Stávají se stále více populárními a to nejen mezi alergiky. Jsou velmi milé a hodné povahy, věrní a poslušní. Řeč je o psích plemenech bez srsti, tzv. naháčích.

Jejich chov však nepřináší pouze radosti, odhalená kůže naháčů potřebuje takřka denní péči a ošetření. Mimo běžného koupání je nutné například v létě mazat opalovacím krémem, po koupání mazat, ošetřit peelingem apod.

Jak se tedy o naháčka správně postarat?

Zdravá a správně ošetřovaná kůže má být jemná, teplá, na dotek velmi příjemná a hladká. Neměla by mít pupínky a akné, které se projevují především v období psí puberty. Srst, která se nechá stříhat, musí být nadýchaná, upravená, bez chomáčků a zplstnatělých míst.

Koupání mají naháči rádi, od mala jsou na něj zvyklí. Vždy používáme vodu teploty těla nebo o malinko teplejší. Pokud máte výstavního pejska, nakosmetice pro naháče rozhodně nešetřete. Jedenkvalitní šampon na jemnou kůži dokáže zázraky. Poohlédněte se po osvědčené značce výstavní kosmetiky nebo se optejte na značku jiných chovatelů. Při koupeli jemně promasírujte kůži, která se očistí, zbaví přebytečného mazu, pročistí se póry a také srst jemně promněte. Šamponování stačí provést jednou, ale důkladně. Dejte však velký pozor na oči, tlamu, uši a je dobré vynechat genitálie. Pokud je pejsek znečištěn více, než je obvyklé, nechte ho chvíli ve vodě, špína se odmočí a jemnou porézní houbičkou jej omyjte.

Po šamponu přichází kondicionér na srst. Chocholku, tlapky a ocásek bohatě pokryjte kondicionérem, srst musí být zcela pokryta. Po spláchnutí bude jemná, dobře upravitelná a zářivá.

Po koupeli udržujte pejska v teple, alespoň dokud nebude zcela suchý, velmi snadno a rychle by prochladl. Následně může přijít případné dočištění pórů. Srst vyfénujeme, nejlépe proti směru růstu srsti. Chocholky získají na načechranosti a objemu.

Nyní je čas na ošetření kůže, uhříků, pupínků, drobných ranek a podobně. Nejlepšími prostředky na kožní nedokonalosti a poranění jsou ty s obsahem tea tree olejíčku, konopí, aloe vera nebo čistý lékárenský líh, který je výbornou desinfekcí na ošetřená místa. Kůže naháčů se velmi dobře a rychle hojí.

Samotnou kůži ošetříme např. olejíčkem či krémem. To je téměř nutností, kůže výživy, hydratuje a zároveň zocelí a je odolnější vůči poškrábání.

Skvělého vzhledu a kondice docílíte pravidelným peelingem, postačí jednou za měsíc. Vybírejte ten s jemnými zrníčky, aby kůži nepodráždil. Jemně masírujte kůži, ta se zbaví šupinek, drobných nedokonalostí, báječně a do hloubky se vyčistí a provoní.

Samotnou kapitolou je ochrana kůže naháče v létě. Kůže naháčů se také opaluje jako lidská, dokáže se však spálit rychleji. Proto nikdy nezapomeňte pejska namazat opalovacím krémem s vysokým faktorem.

V zimě ošetřujte nejen kůži kvalitním krémem, ale hlavně náchylné tlapičky. Ideální je velmi mastný krém typu indulona, který ochrání před podráždění solí a mrazem a zároveň zpomalí prochladnutí.

Oči, uši a zoubky čistíme taktéž velmi kvalitní kosmetikou. Právě tyto partie jsou stejně náchylné, jako kůže. Hrozí záněty, výtoky, i bolestivost. Čistíme jemně, s citem a důkladně. Určitě pejska na tuto proceduru učte od malinka, není to úplně ta nejpříjemnější záležitost, ale dá se na ni navyknout.

S postupujícím věkem se na kůži pejsků mohou začít objevovat tzv. stařecké skvrny. Je to velmi individuální. Některý pejsek je jimi obsypán, některý jich má pomálu, jedná se však o přirozený stav kůže, jak již bylo zmíněno, je téměř totožná s kůží lidskou.

U naháčů platí dvojnásob, že čistota je půl zdraví a vyplatí se na ni dbát. Kosmetiku pro naháče naleznete také v sortimentu obchodu pro vaše mazlíčky www.spokojenypes.cz.