Ke mně! No tak Dasty, ke mně. Slyšíš? Ty potvoro jedna! Určitě ten pocit znáte. Voláte, pískáte, posléze přidáte na intenzitě…a ono se stále nic neděje. Váš pes má jiné zájmy; objevil nového psího kámoše, honí kočku, potřebuje prozkoumat ještě jedno křoví a tak dále. Jeden z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších cviků je přivolán í psa. Není tolik důležité, aby váš pejsek uměl chodit u pravé nohy a zvládal mnoho jiných povelů, ale na vaše přivolání by přijít rozhodně měl.

 

Jeden z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších cviků je přivolání psa. Není tolik důležité, aby váš pejsek uměl chodit u pravé nohy a zvládal mnoho jiných povelů, ale na vaše přivolání by přijít rozhodně měl.

POVEL PŘIVOLÁNÍ

Povel přivolání začněte trénovat nejlépe doma a až poté, co váš pejsek správně reaguje na svoje jméno. Před výcvikem mu nedávejte najíst, pamlsek tak pro něj bude opravdovou motivací. Nechte pejska volně se pohybovat po bytě a po chvíli ho oslovte jménem:„Dasty!“ a následuje povel: Ke mně! Povel vyslovte rázně, ale zvesela, jako byste ho lákali. Můžete usednout na bobek, zatleskat. Dasty bude zvědavý a poběží se podívat, co to páníček zase vymyslel. Již při pohybu k vám ho chvalte a nestyďte se; buďte hodně radostní a veselí: „To je hodný Dasty. To je dobře!“  Po příchodu k vám mu rychle dejte odměnu: pamlsek, hračku, pomazlete se s ním nebo si začněte hrát (například se přetahovat o hračku, házet mu míček a podobně). Pamlsek by měl být opravdu voňavá „ňamka“, takovou by jindy nedostal a z vaší pochvaly musí být zřejmé, že vám pejsek svým uposlechnutím způsobil obrovskou radost.

Ze začátku trénujte přivolání pouze doma, zhruba tak 10x za den. Pokud pejsek doma povel zvládá a pokaždé rychle přiběhne, zkuste přivolání venku na zahradě, dvorku, nebo jiném vymezeném prostoru, kde pejsek nemůže utéci a nemá žádné další podněty. Postup při nácviku je stejný.

Teprve potom zkuste přejít k nácviku přivolání v rušivějším prostředí /park, louka apod./ Pro psa musíte být VY středem vesmíru, proto kdykoliv pejska oslovíte, měl by všeho zanechat a ihned k vám přiběhnout. Čeká ho přeci oblíbená ňamka nebo prima hra s vámi.

 

NÁCVIK PŘIVOLÁNÍ VENKU

Připravte si do sáčku pamlsky, psovi je ukažte a jeden mu nabídněte. Přibalte hračku, nezapomeňte dobrou náladu a vyjděte si na vycházku na klidnější místo, které pes zná. Pejskovi dejte povel volno a nechte dostatečně vyběhat. Zavolejte ho jménem a přidejte povel ke mně. Jestliže na váš povel nepřiběhne nebo se loudá, sedněte si na bobek, lákejte na pamlsky, snažte se upoutat jeho pozornost. Pokud stále nereaguje, otočte se a začněte od něj rychle odcházet. Pes by měl pocítit obavu a přiběhnout za vámi. Zastavte, nechejte ho doběhnout až k vám a hodně pochvalte. Snažte se, aby povelů bylo co nejméně. Pes si rychle zvykne na opakované povely a získá špatnou zkušenost, že stačí přijít třeba až na desátý povel.

S nácvikem vám může pomoci i váš partner nebo kamarád. Psa na chvíli podrží, vy odběhnete na dohlednou vzdálenost a zavoláte povel ke mně! Rychlost s jakou k vám hafan poběží vás určitě překvapí. Procvičovat můžete i s pomocí hry na schovávanou; pokud pes při vycházce běží příliš dopředu, schovejte se mu. Pes zjistí, že je sám, začne vás hledat, může kolem vás i proběhnou, nakonec vás však díky čichu najde, hodně jásejte a chvalte. Nebo si domluvte vycházku s někým, kdo již má psa vycvičeného. Dejte psům chvilku na hru, poté je přivolejte.

Zatímco vycvičený pes je již u svého pána, váš nezvedenec kolem nich stále poskakuje a na vás nereaguje. Váš partner mu musí dát najevo, že obtěžuje a velice razantně ho odehnat. V tu chvíli psa přivolejte. Když přijde, následuje velká pochvala a opětovný povel Volno.  Pokud neposlechne, klidu si pro něj dojděte, připněte na vodítko, couvejte a silným trháním vodítka doveďte psa  na místo, odkud jste volali, tam teprve psa pochvalte. Stejný postup můžete použít i v případě, kdy vám pes odbíhá k cizím lidem. Až vašeho obtěžovaného psa na vycházce každý z vašich předem domluvených kolemjdoucích odežene, pochopí, že u páníčka je mu nejlépe.

Další možností je nácvik s dopomocí dlouhého stopovacího vodítka. Poslouží vám jako taková vaše prodloužená ruka. Nechte pejskovi připnuté vodítko, a pusťte ho na povel volno mezi ostatní psy. Hlídejte, aby se do vodítka, které táhne za sebou  nezamotal. Pokud na povel ke mně přiběhne, odměňte dobrůtkou, v případě, že ho váš povel nezajímá – razantně si ho s pomocí vodítka přitáhněte. Trhnutí musí být intenzivní, aby psovi dostatečně připomnělo, že je třeba zanechat hraní a následovat páníčka. Následuje pochvala, pamlsek a opět mu dejte volno. Po chvíli znovu psa přivolejte. Z vašeho chování musí pes jednoznačně pochopit co je dobře a co špatně. Zkoušejte mnohokrát, do té doby než pochopí, že je jednodušší a výhodnější přijít dobrovolně než být přitažený. Mnozí pejsci po čase pochopí, že povel se vyplatí splnit pouze když jsou na vodítku a když je odepnete neposlechnou. Vodítko proto zkracujte postupně, dokud povel nebude precizně proveden.

V případě, že je pes stále neochotný, bude nejspíše chyba ve vás, ve špatné dosavadní výchově nebo ve vašem vzájemném vztahu (pes vás nerespektuje, bojí se vás…). Bude potřeba vymyslet jinou taktiku, a to již s pomocí zkušeného výcvikáře.

 

POZOR!

Nedávejte psovi vodítko hned po přivolání. Pejsek si zafixuje, že po přivolání následuje konec jeho svobody a bude k vám přibíhat neochotně a nerad.

Netrestejte psa za to, že k vám přiběhl pozdě. Cvik po chvíli zopakujte, a když ihned přiběhne, pochvalte ho a odměňte. Pes se tak naučí rozlišovat co je pro něj lepší.

–  Nepřivolávejte psa v situacích, kdy je již dopředu zřejmé, že výsledek bude nulový (hra s jinými psy)

–  Psa naopak přivolávejte i ve chvílích, kdy jej nepotřebujete (pro pohlazení)

–  Nechytejte psa, pokud k vám na povel nechce přijít. U malého štěněte budete úspěšní, u psa většího a hbitějšího budete nejspíše trapní, protože ten situaci chápe jako výzvu k velice zábavné hře na honěnou.

Nácvik povelu by měl být zakončen správným provedením, buďte trpěliví, důslední a na správném provedení povelu trvejte.  Přivolání zopakujte a snažte se vyvarovat předchozích chyb.