Chcete, aby Vaše fenka měla štěňata? Přečtěte si, jak se na tuto událost připravit a co zařídit!
Tak za prvé si ujasněte, proč právě vaše fenka má mít štěňátka. To, že každá fena má mít štěňata jako prevenci onemocnění rakovinou, je dávno překonaný mýtus. Platil by možná ve „vlčím“ světě, kdy feny jsou březí x-krát za život, ne ale pro jednu dvě březosti. Zamyslete se nad tím, čím budou právě vaše štěňátka výjimečná. Je fenka pracovně nadaná? Výjimečně krásná? Má zajímavý rodokmen? A dále, máte zájemce aspoň o pět štěňat? Počítejte s tím, že dobrá půlka natěšených budoucích majitelů si to rozmyslí…
V prvé řadě ale přemýšlejte, zda je vaše fenka zdravá, netrpí žádnými onemocněními, zvláště těmi geneticky přenosnými. Tedy, nechte jí udělat (pokud je už dávno nemá jako podmínku chovnosti) vyšetření kloubů, očí, srdce či ledvin, prostě toho, nač dané plemeno trpí. Doporučujeme i vyšetření nepovinná.
Pokud je vaše fena s PP a není dosud uchovněná, uchovněte ji. Návod, jak na to, vám poskytne chovatel fenky nebo poradce chovu, kontakty najdete na stránkách klubu, který zastřešuje vaše plemeno. Většina plemen (krom loveckých plemen, tam je to těžší) má uchovnění velmi jednoduché – stačí absolovovat jednu dvě výstavy s výsledkem i velmi dobrý, případně pouze bonitaci, někde zdravotní vyšetření – a je to. Máte doma chovnou fenku a její štěňátka budou mít také PP (pokud ji samozřejmě spojíte s uchovněným psem s PP).
Dále potřebujete registrovanou chovatelskou stanici. Případně se lze dohodnout s chovatelem a štěňátka odchovat na jeho CHS. Pokud ale chcete svoji, je to jednoduché:
Ze stránky Formuláře na ČMKU si stáhněte a vytiskněte formulář. Čitelně vyplněný formulář s navrhovanými názvy (na stránkách si můžete v seznamu CHS ověřit, zda tu „vaši“ už někdo nemá uznanou) zašlete na adresu ČMKU (najdete ji v hlavičce stránek). Přiznání mezinárodně chráněného názvu se vyřizuje nejprve na ČMKU – porovnání s rejstříkem spravovaným ČMKU a potom na FCI. Počítejte s dobou vyřízení minimálně 3 měsíce.Majitelem mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice může být pouze jedna právně způsobilá osoba s trvalým bydlištěm v ČR, tedy ne manželé nebo dítě do 18 let. Název není vázán na určité plemeno psa, proto jej volte s ohledem na možnou změnu chovaného plemene v budoucnosti. Certifikát vám přijde na dobírku, počítejte s cca patnácti sty Kč.
Vše výše uvedené se vztahuje na chov s PP. Pokud je vaše fenka bez PP a vy chcete štěňátka, nechte jí alespoň udělat zdravotní testy na nemoci vyskytující se u vašeho plemene a od psa požadujte to samé. A rozmyslete se, zda opravdu musíte mít štěňátka a najdete pro ně dost zájemců…útulky jspu bohužel neustále plné a psy s PP v nich ve valné většině nenajdete. Štěňátka bez PP dejte načipovat a počítejte s tím, že se mohou objevit v útulku – byli byste schopní se o ně postarat? Chovatelé s PP s tímto počítat musí, buďte zodpovědní i vy!
Příště si řekneme, jak vybírat toho nej tatínka pro vaše budoucí odchovánky!