Jak říkají zkušení chovatelé – pořídit si štěně, to je jako mít doma malé dítě. Váš život dostane nový řád, s novým členem domácnosti bude plno radosti a zábavy, ale přibydou i starosti a také fůra zodpovědnosti. Než nastane takzvaný den „D“ a vy si přivezete domů vybrané štěňátko, je zapotřebí učinit několik opatření, aby byl váš domov pro štěně co nejvíce bezpečný.

A opatrnosti není nikdy dost. Jak v rozlehlém domě se zahradou, tak v malém bytě s naprosto běžným zařízením, čekají na štěně mnohé nástrahy. Většina mláďat ráda věci přesunuje, ožužlává, okusuje a má tendenci drobné úlomky polykat. Každý ostrý, titěrný nebo pro ústní dutinu a trávicí trakt nebezpečný předmět může život pejska ohrozit. Projděte pečlivě místa, ve kterých se štěně bude pohybovat a kam dosáhne. Nejvíce vám pomůže, kdy si kleknete, prolezete byt po čtyřech a rozhlédnete se kolem ze štěněčí perspektivy. Snáze uvidíte, co je nebezpečné.

DOMÁCNOST

Dekorační předměty: Pokud najdete v jeho dosahu věci, které nechcete, aby zničilo, odstraňte je. Jedná se o různé vázy, sochy…

Bezpečně mimo dosah štěněte ponechávejte také drobné věci, které by se mu mohly vejít do tlamičky. Jsou to například mince, špendlíky, jehly, gumičky, sponky na papír, hřebíky, šroubky, náušnice, zvonečky, balónky, dětské hračky jako je Lego apod.…

Nebezpečný může být i některý nábytek: například houpací křeslo, které může skřípnout nohu či ocásek malého šmejdila.

I hladká podlaha představuje problém. Štěně, které je zatím nemotorné na ní může lehce uklouznout a zranit se. Pokud je to možné, je vhodné pokrýt podlahu dočasně kobercem. Zabezpečit musíte také schodiště, na kterém může štěně lehce proklouznout zábradlím. Cestu ke schodům mu proto zablokujte. V chovatelských potřebách jsou k dostání zátarasy všech možných velikostí. Totéž platí o oknech. Také je nutné zabezpečit balkon, pokud je s velkými plůtkovými mezerami, je vhodné ho ještě jednou oplotit, třeba pletivem na králíky.

Zabezpečte také veškerou elektroinstalaci – zásuvky a kabely od telefonu, počítače, rádia a elektrospotřebičů. Ikea prodává záslepky do zásuvek, kabely dejte do tzv. husích krků.

oblečení jsou zejména nebezpečné tkaniny (ponožky, kapesníky), které štěně ožužlá a spolkne.

koupelně ukliďte z dosahu různé dezinfekční a čisticí prostředky, záchodové prkénko nechávejte dole, koš na odpadky pořiďte s uzávěrem.

Zjistěte si, jaké rostliny máte v bytě. Mnohé z nich mohou být jedovaté a jejich pozření může vést k žaludečním potížím, křečím, popřípadě k úhynu. Jejich seznam najdete na internetu. Odstraňte z květníků dekorační kamínky.

Tabákové výrobky a nedopalky s popelem mějte bezpečně uložené a nenechávejte je na dostupných místech. Pro zvědavá štěňata jsou nebezpečné jak cigarety, tak cigaretový popel.

Totéž platí i pro jakékoliv léky.

V případě, že si pořizujete štěně velmi malého vzrůstu, je nutné hlídat dveře, aby se nezabouchly v tu nepravou chvíli, kdy by malé štěně stálo mezi dveřmi. Pro takové štěně, mohou být nebezpečné i pády těžkých předmětů. Důležitá je i chůze speciálním způsobem, říká se mu běžkování. Stačí více šoupat nohama a moc je nezvedat. Až bude mini štěňátko starší, dá pozor i samo, ale štěně je psí miminko a ještě nemá rozum. Z tohoto důvodu buďte také velmi opatrní, až budete třeba vstávat z postele. Je totiž skoro jisté, že pokud štěně nebylo na posteli s vámi, tak se pravděpodobně uložilo ve vašich papučích.

ZAHRADA

Stejně pečlivě zkontrolujte, jestli je bezpečné okolí domu. Jako jste zabezpečili byt, zabezpečte i zahrádku nebo dvorek. Zkontrolujte plot, zda štěně nemá nikde možnost úniku.  Vzpomeňte si, jestli jste někdy někam nedali nějakou návnadu na hmyz či hlodavce, protože taková zapomenutá past by také mohla zapříčinit velké neštěstí. Odstraňte nebo oploťte všechny nebezpečné rostliny, zajistěte jezírka nebo bazény proti pádu štěněte do něj. Uzavřete garáž, kůlnu, bývá v nich mnoho nebezpečných věcí. Dokud se vaše štěně nenaučí, kde jsou jeho hranice, mělo by se venku pohybovat pod dohledem.

Jestliže nemáte možnost venčení na vlastní zahradě a musíte na veřejném prostranství, je dobré počkat do doby, kdy už má štěně všechna potřebná očkování. Velmi frekventovaná místa s venčením jsou totiž určitým rizikem nákazy. Promyslete si, kam půjdete se štěnětem ven a kde ho budete pokládat na zem. Vybírejte místa s menší cirkulací psů.