Když se štěňátka narodí, jsou to takové malé bezbranné kuličky se zalepenými kukadly. Ale i přesto se tihle malí chlupatci derou jeden přes druhého, hlava nehlava, tlapka netlapka, k maminčinu bříšku.

 

Už tehdy jim totiž jde jen o jedno: o lahodné mateřské mlíčko! Moc dobře totiž ví, že jim mléko dodá všechny potřebné živiny, které spolu s mateřskou láskou účinkují dohromady jako ve výhodném balení: „Dva za cenu jednoho.“ Ale ouha! Fena po nějaké době již nemá dostatek mléka pro všechny hladové krky, navíc se štěňatům začínají prořezávat mléčné zoubky a krmení začíná být dosti bolestivé.

Tehdy přichází ten zvláštní tvor, co chodí po dvou nohách a postaví před ně misku s poněkud  jinou baštou.  Není to sice taková dobrota jako mlíčko od maminky, ale hlad je nejlepší kuchař a nenechá na sebe dlouho čekat, a tak nakonec všichni svůj příděl spokojeně zbaští.

Převádění od mateřského mléka na pevnou stravu musí být postupné, začíná kolem čtvrtého týdne, kdy štěňata k mateřskému mléku dostávají malé množství kvalitního krmiva a tyto dávky se postupně zvyšují.  Když pak chlupáčci v osmi týdnech svého života cestují od chovatele k novým majitelům jsou již na pevnou stravu plně přivyklí. Co jim ale prospěje nejvíce? Co jim dát, abychom zajistili jejich zdravý vývoj a pevné zdraví v dospělosti?

 

ROSTE JAKO Z VODY!

Především bychom měli mít na paměti, že každé malé štěňátko je jiné: co plemeno, to v dospělosti jiná velikost a i jeho osobnost se od ostatních malých hafíků značně liší. A liší se také od nás; na co my potřebujeme 14 – 18 let, to pejsek zvládne ani ne za rok! Náš čtyřnohý chlupatec nám roste doslova před očima. Z radosti z nového přírůstku do rodiny mu koupíme štěněčí pelíšek a ejhle, už je mu malý! To abychom zas pádili do Zverimexu pro nový…

Během prvních šesti měsíců totiž u pejska dochází k období tzv. překotného růstu. Štěně v tomto období téměř narůstá do konečné velikosti a to znamená vysoké nároky na spotřebu energie, ta je trojnásobná oproti potřebě dospělého jedince. Nezbytné k růstu jsou také jiné látky, a to hlavněbílkoviny, minerály, vitamíny a tuky, ale všeho s mírou,nic se nesmí nepřehánět!

 

MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE

Růst kostí a vývin kloubů je pro mladý organismus velmi náročný a především u plemen s konečnou hmotností nad 25 kilogramů a u gigantických plemen je důležité zajistit jejich plynulý a pozvolný růst. Pokud bude mít rostoucí pejsek nadbytek bílkovin, vytvoří si více tukové a svalové hmoty a tuto hmotu pak navěsí na svou nezralou kostru, což je doslova katastrofa pro klouby. Je dobré držet štěňátka mohutnějších plemen do půl druhého roku na spodní hranici kondiční váhy. Teprve až poté jim dopřát vydatnější výživu a intenzivní trénink pro zmohutnění a osvalení. Zlaté pravidlo „čím pomaleji štěně roste, tím zdravější v dospělosti bude“, tady doopravdy platí.

 

Také vápník je pro růst kostí a zubů nezbytný, avšak vždy musí být ve správném poměru k fosforu, který je též nezbytnou složkou. Jeho nadbytek může značně uškodit kloubům štěňátka a předčasně způsobit uzavírání růstových zón na kostech. V kvalitních krmivech je množství vápníku i ostatních živin nezbytných pro zdravý růst psa přesně vyváženo. Některá krmiva obsahují už i chondroprotektiva (pro vývoj a výživu kloubních chrupavek) či DHA, omega 3 mastnou kyselinu, která má blahodárný vliv na vývoj mozku, nervové soustavy i očních buněk.

Vězte, že v kvalitním krmení je vše, co štěňátko k plynulému a pozvolnému růstu potřebuje, proto ani oblíbené masíčko ke granulím navíc není doporučováno – granule nejsou příloha! Pokud se rozhodnete štěňátku vařit sami, jisté je, že to nebudete mít jednoduché. Do složení krmiva promlouvá hodně faktorů, které se navíc v každé nakoupené surovině mohou trochu lišit. Pro vás to znamená poměrně pracnou přípravu každého servírovaného jídla – kvalitní, dobře uvařené maso, přílohy (rýže, těstoviny, vločky), zelenina, vitamíny, minerály… To vše „uhlídat“ není snadné.

