Bojíte se co nejen s vámi, ale i s vaším psem provedou podzimní plískanice? Zkuste předejít nachlazení a nastartujte imunitní systém už teď. Dobře fungující a stabilní imunitní systém je zárukou zdraví vašeho psa.

 

Se změnami teplot se každý organismus vyrovnává po svém. V každém případě jsou na imunitní systém kladeny vyšší nároky. Nejvíce ohroženi jsou především štěňata a senioři.

Nejčastěji bývá postižen dýchací aparát. Příčinou bývá prochladnutí nebo infekce virem či bakterií napadající dýchací cesty. Nejdříve bývají postižené horní cesty dýchací, kdy dochází k zánětu v oblasti hrtanu a hltanu, zvětšují se uzliny, zvíře obtížně polyká potravu, dáví se. Většina majitelů tento stav chybně přičítá postižení trávicího ústrojí. Kašel se většinou zhoršuje, pes je unavený, polehává, je smutný, nechce se mu ven. V takových případech nastolíme domácí léčbu s klidovým režimem a chodíme se zvířetem na častější kratší procházky, jídlo mu dáváme měkké a teplé. Je také možné pejskovi podávat Acylpyrin a to vždy po jídle (2x denně) ¼ prášku na každých 10kg živé hmotnosti.

Pokud se zánět nepodaří podchytit včas, potíže se stále zhoršují, zvýší se tělesná teplota, pes přestane přijímat potravu. Jakmile začne obtížně dýchat, můžeme stav označit za život ohrožující – může dojít zánětu plic neboli pneumonii. Je nutná návštěva veterináře.

 

 

Většinou také dojde k zánětu močového měchýře – cystitis, kdy dochází k pomnožení patogenních mikroorganismů v močovém měchýři. Pes močí malý objem (pár kapek), ale často. I v tomto případě je dobré neotálet a zajít na vyšetření, protože může dojít i k postižení ledvin, případně k druhotnému zánětu jiných orgánů –  např. prostaty. Zde je bezpodmínečně nutné nasadit antibiotika a moč důkladně vyšetřit pro vyloučení komplikujících faktorů, např. močových krystalů.

Pokud chcete těmto chorobám předejít, pečujte o svého pejska v zimě důkladněji.

 

JAK?

Zcela jednoznačně lze říci, že k posílení imunitního systému dochází pestrou a vyváženou stravou, která dodává nejen energii, ale i potřebné katalyzátory biochemických reakcí – např.vitaminy, železo.

Oslabení imunity je často dlouhodobý proces, nemůžeme čekat, že po týdnu odpočinku a měsíčním pojídání vitaminů se razantně projeví viditelný efekt. Na druhou stranu i ten měsíc má svůj smysl, pokud se bude v opatřeních pokračovat dále.

 

PŘÍPRAVKY/PREPARÁTY

1./Cani Imunn – Je určený zejména: pro štěňata a mladé psy – pomáhá překlenout období přirozeného oslabení imunity u štěňat;pro psy staré, kteří jsou díky přirozenému snížení obranyschopnosti náchylnější k infekcím, kterým se mladý pes ubrání;pro psy v rekonvalescenci – po nemoci, operaci;pro psy v zátěži pro psy s častými onemocněními dýchacích cest, trávicího traktu a infekcemi vůbec.

 

Cani Imunn pomáhá zvyšovat odolnost psů proti infekcím. Je založený na přírodních látkách. Obsahuje vitamín C, nenasycené mastné kyseliny, pivovarské kvasnice.

2./ Alavis Enzymoterapie

je jedinečný rostlinný enzymatický veterinární přípravek vhodný pro urychlení a podporu hojení tkání po úrazech či operacích, při zánětech, pro podporu při léčbě nádorů. Posiluje imunitu.


3./ Plerasan V sirup – Plerasan® V sirup je veterinární přípravek na posílení imunitního systému a vitality zvířat s beta-glukanem pleuran. Je vhodný na ochranu před infekcemi. Doporučuje se užívat i při zvýšené fyzické zátěži, stresových vlivech a celkové únavě organismu.

