doloží pracovní certifikát o vykonané zkoušce z výkonu. Nestačí tedy složená zkouška, je potřeba si nechat vystavit tzv pracovní certifikát, kde a jak, vám poradí podle plemene opět na ČMKU.
 
Třída šampiónů – je pro psy a feny starší 15. měsíců, kteří doloží potvrzení o přiznání šampionátu krásy. Otevírána na mezinárodních výstavách.
 
Třída vítězů – pro psy a feny starší 15. měsíců, kteří doloží potvrzení o přiznání titulu Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz a šampion členského státu FCI nebo státu, který FCI uznává. Otevírána na výstavách oblastních, krajských, národních, klubových a speciálních.
 
Třída čestná – pro psy a feny od 15. měsíců, je otevírána pouze na klubových, speciálních a národních výstavách. Je přístupná pro psy a feny s uznaným mezinárodním, národním titulem šampióna či titulem Klubový vítěz, Národní vítěz nebo Vítěz speciální výstavy, bez nároku na CAC. Zadává se známka a pořadí. Výborný 1 se nemůže účastnit soutěže o Vítěze plemene.Tohle je třída pro psy, jejichž majitelé je chtějí jen předvést, pochlubit se (protože třeba na té samé výstavě vystavují mladší zvířata), ale nemají ambice soutěžit o nejvyšší tituly. Poplatek je v této třídě nižší.

Třída veteránů – je pro psy a feny starší 8 let (tituly se nezadávají). Jde o skvělou šanci pro chovatele a majitele předvést, v jak skvělé kondici jsou jejich senioři, což je výborná vizitka a reklama chovatele. Na většině výstav je pořádána i soutěž o nejlepšího veterána výstavy.

Máte vyplněnou přihlášku? Skvělé! Zaplaťte poplatek, ideálně po staru složenkou nebo moderněji převodem, přiložte kopii dokladu o zaplacení k  přihlášce a oboje odešlete, ideálně doporučeně, na adresu výstavního výboru.

A JAK SE MÁME PŘIPRAVOVAT?

…tak to už je téma na samostatný článek. Těšte se na něj už brzy!