 

ŠTĚNĚČÍ BAŠTA NA MÍRU

Štěněčí granule či konzervy pro malá, střední či velká plemena – na trhu jsou toho hromady, stačí si jen vybrat. Rozhodně se nedoporučuje kupovat 10 kilogramové pytle ze supermarketů za výhodných 150-200 Kč. To je vysloveně podezřelé a vězte, že neprospějí ani dospělému jedinci, natožpak štěňátku. Na zdánlivě levnějším krmivu nakonec ani nemusíte ušetřit – dle dávkování na obalu zjistíte, že krmná dávka je daleko vyšší, než u dražšího, ale koncentrovanějšího krmiva.

Na trhu jsou krmiva střední třídy, která zaručují kvalitu a přitom jsou cenově přijatelná. Hlouběji do kapsy pak sáhnete, když se rozhodnete například pro krmiva prémiová. Pokud se na něčem opravdu nevyplácí šetřit, je to právě krmivo pro štěňátka – je to základ pro jejich spokojený život a investice do zdraví.

 

 

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ!

Vždy kupujte krmení s ohledem na plemeno vašeho chlupáče, jeho aktivitu i osobnost. Každé plemeno má jinou růstovou křivku, a proto třeba krmení pro menší plemena obsahuje více vápníku, než pro plemena v dospělosti větší; stejně tak je to i u jiných složek. Pokud si však nejste jistí co koupit a nad širokou nabídkou jen bezmocně kroutíte hlavou, určitě se zeptejte vašeho veterináře, který vám jistě rád poradí.

Určitě jste si všimli, že menší plemena v dospělosti mají i menší granulky; a stejně tak i štěňátka. Menší granulkyjsou snadněji stravitelné i snadněji rozdělitelné do více denních dávek. Naopak u větších granulí hrozí, že štěňátko nepřijme krmnou dávku celou nebo spolkne větší úlomek, který mu může uvíznout v jícnu. Z tohoto důvodu je nejlepší granule máčet. Zalijeme je nejlépe horkou vodou a necháme vychladnout na pokojovou teplotu; pro mlsné jazýčky můžeme také použít masový či zeleninový vývar. Za dvacet minut psího slintání a hypnotizování chladící se misky, tak máme pro svého chlupatého miláčka připravenou chutnou baštu, po které se bude olizovat až za ušima.

 

KRMNÝ REŽIM

Mladého chlupatce je třeba přivyknout na pravidelný režim krmení. Jeho organismus se tak lépe naučí pracovat s přijatou a vydanou energií a my zase nikdy na naplnění jeho misky nezapomeneme. Známé psí „vnitřní hodiny“ fungují na baštu neomylně, a tak vězte, že „za pět žrádlo“ vám bude chlupatec čumáčkem šťouchat do nohy a lákat vás do spíže.

Do tří měsíců je dobré denní dávku rozdělit na 4 – 5 dávek dle individuální potřeby. Proč na tolik? Štěňátko má malý žaludek, a proto mu nemůžeme dát vše najednou. Navíc: při více dávkách se mu energie rovnoměrně rozloží do celého dne a má jí tak dostatek na celodenní dovádění a zlobení. Jakmile štěňátko dovrší tři měsíce věku, postačí mu krmení dělit do tří dávek a po sedmém měsíci se už musí spokojit se dvěma. Pro lepší přehled o váhovém přírůstku vašeho štěněte se doporučuje pravidelné vážení. Údaje si zapisujte a porovnávejte.

K jídlu nezapomeňte štěňátku dopřát dostatek čerstvé vody, obzvláště pak, pokud krmíte pouze granulemi. Hra, zábava nebo procházka by měla být vždy před jídle, po dobré baště nechte vašeho pejska odpočívat.

A dobrá rada pro budoucí páníčky nakonec: štěňátko bude doslova milovat člověka, od kterého bude pravidelně dostávat baštu. No, kdo by takového člověka nemiloval, že?

 

A CO NA TO ŠTĚNĚ?

Nechci být velkej a tlustej! Vybírejte mi krmení „na míru“. Vždyť jezevčík nesní to co bernardýn.

Klidně se nechám pravidelně zvážit, alespoň bude jasně vidět, jak na tom jsem.

Prosím, dávejte mi jídlo včas. Větší přestávky, kdy už mám fakt velikej hlad, mi nedělají dobře.

K jídlu vždycky potřebuji vodu, a prosím čerstvou.

Když jídlo nesním, nezlobte se na mě a zkuste mi ho dát příště, určitě mi do té doby vyhládne.

 

Jestli mi chcete naservírovat nějakou jinou dobrotu, tak postupně, z té novinky by se mi mohlo udělat zle.

Jídlo mám rád tak akorát: ani horké, ani studené.

Až to všechno sním, rád se natáhnu a odpočinu si.

Jestli si se mnou nevíte rady, zajeďte raději k doktorovi, poradí vám.