Chtějí vaše děti nebo přátelé pod stromečkem štěně? Víte, proč to není dobrý nápad?

Známe je všichni. Ty, kdo vybírají psy jen podle atlasu. Ty, kdo nutně od své fenečky potřebují štěňátka a tak jí je dopřejí se sousedovic frajerem. Ty, kdo v tržnici koupí údajného jorka.Ty, kdo vetché babičce pořídí německého ovčáka nebo pitbulla.

Přiznejme si pravdu. Když je vidíme, cítíme, že jsme selhali. Donekonečna vysvětlujeme všem, jak vybírat štěně, jak ho socializovat a čeu se vyhnout…Ale asi to neříkáme dost často a dost nahlas.Takže…Trochu si zaagitujme znovu. Blíží se Vánoce a s nimi další možnost, jak poučit lidi ohledně koupě psa. Psi a obzvlášť štěňata jsou totiž častými vánočními dárky. Nevím, jak vás, ale mě vždycky zamrazí, když vidím ty roztomilé fotky štěňátek s mašličkami. Ano, takové, jako doprovázejí tento článek.Podobné fotky jsou velmi populární. Ale jsou také správné?

Protože štěně by nikdy nemělo být:

1. Zábavná novinka

Hit, který potěší o štědrovečerním rozbalování dárků, ale o pár dní později už obtěžuje. Nezapomeňme, že psi žijí minimálně deset let a mají i nějaké nároky. Například potřebují chodit ven. Pokud obdarovaný na něco takového není připraven, nedávejte mu živé dárky.

2.Plyšová hračka

Někteří psi sice plyšáčky připomínají, ale odpovědnost, kterou vyžaduje vlastnictví psa, se se soužitím s plyšovým medvědem srovnat nedá. Pokud vaše ratolest vyžaduje živého plyšáka, rozmluvte jí to a kupte jí radši toho vycpaného. Jestli se o něj vydrží starat, pak si promluvte o živém psu. Nenechte se svými dětmi vydírat, veškerá péče by byla stejně na vás. Takže pokud dítě chce psa a vy po něm dvakrát netoužíte, zapomeňte na vyděračské dopisy Ježíškovi.

3. Zábavné překvapení

Jen to, že vy máte pocit, že štěně by mohlo být skvělým vánočním dárkem a jste na ten nápad náležitě hrdí, nemusí znamenat, že to podobně bude vidět i příjemce daru. Pokud dárek odmítne, jste připraveni se o něj sami postarat? Doufám, že váš plán B nezahrnuje nejbližší psí útulek…

4. Chvilkový nápad

Pokud se rodině váš chvilkový nápad nebude zamlouvat, co se štěnětem? Vrátit ho chovateli? Pokud je solidní, štěně si vezme zpět, ale co s psychikou takového štěňátka? A pokud jste koupili pejska ve zverimexu nebo u množitele, co myslíte, že se ním stane, když ho vrátíte? o Vánocích už o štěňata není velký zájem, v lepším případě takový neudaný prcek skončí někde v útulku, horší si raději nechtějte představovat. Pokud tedy chcete psa, musíte ho chtít všichni, ideální je, abyste se také všichni vypravili k chovateli nebo třeba do útulku a vše řádně probrali. Pokud byť jeden člen rodiny je proti, zvažte to znovu.

Pokud čtete naše stránky pravidelně, nejspíš tohle všechno víte a máte dost rozumu, abyste živé dárky nikomu nepořizovali. Možná ale máte kolem sebe lidi, kterým by náš článek prospěl. Řekněte jim o něm.