Labradoodle očima svého stvořitele

 

Wally Conron vyšlechtil Labradoodla pro pár, který potřeboval hypoalergenního vodícího psa. Nyní toho ale lituje.

Jste jedním z mnoha, kteří plemeno Labradoodle milují? Australský chovatel, který jej v roce 1980 stvořil by si přál, abyste mezi nimi nebyli. Ve skutečnosti, dle rozhovoru, který poskytl společnosti Associated Press hluboce lituje, že Labradoodle je jeho odkazem historii.

„Napáchal jsem spoustu škod a způsobil spoustu problémů,“ sdělil v rozhovoru.

Během své práce pro Royal Guide Dog Association v Austrálii, což je Australská společnost pro trénink vodících psů, vyšlechtil toto plemeno pro pár z Havaje. Manžel byl velmi alergický na psy, ale jeho manželka potřebovala vodícího psa. Potřebovali tedy hypoalergenního vodícího psa. Conronovi zabralo dva roky než se mu podařilo vyšlechtit potomka Labradora a Pudla tak, aby štěně nespouštělo manželovu alergii a přitom bylo vhodným kandidátem na vodícího psa. Uskutečnil 33 pokusů křížení.

Ale i když uspěl, narazil na překážky chovatelského snobství. Nikdo z asociací na výcvik vodících psů nechtěl k tréninku připustit nově vyšlechtěného psa. Všichni preferovali počkat na papírová štěňata. S třemi štěňaty nově vyšlechtěného plemene, o které nikdo nejevil zájem, přišel Condon s trikem, jak dostat nové plemeno k lidem.

„Vymysleli jsme jméno Labradoodle, řekli několika lidem, že máme nového psa a zničeho nic se po něm začali lidé ptát.“

Od té chvíle si Labradoodlové získali bezpočet příznivců, i když se stále nejedná o oficiálně uznané plemeno. Pro velké množství lidí je jejich atraktivita spojená s jejich vhodností pro alergiky a astmatiky. Nejedná se však o žádnou jistou vlastnost. I v prvním Conronově vrhu bylo pouze jedno štěně ze tří hypoalergenní.

Ve článku z roku 2010 si sám Conron uvědomil, že otevřel, jeho slovy „Svou vlastí Pandořinu skřínku.“

Nic však nemohlo zastavit mánii, která následovala. Noví chovatelé začali zaplavovat trh novými směskami groodlů, spoodlů, caboodlů a snoodlů. Chovatelé se snažili nasytit v tu chvíli hladový trh po nových plemenech.

V témže článku klade Conron otázku, zda stvořil novou rasu, nebo pohromu. Nyní si je však jistý, mánie, která škodí jak psům, tak chovatelům, kteří kříží psy navzájem bez ohledů na příbuznost. Namísto postupné eliminace chyb šlechtěním, naopak přidávají další. Na jednoho perfektního tak připadá spousta šílených Labradoodlů.

Co myslíte vy, je Labradoodle jen další psí plemeno, nebo jsou ukázkou psích Frankensteinů?

Svěřte se v komentářích.

Překlad