Zřícenina hradu Šostýn se nachází nedaleko města Kopřivnice a je v pořadí šestým zastavením Lašské naučné stezky města Kopřivnice.

START: vlak. nádraží Kopřivnice

CÍL:  hrad Šostýn

PŘES:  naučná stezka

POČET KM:  5 km, ale je možnost si trasu prodloužit

NÁROČNOST:   nenáročná

POPIS TRASY:

Počátky hradu sahají již do 13. století, ovšem dnes si můžete prohlédnout pouze jeho zbytky, zachovalý hrad typu Hukvaldy opravdu nečekejte. Za to se neplatí vstupné a zřícenina je volně přístupná. A určitě je zde stále co objevovat!

K hradu se dostanete po žluté turistické značce, která vede už z vlakového a autobusového nádraží. My jsme kvůli parkování jeli dál, a nechali tak auto u místního koupaliště, odkud jsme se příjemnou lesní cestou vydali na túru za historií. Jakmile jsme dorazili k Rozcestí čarodějnic, vydali jsme se směrem doleva kolem rybníčku ke zřícenině.

Když už budete u zříceniny, doporučuji se vydat po naučné stezce ještě kousek dál k sedmému zastavení lašské naučné stezky, k vyhlídce Raškův kámen (492 m n. m.). Stačí se vrátit na Rozcestí čarodějnic a pokračovat dále po naučné stezce, nevracet se hned po žluté do města. Po chvilce dorazíte ke krásnému vápencovému skalisku, na kterém je kovová vyhlídka se zábradlím. Naskytne se vám zde pohled do okolí a při dobrém počasí uvidíte i kopřivnickou rozhlednu Bílá hora.

Pejsek cestu jistě zvládne bez problémů, na vyhlídce pouze doporučuji vodítko a pokud má pejsek strach z výšek, počká jen kousíček pod schody, kam na něho uvidíte.

Celkově nachodíte okolo 5 km, záleží, kam si trasu protáhnete, ale určitě se nejedná o nijak náročný výlet.

TIP

Určitě pro pejsky vezměte nějakou vodu, jde se lesem, sice kousek, ale potok zde není a rybník u Rozcestí čarodějnic jsme obešli „obloukem“.

MOŽNOST KOUPÁNÍ PO TRASE:  ano

MOŽNOST OBČERSTVENÍ:  Kopřivnice

TRASU DOPORUČIL:  JLucie Hlavová se Sávinkou