Jak se máte o vaše štěňátko starat, aby z něj vyrostl krásný a zdravý pes? Dbejte především na jeho zdravou výživu. Pro rostoucí štěňata velmi důležitý obsah i rovnováha podávaných živin.

Nesprávná výživa může poznamenat zdraví pejska na celý život. Co v tomto období opominete, nelze už nikdy napravit. Štěně doroste v dospělého psa přibližně za jeden až dva roky a za tuto dobu 15krát až 40krát znásobí svoji porodní hmotnost, projde obdobím překotného růstu, prodělá růst mléčných zubů a následnou výměnu chrupu za trvalý.

CO DĚLAT, ABY ŠTĚNĚ SPRÁVNĚ ROSTLO A PROSPÍVALO

  1. Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes.
  2. Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt.
  3. Štěně má malý žaludek, proto je nutné krmnou dávku rozdělit na několik porcí.
  4. U štěněte je nutné dodržovat pravidelný čas krmení.
  5. Potrava pro štěně by měla mít pokojovou teplotu.
  6. U štěněte je nutné pravidelně kontrolovat hmotnost a přírůstky.
  7. Vždy, než se rozhodnete u štěněte podat jakýkoliv vitamínový nebo minerálový přípravek, poraďte se s veterinářem. V kvalitním krmení by jich mělo být dostatek, a předávkování může i štěněti ublížit.
  8. Kravské mléko není vhodnou součástí výživy štěňat. Organizmus psa ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr a výsledkem je zvracení nebo průjem.
  9. Po jídle nechte psa vždy odpočívat.
  10. Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence a barva trusu, nadměrné pití nebo výrazná změna k jídlu, vždy konzultujte s veterinářem.