4./ Sanicell – podpora imunity a ochrana před nádorovým onemocněním. Výhodná je jeho aplikace při antibiotických terapiích. Zvyšuje intenzitu imunitní odpovědi, a tím zkracuje dobu nástupu produkce specifických protilátek po vakcinaci. Jeho systémová i typická aplikace pomáhá rapidně urychlit hojení ran, zlepšit hojení operačních ran a eliminovat sekundární infekce po chirurgickém zákroku.

5./ Dog Immunity – Ideální podpora zdraví Vašeho psa díky vysokému obsahu účinných látek

6./ Immunovet  – je nový veterinární preparát z kategorie nutraceutik, který má díky svému složení silný imunostimulační  efekt a širokou škálu účinku. Velice se osvědčil v oblasti chovů hospodářských zvířat, kde byly jeho účinky prokázány řadou odborných studií a prezentovány v prestižních odborných veterinárních magazínech. Jeho účinky lze pozorovat nejenom v oblasti vyšší odolnosti a prokazatelně nižší nemocnosti, vyšší konverzi krmiva, vyšší odolnosti proti parazitům, protinádorovým účinkům, ale též v oblasti reprodukce – jak se ostatně můžete přesvědčit v Referencích. Nyní si nachází cestu i do světa hobby zvířat.  Immunovet původně pochází z oblasti protirakovinového výzkumu v humánní sféře. Immunovet je patentovaný produkt, jeho výroba je též patentována.  Získává se složitou biotechnologickou metodou z fermentovaných pšeničných klíčků – zaneseno v European catalogue of feed materials.

   

 

7./ ZytoVet forte – je doplněk stravy z mořských řas, spiruliny, mumija a rakytníku k podpoře při problémech s imunitním systémem, při autoimunitním onemocnění a problémech s látkovou výměnou v buňkách.

8./ ARIO  –  přípravek s obsahem HLÍVY ÚSTŘIČNÉ je určen nejen pro psy a kočky. Má příznivý vliv na přirozenou obranyschopnost organizmu, pomáhá udržovat zdravé klouby a šlachy, udržuje zdravé zažívání a pomáhá správné peristaltice střev. Urychluje také zotavování po chronických infekcích, operacích a dalších zátěžových situacích. Pro dosažení optimálního účinku je vhodné přípravek podávat minimálně 3 měsíce. Přípravek je určen pro preventivní dlouhodobé i akutní krátkodobé podávání. Podává se s kouskem potravy nebo společně s krmivem. Přípravek je obvykle bez potíží přijímán.

9./ Giom Multivitamín – obsahuje vitamíny a minerály v optimálním poměru. Pravidelným podáváním zvýšíte nejen kvalitu a lesk srsti, ale i celkovou obranyschopnost.

10./ BIO arganový olej – léčí kůži a podporuje imunitní systém

11./ Probiotika – pravidelná konzumace probiotik, živých mléčných bakterií příznivě působí přes imunitní systém pod sliznicí střeva. A to buď ve formě tekutých nápojů, nebo v tabletách.

 

Pro posílení imunitního systému psa  můžete zkusit např. Echinacea, Beta Glukan, vit.E, pupalkový olej, aj.

Dodržujte u psa pitný režim a udržujte ho v kondici pravidelným a pro něj dostačujícím pohybem (podle plemene). Tělo, které se pravidelně hýbe, má mnohem více síly nemocem nejen odolat, ale i se s nimi rychleji poprat. Samozřejmě pokud máte psa zvyklého na domácí prostředí a není dostatečně osrstěný, pořiďte mu nějaký obleček pro psy. Těch se vyrábí celá řada a jsou velmi praktické i moderní. Vyhnete se tak podávání drahých antibiotik. Naopak – v bytě zbytečně nepřetápějte, dlouhosrstý pes tu bude trpět – pes se nemůže potit, tudíž poměrně obtížně reguluje svojí tělesnou teplotu. Boudy pro psy by měly být dostatečně zateplené.

 

Prevence je vždy levnější a jednodušší než konečné řešení problémů.