V tuto chvíli již nezáleží na tom, zda si chceme pořídit maxipsa Fíka, nebo jednu z oblíbených miniatur. Výběr štěněte je zásadním, ale hlavně nevratným krokem, a proto bychom jej neměli v žádném případě podcenit. V průběhu následujících let budeme dnes a denně konfrontováni s otázkou, zda byla naše počáteční volba správná.

 

OBECNÉ ZÁSADY

Štěně by mělo být v  době určené k odběru (obvykle stáří 8 týdnů) již dobře fyzicky i psychicky vyzrálé. Se zájmem objevuje okolní prostředí a nejeví známky přílišné závislosti na matce, nebojí se kontaktu s lidmi, ale je ostražité při setkání s neznámými podněty. Vyrovnaná povaha je ideálním startem pro budoucí bezproblémový výcvik. Zkušení chovatelé ji rozpoznají snáze, ale pokusit se o to může i chovatel-začátečník. Výběr je však nutné přizpůsobit povahovým projevům, které jsou typické pro vybrané plemeno případně jeho pracovní zařazení (lovecký, hlídací, vodící apod.) Štěně začíná správně reagovat většinou kolem 5. týdne.

  • Všímáme si vztahu chovatele k feně i štěňatům. Fena, ani štěňata, by se v žádném případě neměla chovatele bát.
  • Zaměříme svou pozornost na čistotu a prostředí, kde se fena i štěňata pohybují. Mají dostatek pohybu a podnětů pro vyrovnaný vývoj? Mají možnost zvykat si na různé zvuky, lidi, prostředí, případně děti a další zvířata?
  • Štěňata pozorujeme při vypouštění z ohrady (kotce). Které vyběhne první? Které radostně vítá příchozí a dožaduje se pozornosti? Které zkoumá okolí a které zůstává v ohradě?
  • Štěňata pozorujeme při krmení. Které vrčí na ostatní? Které žere se zájmem a které se o příděl nezajímá? Které i dobu krmení vítá jako další příležitost ke hře?
  • Štěňata pozorujeme při hře mezi sebou, s matkou, s chovatelem.
  • Všímáme si celkové vyrovnanosti vrhu. Jsou všechna štěňata přibližně stejně vyvinutá bez viditelných disproporcí?

POVAHU ŠTĚNĚTE MŮŽEME JEDNODUŠE OTESTOVAT:                                                                                         

  1. Zkusíme štěně odnést do jemu neznámé místnosti, nebo zatím neprozkoumané části zahrady (bytu). Soustředíme se na první reakci štěněte, když se v neznámém prostředí ocitne samo bez podpory sourozenců a matky. Vyrovnané a zdravě sebevědomé štěně začne prostor se zájmem zkoumat. Přizpůsobivé zůstane s velkou pravděpodobností na stejném místě, kam jsme ho posadili, chvíli se vžije do role pozorovatele, později se osmělí a vydá se do terénu.  Bázlivé štěně bude hledat oporu v naší osobě, začne se stahovat do kouta nebo k východu. Strach se může u štěněte projevit také hlasitým kňučením nebo třesem.
  2. Pokud štěně převalíme na záda, pravděpodobně se bude této nepříjemné poloze chvíli bránit. Jeho vyrovnaná povaha se ideálně projeví tak, že štěně se po chvilce odporu uklidní a zůstane ležet. Psi s dominantní povahou se budou ze všech sil bránit a z nepohodlné pozice se vymanit za pomoci kousání, vrčení a škrábání, agresivní projevy se budou stupňovat úměrně s dobou, kterou na zádech stráví. Bázlivá a submisivní štěňata zůstanou bez hnutí ležet, pomočení již signalizuje určitý stupeň lability.

Nesmíme však zapomenout, že i povaha štěněte se může v důsledku negativních zážitků a chybné výchovy změnit. Při výchově a následném výcviku bychom se proto měli vyvarovat všech agresivních projevů.

KONTROLA FYZICKÉ KONDICE ŠTĚNĚTE:

  1. Přirozeně se pohybuje, hraje si, běhá a skáče bez známek námahy nebo bolesti.
  2. Netrpí nechutenstvím a má prořezané všechny zuby, nezdeformovaný skus, tlama je růžová a dásně nezanícené.
  3. Srst je hladká, nezplstnatělá a bez parazitů.
  4. Uši jsou čisté a suché, bez zápachu, oči jasné bez zarudnutí a nos vlhký
  5. Bříško lehce klenuté, na omak měkké, tělo pevné a kompaktní.
  6. Znečištěné okolí konečníku, případně tlapek signalizuje zažívací potíže.
  7. Kýla se projevuje jako vystouplá bulka různé velikosti v oblasti pupíku, která jde zamáčknout do břišní stěny. Malá kýla většinou sama zaroste, větší je potřeba odstranit chirurgicky
  8. Fontanela je uzavřená – malý otvor způsobený nedostatečným srůstem lebečních švů nejčastěji na temeni (na čele nebo v týle) je předzvěstí závažných zdravotních problémů.
  9. Rozpoznatelné znaky typické pro obě pohlaví. U fenek jsou to prsní žlázy (4-5 na každé straně), pejsci by měli mít sestouplá obě varlata.

Od chovatele bychom se měli také dozvědět čím a kdy štěňata krmí. Odpovědný chovatel většinou zdarma přidá pro začátek několik krmných dávek (granule), případně sdělí poměr jednotlivých složek vařené stravy. Další důležitou informací je, kdy máme nechat štěně přeočkovat a odčervit.  Pokud máme při výběru štěněte jakékoli pochybnosti, případně je na nás vyvíjen „obchodní“ nátlak, je lepší si vše ještě jednou a v klidu promyslet. Štěně bychom si také neměli pořizovat z lítosti nad tím, v jakých podmínkách je chováno.