Přinesli jste si domů štěně? Vemte ho do psí školky!

Socializace štěněte nejintenzivněji probíhá přibližně do věku 4 měsíců. Je proto důležité, aby mělo štěně možnost se seznamovat se světem a ostatními psy. A to i před dokončením základního očkovacího schématu. Protože s čím se v tomto věku štěně seznámí, s tím pak později nebude mít problémy. Pokud bude štěně v nejintenzivnějším období socializace drženo v izolaci od ostatních psů, bez možnosti poznávat svět okolo, vyroste z něj velmi ustrašený a bázlivý pes, který bude mít potíže s komunikací s ostatními psy.

 

 

Pokud má být štěně doma samotné nesmí to být najednou z ničeho nic dlouhá doba. Nejprve je nutné štěně zvyknout na interaktivní hračky, naučit ho samostatnosti v přítomnosti majitele a teprve pak postupně i na samotu doma.

Ve školce se neučí jen štěňata, ale i majitelé. Je velmi důležité, aby se majitelé naučili základy komunikace psů a konejšivé signály, aby včas mohli rozpoznat a zabránit konfliktu. Pokud se štěně na vycházce bojí lze ho uklidňovat s využitím konejšivého signálu jako např. sezení. Majitel musí být opatrný a předcházet nebezpečným situacím. Stejně tak důležité je, aby postupně štěně učil, že k jinému psovi se neběhá přímo, ale chodí se pomalu a obloukem, protože špatně socializovaný pes může chování štěněte vyhodnotit jako hrozbu a zaútočit na něj.

Štěňata se ve školce učí v rámci hry také přesně ovládat tlamičku. Hra je korigována i tak, že se bázlivá štěňata mohou postupně zapojovat a jistějším štěňatům není dovoleno šikanovat své vrstevníky. Všichni se tak učí správné hře. Majitelé se učí, že nejdůležitější ve výchově psa je jejich důslednost a zároveň laskavost trpělivost.