Nadace České pojišťovny a Nadace Leontinka v rámci projektu Psí oči předaly ve Zlíně dalšího asistenčního psa.

Zlatý retrívr Max se stal pomocníkem a kamarádem dvanáctiletého Lukáše trpícího dětskou mozkovou obrnou. V rámci projektu Psí oči, který přispívá na financování asistenčních canisterapeutických psů,

tak Nadace České pojišťovny a Nadace Leontinka podpořily výcvik dalšího psa. Ten se pro svého pána stává nejen přítelem, ale především důležitým terapeutem. Pes Max navíc od České pojišťovny získal nadstandardní pojištění na úhradu nejen případných veterinárních výloh.

Lukáš bydlí v Strání-Květná na Zlínsku a tato obec se tak stala novým domovem i pro zlatého retrívra Maxe. Asistenční pes prošel speciálním výcvikem, při kterém získal dovednosti potřebné pro zvládání nejen asistenčních úkonů, ale také canisterapeutických dovedností. Max se u Lukáše rychle zabydlel a stal se důležitým a milovaným členem rodiny.

„Již po krátkém čase, kdy jsme docházeli na canisterapii, jsem na Lukáškovi viděla, že mu velmi pomohla nejen fyzicky. Hlavně po psychické stránce se dostal daleko, což mi potvrdily také jeho terapeutky. A to byl důvod, proč jsem měla velký zájem o asistenčního pejska, jako o člena rodiny a Lukáškova pomocníka,“ vysvětluje maminka Lukáše.

Lukáš navštěvuje Základní speciální školu ve Zlíně a dochází i do rehabilitačního stacionáře, kde se kromě canisterapie věnují také hipoterapii.

„Lukino miluje už od malička všechna zvířata, hlavně ale pejsky,“ pokračuje Lukášova maminka. „Velmi si oblíbil procházky v přírodě, především pak v lese, kam si často vyjedeme také na kole. Díky speciálnímu vozíku, který je ke kolu připevněn, můžeme s Lukáškem jezdit v podstatě kdekoliv. Výlety teď s námi bude absolvovat i Max, o to více si je Lukáš bude užívat a těšit se na ně,“dodává maminka.

 

Projekt Psí oči má za cíl zajistit spolufinancování výcviku vodících a asistenčních psů pro děti a mládež se zrakovým, kombinovaným nebo jiným postižením. Zahájila jej v roce 2008 aukce zaměstnanců České pojišťovny, při které bylo za 150 tisíc korun vydraženo vybavení známých sportovců, mezi nimiž nechyběla například ani vlastnoručně podepsaná hokejka Jaromíra Jágra. Od začátku projektu podpořila Nadace České pojišťovny společně s Nadací Leontinka v rámci projektu Psí oči výcvik již třiceti dvou asistenčních canisterapeutických psů. Svým majitelům tak pomáhají například v Karviné, Novém Strašecí, Teplicích, Stříbře nebo v Praze. Náklady na speciální výcvik každého ze psů – přizpůsobený na míru klienta – se přitom pohybují kolem 200 tisíc korun.

Pro další informace kontaktujte:

Richard Kapsa, Nadace České pojišťovny, tel: 603 280 971, richard.kapsa@ceskapojistovna.cz

Ivana Buriánková, odbor komunikace ČP, tel: 224 550 319, mobil: 606 039 536, ivana.buriankova@ceskapojistovna.cz

 

Nadaci České pojišťovny založila na konci roku 2009 Česká pojišťovna za účelem podpory právnických a fyzických osob sledujících dosahování obecně prospěšných cílů. Podporuje činnosti, které jsou ve veřejném zájmu, zejména v oblasti kulturní, zdravotní, sportovní, sociální a vzdělávací. Klíčové projekty Nadace ČP se soustředí zejména na návrat postižených či sociálně vyloučených do běžného života, bezpečnost silničního provozu, prevenci rizikového chování dětí a finanční gramotnost. Od loňského roku nadace rovněž realizuje grantový program pro veřejnost. V roce 2011 Nadace České pojišťovny podpořila několik desítek projektů částkou převyšující 14 milionů korun, v loňském roce pak více než 17 milionů korun.

http://www.nadaceleontinka.cz/